Konflikty

14. 03. 2024, 06:15

Haiti se rozpadá na kousky. Gangster Barbecue má politické ambice

Simone Radačičová

Demonstrace proti únosům v roce 2021. Foto: Shutterstock

Haiti se potýká s bezprecedentní mírou násilí, kterou rozpoutal lídr předního gangu G9 Jimmy Chérizier přezdívaný Barbecue. Země se propadá do chaosu, zatímco on pošilhává po moci.

Nechává si říkat Barbecue. Jeho podobizny „zdobí“ zdi v haitských slumech, v rozhovorech se opakovaně připodobňuje k Robinu Hoodovi. Jindy nosí baret, aby vypadal jako Che Guevara, a označuje se za bojovníka za svobodu.

Lídr brutálního zločineckého gangu G9 Jimmy Chérizier má ale mnohem temnější a násilnickou osobnost, což ukazuje i jeho přezdívka. Sám tvrdí, že pochází z doby, kdy jeho matka prodávala v malém stánku u silnice pečená kuřata. Odmítá, že by to mělo cokoliv společného s tím, že nechával zapálit domy, zatímco jejich obyvatelé byli uvnitř, a čekala je tak děsivá smrt.

Haiti, zhruba 11,5milionová země v Karibiku, se už léta propadá do stále hlubší spirály neutuchajícího násilí a humanitární katastrofy. Snad jen málokterý stát na světě prožil tolik ran za sebou – dlouholetá diktatura nejprve Françoise Duvaliera a pak jeho syna Jeana-Claudea, mezinárodní intervence, přírodní katastrofy včetně ničivého zemětřesení v roce 2010 a následná epidemie cholery, nekončící násilí gangů a politická nestabilita.

A seznam by mohl pokračovat ještě dál. Od roku 2021, kdy byl zastřelen tamní prezident Jovenel Moïse, Haiti sestupuje ještě níž do zločinného pekla. To z něj vytvořilo téměř zhroucený stát, jenž nemá pod kontrolou celé své území a nedokáže zajistit bezpečnost ani základní potřeby pro své zoufalé obyvatele.

„Haiťané jsou uvězněni v začarovaném kruhu násilí, ekonomické, politické i sociální krize,“ sdělila Voxpotu Tereza Wyn Haniaková z Lékařů bez hranic. „Když jsem na místě přibližně od července do října 2023 působila jako manažerka komunikace, pobývala jsem v Port-au-Prince. A už tehdy se v různých částech města často střílelo. Ani větrák střelbu nepřehlušil. Co ale vím od kolegů přímo na místě, situace je nyní ještě horší,“ dodává.

Haiti nemá už ani žádné z voleb vzešlé zástupce, protože poslední volby se konaly v roce 2016. Mandát zbývajícím senátorům vypršel letos v lednu. Poslední dějství haitské tragédie nyní dopisuje právě nechvalně známý Barbecue, který má politické ambice.

Když moc převezmou gangy

Na Haiti působí zhruba 200 až 300 gangů. Některé z nich jsou menší a čítají jen několik desítek mužů, kteří si dokonce musí půjčovat zbraně mezi sebou. Pak existují mnohem větší skupiny. Ty čítají zhruba 1500 členů, již dostávají týdenní mzdu a mají automatické zbraně. Některé z těchto gangů mezi sebou spolupracují, často jsou ale mezi nimi spory a rozbroje, což přispívá ke všeobecnému násilí.

„V posledních třech až pěti letech se exponenciálně zvýšila jejich schopnost kontrolovat území, vydírat a unášet lidi,“ řekl pro francouzský deník Le Monde odborník Romain Le Cour Grandmaison z Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.

Jejich chapadla se také postupně roztahují z měst až na venkov.

„Odhaduje se, že v roce 2021 gangy ovládaly 30 procent Port-au-Prince. Situace se ale rychle mění. Minulý týden to bylo 80 procent a od té doby tento podíl zřejmě ještě narostl,“ dodává Le Cour.

Gangy se podle něj neobejdou bez přílivu peněz. A ty získávají různými způsoby. Vytvořily propracovanou síť checkpointů, kterým obyvatelé bez kontroly nemohou projít.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Gangy, Haiti, Konflikty, USA