Tech

24. 06. 2024, 06:11

iPhony jsou od krve, vzkazuje Applu prezident Konga. Neváhá jít k soudu

Filip Brychta

Těžba zlata / Zdroj: mehmet ali poyraz / Shutterstock

Demokratická republika Kongo obviňuje giganta Apple z toho, že používá „krvavé minerály“. Najala si proto právníky a chystá se jít s technologickou společností do soudního sporu. Ta přitom vše popírá. Nejspíš jde ale o snahu přilákat pozornost ke krvavému konfliktu a zavařit Rwandě.

„Vaše telefony obsahují krev Konžanů,“ řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle prezident Demokratické republiky Kongo (DRK) Félix Tshisekedi. Tématem bylo obvinění firmy Apple od jeho vlády z toho, že ve svých produktech využívá „nelegálně těžené“ suroviny.

Podle Tshisekediho totiž existují dokumenty, které tvrdí, že jsou iPhony poskvrněny „krví konžských obětí“. Právníci DRK proto zaslali společnosti Apple formální oznámení o zastavení činnosti v zemi. Technologického giganta navíc varují, že pokud to bude pokračovat, může čelit právním krokům.

Šance, že má Apple ve svých zařízeních „konfliktní minerály“, je velká.

Spíše než o drsných podmínkách v dolech, ale mluví o konfliktu na východě Konga, který je s minerály v chytrých zařízeních spjat.

„Je to poprvé, kdy jde konžská vláda tímto způsobem po nadnárodní společnosti,“ říká Voxpotu odborník na těžbu v Africe Ben Radley z britské University of Bath. „Potíž ale bude s důkazy, které toto nařčení podporují,“ upozorňuje.

DRK obviňuje Apple z toho, že nakupuje nerostné suroviny, které jsou z jeho území pašovány do Rwandy a následně „integrovány do globálního dodavatelského řetězce“. Podle konžské metropole Kinshasy navíc Kigali podporuje rebely z M23 (Mouvement du 23 Mars) a tím vyvolává konflikt na východě země.

Členové skupiny M23 jsou převážně Tutsiové a potomci uprchlíků ze Rwandy. Zatímco tuto skupinu podporuje Rwanda, Kongo pak prý na oplátku podporuje povstalce z FDLR, kteří dělají problémy právě i Rwandě. O rozbrojích mezi těmito dvěma státy už Voxpot psal.

Hlavní problém představují podle žaloby tři nerostné materiály: cín, wolfram a koltan. Právě ty měly být nelegálně vytěženy v dolech kontrolovaných M23, převezeny do sousední Rwandy a použity v zařízeních Apple.

Čtěte také: Bez Konga ani Tesla nejede. Na nejdůležitější půdě světa volí hlavu státu

Tuto trojici kovů přitom potřebuje většina chytrých zařízení. Tshisekedi proto připustil, že v budoucnu by se mohli právníci zaměřit i na jiné technologické společnosti.

Zatím se ale soustředí jen na Apple. „Možná je to spíše takový test. Jsem zvědavý, jak to dopadne,“ svěřuje se Radley. Samotný technologický gigant je ale zatím v klidu.

Společnost uvedla, že „neobjevila žádné rozumné podklady toho“, že by některá z hutí podporovala ozbrojené skupiny v DRK. Ředitel Apple Tim Cook mezitím jen zopakoval závazek vytvořit zodpovědný dodavatelský řetězec, a to i v konfliktních zónách.

Jenže právnická firma Amsterdam & Partners, která zastupuje DRK, tvrdí, že obdržela mnoho důkazů od informátorů. „Je nyní naléhavější než kdy jindy, aby Apple poskytl odpovědi na závažné otázky, které jsme vznesli,“ uvedl advokát Robert Amsterdam.

Brusel sice slovně kriizuje Rwandu za své působení v DRK, ve skutečnosti ale odmítá podniknout jakékoliv kroky.

Podle Williama Bourdona a Vincenta Brengartha, francouzských právníků firmy, je hlavním cílem ukončit „mimořádně závažnou situaci na východě země, jež  způsobuje vážné škody místnímu obyvatelstvu“.

Zdá se tedy, že důvody, proč se konžská vláda nyní ozvala, nejsou pouze obavy související s porušováním lidských práv v dodavatelských řetězcích.

Konfliktní minerály

Jako konfliktní minerály jsou označovány cín, tantal (koltan) a wolfram, jejich rudy a zlato (3TG). Od roku 2021 platí nařízení EU, které zvyšuje kontrolu nad 3TG a má za cíl omezit financování ozbrojených skupin, ovládajících některá místa těžby či obchodní trasy. Jednou z takových skupin je i M23 v DRK.

Marketingový tah

Šance, že má Apple ve svých zařízeních „konfliktní minerály“, je velká. To ve skutečnosti platí pro většinu nadnárodních a mezinárodních technologických společností.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.