Společnost

16. 04. 2025, 15:29

Jak definovat ženu? Britský nejvyšší soud rozhodl proti trans lidem

Simone Radačičová

Britský nejvyšší soud | Foto: Shutterstock

Britský nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí. Zákon o rovnosti pohlaví se podle něj nevztahuje na transgender ženy.

Britský nejvyšší soud vynesl klíčový rozsudek, který se točí kolem právní definice ženy. „Podle jednomyslného rozhodnutí se pojmy ‚žena‘ a ‚pohlaví‘ v Zákoně o rovnosti z roku 2010 vztahují na biologickou ženu a biologické pohlaví,“ prohlásil soudce Lord Hodge.

Podle této definice tak do tamní legislativy o rovnosti nespadají transgender ženy. „Doporučujeme nečíst tento rozsudek jako triumf pro jednu nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiné, protože tomu tak není,“ dodal Lord Hodge.

Verdikt podle něj „nepovede ke znevýhodnění trans lidí“, protože ti mají ochranu v již existujících zákonech o rovnosti nebo proti diskriminaci.

Přelomový rozsudek přišel zhruba po roční právní bitvě, která se točila kolem možnosti nahlížet na transgender ženy jako na ženy podle zákona z roku 2010, jehož cílem je zabránit diskriminaci na základě genderu, sexuality a dalších.

Celý případ vychází z roku 2018, kdy skotským parlamentem prošel zákon, na jehož základě by ve správních radách skotských veřejných úřadů měly být z poloviny zastoupeny ženy. Do této kvóty se pak měly započítávat i transgender ženy.

Kritika skotského zákona tvrdila, že definice by mohla mít dopady na služby zaměřené právě na ženy, jako jsou například různé azyly, nemocniční oddělení nebo také sport.

Proti tomu se postavila aktivistická skupina For Women Scotland s tím, že Zákon o rovnosti by se měl uplatňovat pouze na základě biologického pohlaví. For Women Scotland, kterou financuje britská spisovatelka J. K. Rowling, se pak obrátila na soudy.

U těch skotských neuspěla, avšak nyní zaznamenala průlom u Nejvyššího soudu. Jakmile soudci vynesli rozsudek, členky organizace začaly slavit a tleskat.

Zastánci transgender žen na druhou stranu ještě před vynesením rozsudku varovali, že pokud For Women Scotland uspěje, povede to k diskriminaci vlastnic certifikátu o uznání pohlaví.

Ellie Gomersall, transgender žena ze skotské strany Zelených, vyzvala britskou vládu, aby změnila zákony k zajištění plné rovnoprávnosti pro trans lidi. Oproti tomu Maya Forstater, která pomohla založit aktivistickou skupinu Sex Matters namířenou proti trans lidem, vnímá rozhodnutí soudu jako správné.

„Jsme potěšeni, že Nejvyšší soud přijal argumenty For Women Scotland a odmítl postoj skotské vlády. Chráněná charakteristika pohlaví se odkazuje na realitu, a ne na papíry,“ řekla v narážce na certifikáty o uznání pohlaví.

Britská Labour party k rozsudku uvedla, že přinesl do otázky „vyjasnění“, zatímco opoziční konzervativci ho označují za „jasné vítězství zdravého rozumu“.

Simone Radačičová

Více článků od autora