Politika

26. 03. 2025, 14:57

Groupchat národní obrany. Co říká nový skandál o Trumpově kabinetu?

Matěj Schneider

I takhle se v nejvyšších patrech americké národní bezpečnosti diskutují vojenské údery | Grafika: Voxpot
I takhle se v nejvyšších patrech americké národní bezpečnosti diskutují vojenské údery | Grafika: Voxpot

Národněbezpečnostní špičky současné americké vlády domlouvaly útoky na jemenské Hútíje v groupchatu, kam omylem přizvaly i novináře. Reakce Bílého domu odkrývá všechny neduhy druhé administrativy Donalda Trumpa.

Začátkem týdne vydal americký magazín The Atlantic šokující článek. Někdo vystupující pod jménem Trumpova národněbezpečnostního poradce Mikea Waltze přidal šéfredaktora Jeffreyho Goldberga do groupchatu v aplikaci Signal.

Součástí konverzace bylo sedmnáct dalších jednotlivců vystupujících pod jmény vysoce postavených ministrů a poradců ze současného Bílého domu. Dohadovali se o potenciálních vojenských úderech proti Hútíjům, kteří útoky z Jemenu blokují námořní dopravu v Rudém moři.

Goldberg uvádí, že měl nejprve pocit, že se ho někdo snaží obalamutit. Když ale 15. března začaly skutečně létat bomby, seznal obsah groupchatu jako věrohodný. Mimo jiné proto, že zjevně skutečný ministr obrany Pete Hegseth do konverzace v hodinách před útokem nasdílel detailní plány úderu, jak následně doopravdy proběhly.

Dle Goldberga se konverzace účastnili mimo jiné viceprezident J. D. Vance, ministr zahraničních věcí Marco Rubio, ředitel CIA John Ratcliffe, Trumpova šéfka štábu Susie Wiles, její náměstek Stephen Miller nebo šéfka amerických zpravodajských služeb Tulsi Gabbard.

Zpráva rychle obletěla svět a ve vzduchu zanechala mnoho znepokojivých otázek.

Skutečně lidé pověření vedením válečných operací domlouvají vojenské údery v groupchatech na široce dostupných soukromých platformách? Proč poradce Waltz přidal do konverzace šéfredaktora Goldberga? Byl to omyl, nebo rádoby sofistikovaná PR hra?

Jestli to byl omyl, s kým si Waltz Goldberga spletl? Jak to, že si nikdo nevšiml přítomnosti neznámého člověka, zatímco členové groupchatu bez obav sdíleli citlivé údaje o americké národní bezpečnosti a armádě?

A opravdu národněbezpečnostní špičky Spojených států oslavují vojenské údery pomocí stejných emoji, jaké si my ostatní posíláme v rodinných konverzacích?

Čtěte také: Válka s Čínou? Musk se účastní schůzky v Pentagonu

Na některé z těchto otázek už odpověď máme. Časopisu The Atlantic potvrdil autenticitu groupchatu tiskový mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států Brian Hughes.

Výpověď s tímto faktem nesladil ministr obrany Pete Hegseth. „Nikdo nepsal válečné plány a to je vše, co k tomu mohu říct,“ ohradil se pro média a dodal, že Goldberg je „prolhaný a velmi zdiskreditovaný“.

Další odpovědi se z několika členů groupchatu snaží získat Kongres. Šéfka zpravodajských služeb Gabbard před senátním zpravodajským výborem popřela, že by groupchatem proběhly jakékoliv utajené materiály.

Demokratický senátor Mark Warner poukázal na paradox, že členové administrativy na jednu stranu popírají sdílení utajených materiálů, ale zároveň odmítají záznam celé konverzace poskytnout výboru.

Aktuálně na tvrzení Tulsi Gabbard zareagoval samotný The Atlantic vydáním záznamu celé konverzace – na žádost CIA redakce pouze vynechala jméno šéfa štábu ředitele agentury.

Nově vydané záznamy potvrzují, že ministr obrany Hegseth osazenstvo groupchatu s předstihem informoval o harmonogramu celého útoku.

„Budu se modlit za naše vítězství,“ napsal viceprezident Vance, na což mu dva blíže nespecifikovaní členové groupchatu reagovali pomocí emoji rukou sepnutých v modlitbě.

