Politika

14. 09. 2024, 07:00

Faktor Taylor. Jak podpora „bezdětné kočičí dámy“ pomůže Kamale Harris?

Jolana Humpálová

Taylor Swift a Kamala Harris | Foto Instagram/Gage Skidmore/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Taylor Swift a Kamala Harris | Foto Instagram / Gage Skidmore / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

„Udělala jsem si rešerši a rozhodla se.“ Americká popová megahvězda Taylor Swift, která dosud o svých preferencích v letošních prezidentských volbách mlčela, veřejně podpořila kandidátku demokratů. Budou se jejími slovy řídit miliony amerických fanoušků?

Taylor Swift už dávno není jen hudební hvězda. Za její skoro dvacetiletou kariéru se z ní stala globální osobnost, která v rukou drží výrazný politický kapitál. Nevyužívá ho často – a právě o to větší váhu má její nejnovější vyjádření k nadcházejícím prezidentským volbám ve Spojených státech.

Na Instagramu, kde má Taylor Swift přes 284 milionů sledujících, zveřejnila po úterní prezidentské debatě Kamaly Harris a Donalda Trumpa svůj verdikt. V klání o Bílý dům podpoří kandidátku Demokratické strany, která je podle Swift „talentovanou lídryní s pevnou rukou“.

„Budu volit Kamalu Harris, protože bojuje za práva a zájmy potřebující své zastánce. (…) Myslím, že dokážeme dosáhnout mnohem více, když nás povede klid, ne chaos,“ vysvětluje umělkyně v příspěvku. V narážce na výrok republikánského kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance se podepsala jako „Bezdětná kočičí dáma“.

Swift také dodala, že ji potěšil a zapůsobil na ni Harrisin výběr viceprezidenta. Tim Walz je podle ní bojovníkem za práva queer osob i žen.

Zatímco tým demokratické kandidátky se může radovat, Donaldu Trumpovi se ve středu po debatě nejspíš nevstávalo nejlépe. Vlivnou popstar naštval svým jednáním v posledních týdnech natolik, až ji vyprovokoval k veřejnému prohlášení.

Ve své kampani použil například obrázky vygenerované umělou inteligencí, na nichž je Taylor Swift vyobrazená jako ikonický „Uncle Sam“ a vyzývá k jeho volbě. A to se zpěvačce nelíbilo.

Sama se k politice vyjadřuje jen zřídka. Poprvé tak učinila až v roce 2018, kdy v hlasování do Senátu v jejím rodném Tennessee podpořila demokrata Phila Bredesena. Ten se o křeslo v horní komoře Kongresu utkal s republikánkou Marshou Blackburn, která nakonec místo získala.

V netflixovském dokumentu Miss Americana z roku 2020 se pak Swift trápí, že si politickým prohlášením odcizila část fanouškovstva ze své domoviny.

Od té doby nicméně podpořila – k Trumpově nelibosti – kandidaturu Joea Bidena a Kamaly Harris. A ve svých textech také explicitněji (byť stále ne nijak výrazně) ukazuje, na jakých tématech jí záleží.

Árijská princezna? Ne, demokratka

„Mainstreamová popkultura v současnosti projevuje hodně aktivistické názory. Zastává rovná práva a bojuje obecně za rozšiřování lidských práv. Dopad na reálné životy je ale poměrně malý, pokud se tedy vztahujeme především k americké politice,“ vysvětlovala v loňské epizodě podcastu Puls hudební publicistka Aneta Martínková. Dodala ale, že ačkoliv je popkultura angažovaná, v mocenských pozicích zůstávají lidé, kteří mohou lidská práva osekávat.

Taylor Swift je podle Martínkové zajímavým příkladem, jak může populární figura vstoupit do politické debaty. „V desátých letech, o kterých se mluví jako o hodně aktivistické éře, se držela hodně zpátky. A kvůli její absenci politických názorů si ji americká ultrapravice vzala za svou ikonu. Alt-right hnutí o ní na svých fórech mluvilo jako o árijské princezně,“ podotýká novinářka.

O Swift se dlouho spekulovalo, že je kvůli své image založením tradiční, konzervativní Američanka. Po sítích se dokonce podle Martínkové šířily i memes s fotkou zpěvačky a citáty Adolfa Hitlera. Právě zmíněným výstupem v roce 2018 podobné spojitosti odmítla.

K jak velké fanouškovské základně ale mluví? „Podle jedné medializované studie se více než polovina Američanů považuje za fanynky či fanoušky Taylor Swift. Většina z nich je bílá a žije na předměstích, tedy ne v rurálních oblastech či ve městech. Jde především o mileniály, celkem vyrovnaně muže i ženy,“ popisuje publicistka v Pulsu výsledky průzkumu.

Studie ukázala, že padesát pět procent fanouškovstva Swift se identifikuje s Demokratickou stranou. Shodně třiadvacet procent se pak označilo za příznivce republikánů či nezávislé voličstvo.

Zahýbe tedy zpěvaččina veřejná podpora Kamaly Harris s volebními výsledky? Přímý vliv nelze snadno odhadnout. Její pozice na světové scéně se nicméně s veleúspěšným turné Eras ještě upevnila a příspěvek k volbám, který na sebe strhl globální pozornost, má na Instagramu přes 10 milionů srdíček – tedy zhruba dvakrát víc než její obvyklé posty.

Donaldu Trumpovi tak deklarovaný příklon Taylor Swift k demokratické kandidátce na pár vrásek nejspíš zadělá.

Jolana Humpálová

Více článků od autora