Zločinecké gangy na Haiti stupňují násilí. Během víkendu se jim podařilo osvobodit až 4000 vězňů. Lídr gangů Jimmy Chérizier, přezdívaný Barbecue, chce od moci odstavit tamního premiéra.
Haitský premiér a dočasný prezident Ariel Henry se před několika dny vydal na státní návštěvu do Afriky. V Nairobi jednal o mezinárodní misi OSN, která by měla zemi pomoci v boji proti mocným zločineckým gangům. V jejím čele by měla stát právě Keňa.
Jakmile se jeho letadlo vzneslo do vzduchu, hlavní město Port-au-Prince se ponořilo do brutálního kolotoče násilí. Z 80 procent ho ovládají mocné zločinecké gangy, které vystupují proti premiérovi Henrymu.
Pokud gangy ovládnou věznice, jsme v koncích.
Střelba se ozývala nejen na ulicích, ale také na letišti, u policejních stanic nebo dokonce na národním fotbalovém stadionu.
Útoky gangů vyvrcholily během víkendu, kdy napadly dvě haitské věznice. Podařilo se jim osvobodit zřejmě většinu z 4000 odsouzených.
Lídr tamních zločineckých gangů Jimmy Chérizier, známý pod přezdívkou Barbecue, chce využít nepřítomnosti premiéra a odstavit ho od moci. V předtočeném videu prohlásil, že hodlá zadržet šéfa tamní policie a ministry, aby tak dokázal zabránit premiérovi v návratu. „S našimi zbraněmi a s haitským lidem osvobodíme zemi,“ řekl ve videu bývalý elitní policista Barbecue.
Britský deník The Guardian k tomu poznamenává, že není jasné, zda má Barbecueova aliance gangů, známá jako G9, podporu dalších velkých zločineckých organizací.
Analytik Diego Da Rin z International Crisis Group si všiml, že Barbecue ve svém proslovu zmínil koalici nazvanou Viv Ansanm, což v kreolštině znamená „Žít spolu“. Ta vznikla loni jako součást mírového paktu mezi Barbecueovou aliancí a dalším mocným gangem G-Pep. Jejím hlavním cílem je právě svržení Henryho vlády.
Čtěte také: Mise „Kozel zahradníkem“: Keňa chce zbavit Haiti násilí, svůj lid ale sama terorizuje
Jenže tato koalice se rozpadla jen pár dní po svém vzniku. Proto se podle Da Rina teprve uvidí, zda Barbecue může opravdu počítat s podporou dalších lídrů gangů. „Rivalita mezi nimi je silná a jejich aliance se neustále mění,“ dodává s tím, že pro ně není snadné delší dobu jednat koordinovaně.
Neurochirurg a politik Henry sedí v premiérském křesle od července 2021 – tedy od chvíle, kdy byl zavražděn prezident Jovenela Moïsea. Henry původně tvrdil, že odstoupí na začátku letošního února. Své rozhodnutí ale nakonec přehodnotil. Tvrdí, že aby mohly proběhnout prezidentské a parlamentní volby, je nejprve nutné zajistit v zemi bezpečnost. Plány na jejich konání ale několikrát posunul. Naposledy proběhly v roce 2016. Proto sílí hlasy, že by měl z postu odejít.
„Nikdo v hlavním městě nebude ušetřen“
Míra násilí, která nyní na Haiti panuje, šokovala i tamní obyvatele, kteří pod neustálou hrozbou gangů dlouhodobě žijí.
V posledních několika dnech pod Barbecueovým dohledem gangy koordinovaně stupňují útoky. Napadly tak třeba budovu tamní Centrální banky, nejvíce ale útočí na policisty.
Jak popisuje americký list New York Times, tak zatím není přesně jasné, co se stalo. Vláda ve svém prohlášení uvádí, že policii se nepodařilo zastavit členy gangů, kteří vtrhli do žalářů. Zranili přitom několik dozorců i vězňů.
Každý den terorizují obyvatelstvo, které se potýká nejen s vysokou zločinností ale také nedostatkem potravin a léků.
Několik z odsouzených se pak rozhodlo, že zůstanou raději ve svých celách. Obávají se totiž, že by někdo mohl využít zmatku a zabít je, nebo by se mohli dostat do přestřelky. Za mřížemi zůstalo například 18 bývalých kolumbijských vojáků, kteří jsou obviněni v případu vraždy prezidenta Jovenela Moïsea.
Na sociálních sítích dva policejní odbory vyzvaly všechny policisty, aby se dostavili do hlavní věznice v Port-au-Prince. Mají se tam připojit k ostatním a pomoci jim dostat situaci pod kontrolu. „Pokud gangy ovládnou věznice, jsme v koncích,“ napsaly odbory na síti X. „Nikdo v hlavním městě nebude ušetřen“.
Čtěte také: Brutální násilí, cholera a hladomor. Haiti po vraždě prezidenta vládnou gangy
Haitská vláda v neděli vyhlásila na 72 hodin výjimečný stav. Současně v regionu Ouest, kam patří také hlavní město, zavedla zákaz vycházení od šesti večer do pěti ráno. Pokud se nepodaří dostat situaci pod kontrolu, tak výjimečný stav i zákaz vycházení ještě prodlouží. Doufá, že policii se mezitím podaří zadržet alespoň část uprchlých vězňů.
Haiti's capital Port-au-Prince saw another day of fighting as gangs looked to oust Prime Minister Ariel Henry. Gunmen targeted the international airport and police stations, forcing residents to flee their homes. pic.twitter.com/dcsXExWApw
— DW News (@dwnews) March 2, 2024
Haiti se s politickou nestabilitou potýká dlouhodobě. Od chvíle, kdy byl zavražděn prezident Moïse malá země balancuje na okraji propasti, kdy moc gangů a jejich lídrů jako je Barbecue posiluje.
Ti každý den terorizují tamní obyvatelstvo, které se potýká nejen s vysokou zločinností ale také nedostatkem potravin a léků i celkovým propadem ekonomiky.
Není nikdo, kdo by se tamních obyvatel zastal. Haitská policie má asi jen devět tisíc členů, kteří ručí za bezpečnost 11 milionů lidí. Jenže oproti gangům mají horší vybavení a zbraně. Loni podle údajů OSN na Haiti zemřelo nejméně pět tisíc lidí.
@voxpotcz Kvůli brutálnímu násilí gangů volají zástupci Haiti po zahraniční intervenci už téměř rok. Naději jim poskytla Keňa, která se nabídla, že misi povede. Mnozí se ale obávají, že tato země není správnou volbou, protože její jednotky nemají příliš dobrou pověst. #voxpot #haiti #kenya #osn #keňa #gangy #gang ♬ původní zvuk – VoxpotCZ
Ani mise OSN, vedená Keňou, zřejmě nepřinese žádný výraznější zlom. Ve vzduchu jsou totiž i další hrozby. Jako například ta z roku 2010, kdy členové mise OSN na Haiti zavlekli choleru. Nemoci tehdy podlehlo na 10 tisíc lidí.