Za nezávislou novinařinu není třeba se modlit, ale neobejde se bez vaší podpory. Děkujeme členstvu našeho Voxpot Klubu, díky kterému můžeme svou práci dělat i nadále.

Hned na to nastavil poradce Waltz v konverzaci automatické mazání zpráv po čtyřech týdnech. Proti úniku informací mu však minimální bezpečnostní opatření nepomohlo.

„Goldberg obdržel informace o útocích dvě hodiny před plánovaným začátkem bombardování. Pokud by se informace – zejména přesný čas startu amerických letadel na Jemen – dostaly v rozhodujícím dvouhodinovém období do nesprávných rukou, mohli být američtí piloti a další americký personál vystaveni ještě většímu nebezpečí,“ vysvětluje redakce časopisu.

Podle jemenských úřadů zahynulo při útoku padesát tři lidí včetně pěti dětí.

Klasický „trumpovský“ přístup

Je teoreticky možné, že členové administrativy plány, které měly groupchatem proběhnout, oficiálně odtajnili a výpověď Tulsi Gabbard před senátním výborem by pak byla pravdivá.

To by však nic neměnilo na bezpečnostních rizicích vyplývajících z neopatrného sdílení detailních plánů o právě probíhajících vojenských operacích. I proto je standardem amerických úřadů plánovat podobné operace ve specializovaných zabezpečených místnostech (sensitive compartmented information facility, SCIF).

Do takových místností pak mají běžně přístup jen lidé s příslušnou bezpečnostní prověrkou a není do nich povoleno pronášet osobní elektronická zařízení.

Čtěte také: Nenávidí „deep state“, ale chtějí ho řídit. Jak probíhá schvalování Kennedyho a spol.

Skandál týkající se neopatrného zacházení s utajenými dokumenty už za sebou má sám Donald Trump. V létě roku 2022 podnikla FBI razii na jeho floridské sídlo v Mar-a-Lago, aby získala utajené dokumenty zpět.

Trumpův případ skončil u soudu, kde ale vyšuměl poté, co Nejvyšší soud loni v té době exprezidentovi přiřkl bezprecedentně široce definovanou prezidentskou imunitu. Po opětovném nástupu do úřadu Trump nechal převézt zabavené dokumenty zpět na Floridu.

Podobné incidenty za sebou mají i bývalý prezident Joe Biden a Trumpův první viceprezident Mike Pence, nicméně oba muži spolupracovali s úřady daleko ochotněji než Trump a jeho lidé. Aktuální extempore je pak dobrou ilustrací způsobu, jakým obecně funguje Trumpův tým i během jeho druhé administrativy.

Jakýkoli náznak pochybení je třeba minimalizovat – Mike Waltz, který Goldberga do groupchatu přizval, se dokonce v rozhovoru pro Fox News vše pokusil otočit a naznačil, že se šéfredaktor The Atlantic do groupchatu záměrně vlámal.

Hegsethovo agresivní odmítání a mlžení Tulsi Gabbard před senátním výborem je přístup, který můžeme sledovat od Bílého domu například ve všech krocích administrativy blokovaných momentálně americkými soudy.

Silácké řeči v médiích nekorespondují s výpověďmi vládních představitelů u soudu, které se často mění podobně rychle jako Trumpova celní politika.

V jiné administrativě by po skandálu s groupchatem padaly hlavy. Trump místo toho během tiskové konference v Bílém domě naznačil, že pověřil právě Mikea Waltze vyšetřováním, jak přesně k úniku došlo – tedy toho samého Waltze, který Goldberga do groupchatu přizval. Povolanějšího člověka byste našli těžko.

V aktuální kauze zároveň zaniká otázka samotných amerických útoků na Jemen. Smysl útoků, které probíhaly už během Bidenovy administrativy, je dlouhodobě v USA debatován.

Zkraje loňského roku Biden pamětihodně odsekl reportérům u Bílého domu: „Když se ptáte, jestli [bombardování] funguje v tom smyslu, že by zastavilo Hútíje? Ne. Bude pokračovat? Ano.“

Ze zpráv, které do uniklého groupchatu psal přímo ministr obrany Hegseth, vyplývá přesvědčení současné administrativy, že pod jejich taktovkou budou údery efektivnější. Kauza ale jeho schopnosti šéfa obrany rozhodně neilustruje.

Matěj Schneider

Více článků od autora