Izraelský parlament schválil zákony, prohlašující Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) za teroristickou organizaci a zakazující jeho činnost na územích kontrolovaných Izraelem. Jaká je realita nejčastějších obvinění, která vůči agentuře zaznívají?
„Tak a je to. Je po všem. UNRWA končí. Je to historický a významný krok pro bezpečnost naší země,“ radoval se v pondělí 28. října po schválení zákonů v izraelském parlamentu Yuli Edelstein, poslanec ze strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua.
Humanitární sektor i OSN se zákazu dlouho obávaly. UNRWA je totiž klíčovou organizací pro zajištění humanitární pomoci v Gaze, kde v důsledku izraelské války panují katastrofické podmínky: chybí potraviny, voda, palivo i zdravotnické potřeby.
Čtěte také: Česko opět s Izraelem proti EU: Spolu s Orbánem zablokovalo prohlášení k UNRWA
„Gratuluji a děkuji poslancům napříč politickým spektrem,“ komentoval zákaz krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir. Shoda panovala opravdu široká: pro hlasovalo 92 poslanců ze 120.
Krok podpořil i opoziční lídr Benny Ganz, který UNRWA označil za „součást aparátu Hamásu“. Proti byly pouze arabské strany, poslanci ze Strany práce před hlasováním opustili sál.
Navzdory širokém konsenzu v izraelské společnosti se útok proti UNRWA zakládá na řadě tvrzení, která jsou zkreslující nebo rovnou lživá. Rozebrali jsme ty, co zaznívají nejčastěji.
UNRWA se podílela na útoku ze 7. října
Izrael proti organizaci vystupoval dekády před loňským útokem Hamásu. Konzervativní think tank Kohelet Policy Forum, stojící mimo jiné za pozastavenou izraelskou soudní reformou, pak od roku 2018 přichází s návrhy na zrušení UNRWA a dalších agentur OSN.
Vše ale nabralo na obrátkách letos v lednu, kdy Izrael obvinil dvanáct zaměstnanců z přímého podílu na útoku. V březnu přidal dalších sedm jmen.
Dalších 1200 pracujících mělo mít vazby na Hamás nebo Palestinský džihád. V dubnu Izrael obvinění vystupňoval a zvýšil číslo na dva tisíce.
Útoku ze 7. října se s jistotou zúčastnil jeden zaměstnanec UNRWA.
Dnes lze s jistotou říct, že útoku ze 7. října se účastnil jeden zaměstnanec UNRWA: Muhammad Abu Atáví. Agentura svůj vztah k němu potvrdila minulý týden poté, co byl zabit izraelskými jednotkami.
OSN už v lednu spustilo vyšetřování, které vedlo jeho nezávislé vyšetřovací těleso Office of Internal Oversight Services (OIOS). U devíti z devatenácti jmen shromáždilo důkazy, které nasvědčují, že se dotyční útoku mohli účastnit. U zbylých deseti bylo obvinění vyloučeno.
Detaily vyšetřování nejsou veřejné, ale podrobnější závěry komplikoval fakt, že izraelské úřady neposkytly žádné podklady, na kterých jejich obvinění stála. „OIOS nebyl schopný nezávisle ověřit většinu informací, které dostal,“ řekl mluvčí generálního tajemníka OSN Farhan Haq na srpnové tiskové konferenci.
UNRWA je pod kontrolou Hamásu
Organizace izraelským úřadům pravidelně zasílá seznamy všech svých zaměstnanců. Izraelská armáda má přitom i o řadových členech Hamásu množství zpravodajských informací. Pokud by UNRWA skutečně ovládal Hamás, jak tvrdí izraelští politici, takovýto krok by nedával smysl.
Samotná UNRWA se pak hájí především tím, že všechny inkriminované zaměstnance hned v lednu po obviněních propustila nebo suspendovala.
Zásadní kontext představuje velikost organizace: pro Úřad OSN pracuje 30 tisíc lidí, jen v Gaze je to 13 tisíc. To z ní dělá největšího zaměstnavatele v pásmu.
Podle téhle logiky by už dávno měla být zakázaná izraelská armáda.
„Je možné, že devět lidí zcela porušilo naše ideály,“ říká v rozhovoru pro Channel 4 Jan Egeland z Norské rady pro uprchlíky, která také poskytuje v Gaze humanitární pomoc.
„Ale kvůli devíti lidem z třinácti tisíc vyřadit z provozu celou organizaci, která dělá skvělou humanitární práci? To je přece šílené. Podle téhle logiky by už dávno měla být zakázaná izraelská armáda, kde si vojáci dělají selfíčka při porušování mezinárodního práva,“ zdůrazňuje.
Čtěte také: Od rabování po mučení. Válečné zločiny Izraele vidí na TikToku celý svět
Vágně definovaným vazbám na Hamás se pak v Gaze nevyhne nikdo. Vedle nižších desítek tisíc bojovníků, spadajících pod jeho ozbrojené křídlo, působí další tisíce lidí v kvazistátním aparátu, ovládaném Hamásem jakožto politickou stranou.
Kromě vyšetřování OIOS proběhl také velký audit UNRWA, jehož výsledky byly zveřejněny v květnu. Několik států po lednových izraelských obviněních svou finanční podporu organizaci stáhlo, ale po několika měsících ji všechny znovu obnovily – s výjimkou Spojených států.
I ty ale přinejmenším rétorické úrovni s čerstvým zákazem nesouhlasí. Mluvčí ministerstva obrany Matthew Miller upozornil, že nová legislativa může přinést následky vyplývající z amerických zákonů. Podle nich USA nesmí posílat vojenskou pomoc nikomu, kdo zabraňuje distribuci americké humanitární pomoci.
Ve školách a učebnicích UNRWA se učí antisemitismus
Zmíněný velký audit měl také za úkol hodnotit organizaci jako celek – především ohledně dodržování humanitárních principů nestrannosti.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.