apartheid

17. 02. 2022, 04:00

Izrael je apartheidem: Již třetí lidskoprávní organizace dochází ke stejnému závěru

Prokop Singer

Amnesty International vydala rozsáhlou zprávu, v níž označuje Izrael za apartheidní stát. Ten je dle hnutí založený na systému útisku vůči Palestincům, na nichž se dopouští zločinů proti lidskosti. S podobnou zprávou přišla loni další významná lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Nastávají změny v pohledu mezinárodního společenství na židovský stát?

První lidskoprávní organizací, která označila Izrael za apartheid, tedy za stát, který uplatňuje nadřazenost jedné skupiny obyvatel nad jinými, byl na začátku roku 2021 izraelský Be-celem. V dubnu stejného roku následovala ve své podrobné zprávě se stejným verdiktem vůči Izraeli a jeho přístupu k Palestincům také významná mezinárodní organizace Human Rights Watch.

Všechny tři organizace tvrdí, že k útlaku Palestinců dochází všude, tedy nejen na okupovaných palestinských územích, ale i v Izraeli. Do té doby nebyla na této úrovni takřka vůbec zmiňována systematická perzekuce Palestinců na území Izraele, jako kdyby se omezovala jen na okupovaná území.

Čtěte také: Jednostrannou podporou Izraele by Česko udělalo chybu, za vyhrocení situace může apartheidní režim

Brutální perzekuce

Amnesty International ve zmíněném dokumentu tvrdí, že Izrael již od svého vzniku usiloval o politiku vedoucí k židovské demografické hegemonii. Lidskoprávní organizace v téměř 300stránkové analýze dokládá úmysl Izraele vytvořit systém útlaku a nadvlády. Zásadními prvky této politiky vůči Palestincům jsou podle ní zaprvé teritoriální fragmentace, segregace a kontrola populace, zadruhé vyvlastňování půdy a majetku, zatřetí pak popření ekonomických a sociálních práv.

Šéfka Amnesty International byla při své cestě na Blízký východ šokována brutalitou izraelského represivního aparátu vůči okupovaným Palestincům.

Jak Amnesty International zdůrazňuje, Izrael se dopouští zločinného jednání ve snahách tento stav udržet. Metody, které k tomu používá, jsou založeny na vysídlování obyvatelstva, administrativním zadržování a mučení, mimosoudních vraždách a odepírání základních lidských práv a svobod. Jednání izraelského režimu je dle reportu namířeno proti jedné skupině obyvatel, a z definice OSN se tudíž jedná o zločin apartheidu.

Předvídatelné reakce

Tvrdá reakce Izraele na zprávu Amnesty International na sebe nenechala dlouho čekat. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid ji komentoval dokonce ještě předtím, než byla publikována. Šéf zahraniční politiky židovského státu tuto zprávu označil rovnou za antisemitskou a později ještě ve svém tweetu absurdně nařkl lidskoprávní organizaci ze spolupráce s libanonskou militantní organizací Hizballáh.

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International, se v reakci na nařčení z antisemitismu nechala slyšet, že přesně tuto odezvu očekávala a připomněla letitý boj její organizace proti antisemitismu. Camallard v interview pro zpravodajský server Middle East Eye dodala, že při své nedávné návštěvě Izraele a palestinských územích byla šokována brutalitou izraelského represivního aparátu vůči okupovaným Palestincům.

Bude tato zpráva měnit něco na vztazích Izraele s jeho nejvěrnějšími spojenci? Zatím se zdá, že nikoli. Vlády Spojených států, Velké Británie, Německa, Austrálie a také České republiky se vůči reportu Amnesty International jasně vymezily, neboť je prý příliš jednostranně zaujatý vůči židovskému státu. V USA se na odmítnutí zprávy Amnesty International shodují jak demokraté, tak republikáni.

Když toto celosvětové hnutí v minulosti vydalo zprávy kritizující palestinskou organizaci Hamás, žádné podobné výtky o nevyváženosti nenásledovaly. Detailní analýzu, vypracovanou ve spolupráci s mnoha odborníky na lidská práva, tak ignorují země, které nyní bojkotují olympijské hry v Číně s odkazem na tamní perzekuci menšin, zejména Ujgurů a Tibeťanů.

Nepřesvědčivý zájem o lidská práva

Naskýtá se tak otázka, do jaké míry jde těmto státům skutečně o lidská práva kdekoli na světě, a do jaké míry se jedná o politiku vůči zemím, z nichž ta první je zásadním spojencem a ta druhá je ekonomickým i politickým rivalem na světové scéně.

Agnès Callamard také komentovala reakci americké vlády v již zmíněném interview slovy, že vyjádření tamních politiků zní spíše jako propaganda postrádající jakékoli argumenty. Zároveň Spojené státy vyzvala, aby svůj odmítavý postoj doložily v rámci odborné debaty.

Použití takto tvrdého jazyka renomovanými lidskoprávními organizacemi může brzy výrazně ovlivnit diskurz o Izraeli a Palestině.

Stejně tak nepředložil žádné argumenty pro odmítnutí zprávy český náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, který víceméně zopakoval stejné fráze jako ostatní země. Podle něho je report jednostranně zaměřený a soužití Izraelců s Palestinci nijak nepomůže. To však ani není úkolem Amnesty International, která pouze monitoruje situaci lidských práv a neklade si za cíl řešit politickou situaci na Blízkém východě.

Téma Izraele jakožto apartheidu by přitom nemuselo být zdaleka tak kontroverzní, jak se může zdát, neboť ho v minulosti již zmínili někteří vrcholní politici. Před šestnácti lety napsal bývalý americký prezident Jimmy Carter knihu s titulem Palestine: Peace Not Apartheid (Palestina: Mír, ne apartheid).

Čtěte také: Izraelci a Palestinci nehrají fotbal. Oni se vraždí

Někdejší americký ministr John Kerry zase v roce 2014 varoval, že pokud Izrael nebude usilovat o mírové vyrovnání s Palestinci, stane se apartheidem. Podobně se vyjádřil také bývalý izraelský premiér a ministr obrany Ehud Barak, který prohlásil, že se Izrael ocitl na šikmé ploše vedoucí k apartheidu.

Označení židovského státu za apartheidní režim útlaku vůči arabské populaci stále více proniká do rozprav o blízkovýchodním konfliktu a stává se méně kontroverzním. Vztah západních mocností k Izraeli sice zatím podobné analýzy viditelně nezměnily, avšak použití takto tvrdého jazyka renomovanými lidskoprávními organizacemi může v blízké budoucnosti výrazně ovlivnit diskurz o Izraeli a Palestině.

Podívejte se také na naši reportáž o anexi Západního břehu Jordánu Izraelem: