Planeta

18. 09. 2024, 06:00

Hrdina, nebo terorista? Bojovník proti lovu velryb vzdoruje i z vazby

Filip Brychta

Aktivista proti lovu velryb Paul Watson | Foto Captain Paul Watson Foundation
Aktivista proti lovu velryb Paul Watson | Foto Captain Paul Watson Foundation

Zatčenému kapitánu Paulu Watsonovi, který je po celá desetiletí harpunou v oku velrybářů, hrozí vydání do Japonska a patnáct let vězení. Proč odmítá couvnout ze své zatvrzelosti?

Až do letošního léta brázdil Paul Watson světová moře. 21. července se však dánští policisté nalodili na plavidlo patřící Watsonově nadaci – a třiasedmdesátiletého veterána námořního aktivismu, přezdívaného prostě „ekopirát“, zatkli.

Uvedeným důvodem k zadržení bylo takzvané Červené oznámení Interpolu, vydané na základě žádosti Japonska a dvanáct let starého zatykače. Watson chtěl v Nuuku, hlavním městě Grónska, doplnit palivo a pokračovat do severního Pacifiku, kde plánoval podnikat sabotážní akce proti japonské lodi Kangei Maru.

Interpol Red Notice

Červené oznámení je žádost o vypátrání a dočasné zatčení osoby do doby extradice. Vydává ho Generální sekretariát Interpolu na žádost členského státu nebo mezinárodního tribunálu na základě platného národního příkazu k zatčení.

Plavidlo za 47 milionů dolarů je označováno za „mateřskou loď velrybářství“, jejíž stočlenná posádka ulovené velryby rovnou zpracovává. Z vody zvládne vytáhnout až sedmdesátitunové savce a skladovat i šest set tun masa.

Japonský velrybářský průmysl si od Kangei Maru slibuje oživení zmenšujícího se byznysu. Minulý rok velrybáři ulovili celkem 294 plejtváků malých, plejtváků Brydeových a plejtváků sejval, ale poptávka po mase těchto velryb je na historickém minimu. Na vině jsou podle velrybářů vysoké ceny, a právě ty má snížit navýšení lovu.

Japonci dnes velryby loví pouze ve své výlučné ekonomické zóně, kam je vytlačila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) a Mezinárodní soudní dvůr.

Výzkumné účely slouží jen jako zástěrka klasického lovu velryb.

Komise v roce 1986 v podstatě zakázala komerční lov velryb, pouze Japonsku povolila lovit malý počet v Antarktidě pro „výzkumné účely“. O tři dekády později pak Mezinárodní soudní dvůr antarktický lov zatrhl úplně, protože došel k závěru, že výzkumné účely slouží jen jako zástěrka klasického lovu.

Už původní dohodu o zákazu přitom neratifikovalo Dánsko a Japonsko o čtyři roky později z IWC rovnou vystoupilo a oznámilo, že sice ukončí lov v Antarktidě, ale obnoví ho ve svých pobřežních vodách.

Právě do nich letos v květnu vyplula nová chlouba lovců velryb Kangei Maru, které Watson plánoval zkřížit dráhu a znemožnit lov. S podobnou disrupcí má bohaté zkušenosti: za svou kariéru najížděl s loděmi Sea Shepherd i do jiných japonských plavidel, včetně proslulých střetů se Shōnan Maru 2.

Jeden z Watsonových kapitánů podle japonských velrybářů v roce 2010 způsobil „škody a zranění“, a proto byl letos Watson jakožto jeho nadřízený zatčen.

Nyní je Watson v dánské vazbě a čeká, zda bude vydán do Japonska. To už podalo oficiální žádost.

Když Watson se skloněnou hlavou a v poutech následoval policisty do jejich vozidla, nepřipomínal kapitána, který se kvůli ochraně inteligentních, ale vůči velrybářům bezbranných živočichů nebojí jít za hranu zákona.

Jeho pirátsky rozcuchané bílé vlasy visící přes oči a neupravený plnovous ale naznačovaly, že boj neskončil.

Příliš radikální pro Greenpeace

Watson byl podle svého tvrzení jedním ze zakladatelů hnutí Greenpeace, které však v roce 1977 kvůli neshodám opustil (Greenpeace dnes tvrdí, že byl „důležitým raným členem“).

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Planeta, Aktivismus, Ekologie, Oceány