Politika

23. 09. 2024, 07:23

Jak je ti, Rakousko? Tamní pravicoví populisté míří k vítězství

Kateřina Vnoučková

Demonstrace proti covidovým opatřením v Rakousku | Foto C.Stadler/Bwag (CC-BY-SA-4.0)
Demonstrace proti covidovým opatřením v Rakousku | Foto C.Stadler/Bwag (CC-BY-SA-4.0)

Průzkumy naznačují, že v blížících se rakouských volbách zaboduje strana Svobodných vedená radikálním Herbertem Kicklem. Do očekávaného výsledku ale může promluvit například i dříve recesistická Pivní strana.

Vysoké ceny potravin a energií, nedostupnost bydlení, zklamání z politiky vládnoucích stran a obavy z bezpečnosti a problematické integrace migrantů.  Z těchto důvodů se velká část Rakušanů dlouhodobě přiklání k pravicově populistické straně Svobodných (FPÖ).

Ta dokázala již červnové volby do Evropského parlamentu ovládnout s tématem migrace a na stejnou kartu sází i v probíhající kampani před volbami do rakouské Národní rady, které proběhnou 29. září. Předvolební průzkumy ukazují Svobodné jako dlouhodobě nejsilnější stranu, avšak povolební rozložení sil a hlavně uspořádání budoucí rakouské vlády ještě zdaleka jisté nejsou.

Podněcování obav z migrace je vděčné téma populistů i v zemích s relativně malým počtem cizinců, v Rakousku však přítomnost velkého množství migrantů přináší reálné výzvy. Zejména do Vídně přišly v posledních letech v důsledku války na Ukrajině a také na základě sjednocení rodin tisíce dětí a mladých lidí, což představuje nápor hlavně na školní systém. 

Téměř dvě třetiny obyvatelstva hodnotí soužití s přistěhovalci negativně.

Němčina je tak ve vídeňských školách mateřským jazykem jen pro každé druhé dítě, v některých čtvrtích dokonce jen pro každé třetí. Nutnost přizpůsobit výuku těmto žákům společně s nedostatkem učitelů i fyzického prostoru omezuje také rodilé Rakušany – téměř dvě třetiny obyvatelstva dnes hodnotí soužití s přistěhovalci negativně.

K obavám přispívá v poslední době také radikalizace mladých lidí z druhé generace migrantů, která v Rakousku dlouho platila za úspěšně integrovanou. Podobně jako v dalších evropských zemích se však Islámskému státu daří lákat k džihádismu náctileté muslimy i v Rakousku.

Čtěte také: Teroristou ve dvanácti. Jak Islámský stát na internetu verbuje děti

V loňském roce Vídeň vyděsila skupina mladistvých pod vedením sedmnáctiletého teenagera bosenského původu, která s požadavky na výpalné vyhrožovala tamním byznysům bombovými útoky.

Za letošním plánovaným teroristickým útokem při srpnovém koncertě Taylor Swift pak stál devatenáctiletý mladík se severomakedonskými kořeny a zářijovou střelbu v Mnichově měl na svědomí osmnáctiletý Rakušan, jehož rodiče přišli do Rakouska také z Bosny.

Jednoduchý recept na složité problémy

Strana Svobodných slibuje svým voličům řešit problémy migrace a integrace důslednou návratovou politikou, omezením sociálních dávek pro cizince a nepřijímáním dalších žadatelů o azyl – vše pod heslem „pevnost Rakousko“ (Festung Österreich).  

Přiznanou inspirací je jim politika Viktora Orbána v sousedním Maďarsku. Svobodní zároveň navrhují podpůrná opatření pro rakouské občany, nicméně bez vysvětlení, jak by je bez zvyšování daní financovali.

Hlavní tváří a – velmi silným – hlasem Svobodných je Herbert Kickl. Ve straně dlouho působil v pozadí, kdy jako generální tajemník zodpovědný za komunikaci s veřejností stál již v nultých letech za ostrými protiimigračními projevy tehdejších předsedů Jörga Haidera a Heinze Christiana Stracheho.

Ve vládě lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze pak Kickl zastával post ministra vnitra, ale po aféře Ibiza ho musel opustit.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Kateřina Vnoučková

Více článků od autora