Politika

02. 09. 2024, 06:16

Farage testuje hranice britské politiky. Po brexitu se zaměřil na loďky s běženci

Jolana Humpálová

Nigel Farage, předseda Reformní strany, během představení volebního manifestu své strany v klubu Gurnos v Merthyr Tydfil. Foto: ComposedPix Zdroj: Shutterstock
Nigel Farage, předseda Reformní strany, během představení volebního manifestu své strany v klubu Gurnos v Merthyr Tydfil. Foto: ComposedPix / Zdroj: Shutterstock

Aby se člověk stal jedním z nejúspěšnějších britských politiků, nemusí vítězit ve velkých volbách. Stačí si vybudovat silný hlas. Své o tom ví Nigel Farage, novopečený poslanec, tvář pravicového populismu a muž, který nejméně tři dekády hýbe Spojeným královstvím.

Nejprve Konzervativní strana, potom Strana nezávislosti Spojeného království (známá pod zkratkou UKIP), pak Brexit Party přejmenovaná na Reform UK. Politická dráha Nigela Farage září různými barvami, jeho postoje i popularita ale odolávají času.

Jeho jméno se objevilo na soupisce zastupitelů ve Westminsteru letos poprvé a on sám se snaží prezentovat jako „neprofesionální politik“. Farage přitom působil v europarlamentu přes čtvrt století – jde prostě o ostříleného hráče.

Takového, který v posledních 30 letech nejednou určoval, jakými tématy se zvolení poslanci budou zabývat.

„Dalo by se o něm říct, že jde o jednoho z nejvlivnějších a nejúspěšnějších britských politiků současnosti,“ uvedl pro Voxpot politolog Paul Jackson z Northampton University.

Nigel Farage jednoduše sám sebe prodává jako politika, který s chutí říká nahlas věci, které by lidé od jeho kolegů z jiných stran nezaslechli.

Jeho největší téma – z politického hlediska životní úkol – už znáte. Byl to právě Nigel Farage, kdo vkradl nedůvěru v Evropskou unii do britské mainstreamové debaty. Nakonec to vedlo k referendu o odchodu z unijního bloku a následnému rozvázání vazeb s EU.

Mr. Brexit, jak šedesátiletého politika označil Donald Trump, dosáhl svého. Z britské scény ale neodešel – svou energii teď plně soustředí na trochu jiné téma. A Spojené království mu naslouchá.

Bod zlomu

Farage se nyní – z čela strany Reform UK a nejnověji i z křesla v Dolní sněmovně – zaměřil na „nelegální migraci“.

Plynule tak přešel od otázky volného pohybu v rámci evropského bloku k hrozbě, již podle něj představují malé loďky s migrujícími, kteří připlouvají do Británie přes kanál La Manche. Byť se k tématu vyjadřuje víc než v minulosti, nejde o velké překvapení.

„Jeho rétorika se vlastně nezměnila. Oponovat EU byla dobrá strategie, jak si vybudovat veřejně antiimigrační postoj – postavil ho na tom, že kvůli Bruselu dochází k nekontrolované migraci do Británie,“ sděluje Voxpotu politolog Paul Jackson z Northampton University. Po brexitu se Farage přeorientoval na malé loďky.

Už před osmi lety nicméně přišel s kontroverzním brexitovým bannerem. Na tom nápisem Breaking Point (Bod zlomu) varoval před zástupy běženců z různých koutů světa vyobrazených na fotografii. Ta byla pořízena na podzim roku 2015 na hranicích Chorvatska a Slovinska.

Fotku a heslo doplnil podtitulek „EU nás podvedla“ a hláška „Musíme se osvobodit od EU a dostat své hranice zpátky pod kontrolu“.

Plakát, který Farage slavnostně odhalil v týdnu před referendem před osmi lety, vyvolal velkou vlnu kritiky. A to napříč společností – distancovali se od něj i jiní politici z brexitového tábora, mimo jiné expremiér Boris Johnson. Ten k banneru jakožto tvář Vote Leave řekl, že „nejde o naši kampaň“ ani „o naši politiku“.

Johnson ovšem, nutno podotknout, o pár let později přišel jako předseda vlády s kampaní „Stop the Boats“ a plánem posílat „nelegální migranty“ do Rwandy.

Čtěte také: Migranty do Rwandy pošleme. Klidně protiprávně, plánuje Británie

Ačkoliv kritici upozorňovali na podobnost s nacistickou rétorikou a kauza se dostala do rukou policie pro „podněcování rasové nenávisti“, Farage se za něj odmítl omluvit.

„Omluvil jsem se za načasování, nemůžu se však omlouvat za pravdu,“ prohlásil.

V mezích zákona

Nigel Farage jednoduše sám sebe prodává jako politika, který s chutí říká nahlas věci, které by lidé od jeho kolegů z jiných stran nezaslechli. A možná je za ně kritizován, možná i právem, postupem času mu ale taková strategie přinesla nezanedbatelnou popularitu.

Nejlépe placený britský poslanec?

Z investigativy serveru Politico vyšlo najevo, že Nigel Farage do Dolní sněmovny zamířil jakožto nejlépe vydělávající poslanec. Například: za 32 hodin moderování na televizním kanále GB News dostává měsíčně 100 tisíc liber. Přes 16 tisíc liber si vydělal nahráváním personalizovaných videozpráv skrz platformu Cameo. Další „melouchy“ měl i v listu Daily Telegraph a jinde.

„Nebojí se provokovat – ovlivňovat veřejnou debatu, snažit se být tím hlasem, který do ní přinese radikálnější a, řekněme, společensky méně přijatelná politická sdělení,“ říká Voxpotu politolog Jackson.

Již před referendem o brexitu Farage vyjadřoval až nevraživost vůči otázce migrace. „V posledních letech pak přišel na to, jak být ještě hlasitější a ovlivnit vládu a Konzervativní stranu. Tím mám na mysli její postoj k migrujícím přes Lamanšský kanál,“ podotýká expert.

Zatím posledním výrazným projevem politikových postojů je jeho zapojení do smrště na sítích, kterou vyvolal smrtící útok na dětský kroužek v severoanglickém Southportu. V širším kontextu jsme o něm informovali tady:

Čtěte také: Největší nepokoje za víc než dekádu. Britská krajní pravice útočí na etnické menšiny

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jolana Humpálová

Více článků od autora