Politika

15. 08. 2024, 06:03

Faktor Wagenknecht: Nová strana přepisuje pravidla německé politiky

Jakub Eberle

Sahra Wagenknecht Foto: Shutterstock
Sahra Wagenknecht Foto: Shutterstock

Aliance Sahry Wagenknecht (BSW) vznikla teprve před několika měsíci. Díky promyšlené strategii se ale v Německu rychle stala významným hráčem. Strana dlouholeté levicové političky dnes posouvá veřejnou debatu a přepisuje stranickou politiku – a to zejména ve východoněmeckých spolkových zemích, které v září čekají důležité volby.

Když Sahra Wagenknecht vloni na podzim oznamovala vystoupení ze skomírající socialistické strany Die Linke a v lednu 2024 představila novou stranu nesoucí přímo její jméno, málokdo byl překvapen. Vztahy mezi Wagenknecht a většinou Die Linke byly již delší dobu pod bodem mrazu, řada spolustraníků se dokonce pokoušela svou nejznámější političku opakovaně vyloučit. Wagenknecht se s Die Linke rozcházela dlouhodobě, stranu kritizovala jako příliš progresivistickou. Důrazem na práva menšin, ochranu životního prostředí či liberálním postojem k migraci se podle ní strana odcizila od starostí pracujících lidí.

Wagenknecht místo toho volání po silném sociálním státu kombinuje s konzervativními pozicemi, zejména pak v otázkách migrace. Její politika se tak do značné míry vymyká tradičnímu dělení, protože v sobě mísí prvky socialismu, konzervatismu a populismu, jak ukazuje Kateřina Smejkalová.

Kvůli neochotě ke kompromisům, nezájmu o parlamentní práci i údajně chladné a arogantní povaze nebyla Wagenknecht lidsky příliš oblíbená mezi oponenty, ale ani spolustraníky

Vedle toho se ale Wagenknecht straně vzdálila – a naopak přiblížila ke krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD) – také svou skepsí vůči očkování proti koronaviru a shovívavostí k Putinovu režimu. Wagenknecht do poslední chvíle považovala ruský útok proti Ukrajině za vyloučený a místo toho hlasitě kritizovala údajnou „americkou agresivitu“. Vlastní spolustraníci proto Wagenknecht a její příznivce posměšně nálepkovali jako „frakci Russia Today“.

Dobře zvolená strategie

Velkou otázkou ale bylo, jestli může její nová strana uspět. Wagenknecht si sice dokázala vybudovat silný osobní brand díky schopnosti přímo oslovovat společnost svými vyprofilovanými, vůči politickému mainstreamu ostře kritickými postoji. To velmi dobře zabíralo jak v televizních talkshows, které hrají v německé politice velkou roli, tak například na YouTube, kde její kanál odebírá téměř 700 tisíc uživatelů.

Nervozita německé společnosti a nespokojenost s vládou Olafa Scholze pak nahrávaly vzniku nového subjektu, který by dokázal protest vyjádřit přijatelněji než pro většinu Němců stále toxická AfD.

Čtěte také: Německo řeší zákaz časopisu: Rasistickou špínou pohrdat, ale na média nesahat

Výsledky Wagenknecht v praktické politice však doposud nebyly příliš valné. Politička sama přiznává, že nemá dobré organizační schopnosti. Kvůli neochotě ke kompromisům, nezájmu o parlamentní práci i údajně chladné a arogantní povaze pak nebyla lidsky příliš oblíbená mezi oponenty, ale ani spolustraníky. Postavit úspěšnou stranu je pak ve Spolkové republice velmi složité finančně i organizačně.

Přesto je dnes možné říct, že její strana zatím jednoznačně uspěla. Podle všech volebních průzkumů je její podpora 7–9 %, tedy pohodlně nad pětiprocentní hranicí. Obzvláště silná je pak na východě země, kde jsou její preference bezpečně dvojciferné.

To je výsledkem velmi chytře zvolené politické strategie, kdy se BSW rozhodla kandidovat nejprve ve volbách, které by jí měly být obzvlášť nakloněné: v červnu 2024 do Evropského parlamentu, v září 2024 pak do zemských parlamentů ve východoněmeckém Sasku, Durynsku a Braniborsku. Případný úspěch by pak využila pro odraz do celostátních voleb v září 2025.

Tento plán jí zatím vychází výborně. V evropských volbách BSW získala 6,2 % a šest křesel, což je dvojnásobek výsledku Die Linke. Ve východoněmeckých zemích to ale bylo hned mezi 12 a 17 % a třetí místo za AfD a křesťanskými demokraty (CDU).

Tyto výsledky pak potvrzují i průzkumy ve zmíněných východoněmeckých zemích, kde si třeba v Durynsku sahá až na dvacetiprocentní podporu (v Sasku aktuálně 11 %, v Braniborsku 17 %).

Mír za každou cenu

Podle dostupných dat BSW voliče oslovila nejen díky silné značce své předsedkyně (která přitom zatím nikam nekandidovala) a zklamání z ostatních stran, ale také díky identifikaci s jejím programem. V německé společnosti totiž dnes nejvíce rezonují otázky války a míru mezi Ruskem a Ukrajinou, imigrace a sociálních jistot. Právě v těchto tématech se pak BSW dokáže jasně profilovat a voliče tedy oslovit – dodejme, že často velmi problematickým způsobem.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Die Linke, AfD, Německo, Politika, Ukrajina