Říká se mu ruský Mark Zuckerberg. Založil mimo jiné celosvětově úspěšnou komunikační platformu Telegram a zařadil se mezi nejbohatší Rusy. Teď proti němu francouzské úřady zahájily trestní stíhání. Kdo je Pavel Durov?
Psal se tehdy konec května 2012. Na petrohradské hlavní třídě Něvský prospekt bylo nezvykle živo. Stovky Rusů se mezi sebou hystericky tlačily v honbě za bankovkami. Z nejvyššího patra jednoho z místních domů ten den totiž létaly rublové pětitisícovky (dnes zhruba 1200 korun) připevněné k papírovým vlaštovkám.
Zatímco se na ulici strhlo davové šílenství, u okna, z něhož pršely peníze, postával mladík v černém a náramně se bavil. Byl jím Pavel Durov. Slavná petěrburská scéna již tenkrát v mnohém ilustrovala charakter mladého miliardáře: cynismus, výsměch i arogance. Durov je však více než jen typický ruský zbohatlík.
Zastání podnikatel našel například u nejbohatšího muže planety Elona Muska nebo amerického moderátora Tuckera Carlsona.
Jedni ho označují za technologický zázrak a geniálního vizionáře, jiní v něm pro změnu vidí nekompromisního podnikatele a bojovníka za svobodu slova. Další zase žasnou nad jeho samolibostí, jako třeba když prohlásil, že má „vysoce kvalitní“ genetický materiál, a proto skrze darované sperma zplodil více než sto dětí.
Francie jako diktátor
Devětatřicetiletý zakladatel sociální sítě VKontakte a komunikační platformy Telegram je zkrátka mužem mnoha tváří a kontroverzí. Teď k nim možná přibude ještě jedna: zločinec. V sobotu 24. srpna večer zadržela francouzská policie Durova na pařížském letišti Le Bourget, kam přicestoval z Ázerbájdžánu. Ve stejné době v jihokavkazské zemi pobýval mimochodem i Vladimir Putin. Že by se oba muži setkali, Kreml odmítl.
Mladý miliardář následně putoval ze svého soukromého tryskáče přímo do vazební věznice. Z té ho sice ve středu po složení kauce ve výši pěti milionů eur propustili, francouzská justice ho ovšem začala stíhat. Durov tak aktuálně nemůže opustit zemi a je pod policejním dohledem.
Soudě podle dlouhého seznamu obvinění mu hrozí na poměrně dlouhý pobyt za mřížemi. Všech šest údajných činů se týká platformy Telegram. Mezi obviněními nechybí například spoluúčast na šíření dětské pornografie, nezákonných transakcích, praní špinavých peněz či obchodování s drogami. Telegramu je totiž dlouhodobě vyčítána nízká moderace obsahu a fakt, že nezasahuje proti nelegální příspěvkům.
Vedle tučné pokuty, která podnikatele trápí vzhledem k pohádkovému jmění ve výši zhruba 15,5 miliardy dolarů zřejmě nejméně, mu za některé činy v případě prokázání viny hrozí i deset let vězení.
Zprávy o zadržení miliardáře žijícího dlouhodobě v Dubaji se okamžitě začaly šířit médii a vzbudily rozporuplné reakce. Zastání podnikatel našel například u nejbohatšího muže planety Elona Muska nebo amerického moderátora Tuckera Carlsona.
Mezi poezií, programováním a byznysem
Zatčení vyvolalo pohoršení i mezi Rusy, a to překvapivě napříč politickým spektrem. Zatímco ruský senátor Alexej Puškov označil Francii za „liberální diktaturu“, proti Paříži se vymezili i členové týmu Alexeje Navalného, letos zesnulého opozičníka.
Kreml si dal s jednoznačnou reakcí nejprve načas, ve středu pak ale Putinův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že je Rusko připraveno poskytnout Durovovi veškerou potřebnou pomoc. Pomocnou ruku mu podaly i Spojené arabské emiráty (SAE). Majitel komunikační platformy se totiž pyšní hned několika občanstvími. Kromě ruského a francouzského má i pas arabské monarchie.
Vlna podpory, jež se Durovovi dostala, i následně vyvolaná diskuze o hranicích svobody slova, naznačují, že jeho případ černobílý zjevně nebude. Jaká byla jeho životní cesta k výšinám a proč příběh Pavla Durova celý svět fascinuje?
Chtěl vytvořit něco, co bude skryto zvědavým očím státu.
Narodil se v Sankt Petěrburgu, část dětství ale strávil v italském Turíně. Už tam prokazoval, že míří za úspěchem a slávou. Patřil k nejlepším studentům, vítězil na školních olympiádách, psal básně a zajímal se o programování. Kdo však čekal, že ho kroky zavedou studovat informační technologie, mýlil se.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.