Planeta

17. 09. 2024, 06:00

Dezinformovat o povodních, vysmát se obětem. Za peníze Křetínského a Tykače

Vojtěch Pecka

Radujte se z povodně, radí Pavel Vondráček v době přicházející velké vody na pozadí greenwashingové reklamy na fosilní průmysl | Zdroj: Úvodní stránka Info.cz

Když si otevřete reportování serveru Info.cz o záplavách, naskytne se vám bizarní pohled. Krizi tam bagatelizují lidé placení fosilním průmyslem, který se na postupující klimatické krizi, a tedy i extrémním počasí, přímo podílí.

V době, kdy meteorologie díky pokročilému modelování přinesla předpověď potenciálně katastrofálních záplav, následovala série bagatelizujících článků na serveru Info.cz.

Mohli jste si přečíst například třeskutý humor od šéfredaktora Pavla Vondráčka v článku Povodeň 2024 přichází! 40 důvodů, proč se radovat a ne panikařit. Ilustrace s křepčícími lidmi v dešti doplňuje článek, který nám oznamuje, že ne všechno je na potopách špatně – třeba se zbavíme problému s černými stavbami.

Surrealistický dojem v době přicházející tragédie umocňuje podklad greenwashingové reklamy skupiny Sev.en českého fosilního magnáta Pavla Tykače. Tedy muže, jehož byznys bezprostředně přispívá k destabilizaci klimatu a větší frekvenci ničivých srážek.

Samotný Vondráček přitom nedávno přiznal, že patřil k tvůrcům anonymního dehonestačního projektu Greenpiss (později Hnutí Ducha), soustředěného mimo jiné na šíření propagandy proti obnovitelným zdrojům nebo klimatickému aktivismu. Příspěvky na Greenpiss také podle správce facebookového profilu Radka Kovandy honorovala právě Sev.en.

Příklady z propagandy anonymního projektu Greenpiss / Hnutí ducha

Vondráček dále odhalil, že k tvůrcům Greenpiss patřil Ivan Brezina, který ve spolupráci s think tanky Václava Klause do českého prostředí přebíral klimatické klamy z dezinformačních hubů fosilních korporací v USA jedoucích propracovanou kampaň zamlžování klimatické problematiky minimálně od počátku 90. let.

V knize Zelená apokalypsa například Brezina mylně předložil, že teplota nejspíš vůbec neroste – jinde uvedl, že se sice otepluje, ale kvůli přibližovaní Země ke Slunci. Na dalším místě nepravdivě obvinil klimatology z podvodů a falšování dat.

O Kjótském protokolu Brezina psal, že by znamenal zmrazení světové ekonomiky a odkazoval se na tehdejšího Putinova poradce Andreje Ilarionova – aniž by reflektoval fakt, že Ruská federace je na exportu fosilních paliv fatálně závislá a ochranu klimatu dlouhodobě ignoruje i proto, že část ruské elity má dojem, že Rusko bude na rozdíl od ostatních z oteplování profitovat.

V tomto místě by měl být paywall. Kvůli důležitosti rozplétání dezinformací však článek necháváme otevřený pro všechny. Jestli naši oceňujete tvorbu, zvažte vstup do Voxpot Klubu. Díky vaší podpoře budeme moct nadále nezávisle informovat o tom, co vám jiní chtěli skrýt.

Buďte v klidu

Další surrealistický výjev si člověk mohl přivodit, když si četl titulek článku Češi buďte v klidu, tisíciletá voda nehrozí, maximálně stoletá na Moravě od současného editora Radka Kovandy, který je přitom prvním potvrzeným přispěvatelem anonymního dehonestačního projektu Greenpiss / Hnutí Ducha a také příležitostný správce facebookových stránek Tykačovy elektrárny Chvaletice.

Jeho zapojení vyšlo najevo náhodou, když v roce 2020 chyba Facebooku ukázala veřejnosti skutečné administrátory konkrétních stránek. Zároveň se nejednalo o úplné překvapení – již dříve se provalilo, že reklamní agentury pracující pro Pavla Tykače zároveň provozují trollí farmy, kde pod falešnými profily šíří fosilní propagandu.

Češi buďte v klidu, radí Radek Kovanda, editor Info.cz, kterému propláceli faktury „lidé ve vztahu se Severní energetickou“ Pavla Tykače

V době, kdy předpovědní modely začaly ukazovat, že na severu Moravy mají za pouhých několik dní napadnout až dvě třetiny srážek, které normálně napadnou za celý rok, následoval další článek: Hysteria films uvádí apokalyptický film: Povodně 2024 – konec světa se odkládá Ladislava Nagyho.

Podle něj byli lidé natěšení na nějakou katastrofu, tak jim meteorologové katastrofickou predikci naservírovali. „Je s podivem, jak samozřejmě jsou přejímány predikce na bázi matematických modelů,“ nechápe Nagy.

„Z předpovědí meteorologů si většinou děláme legraci. Ani oni neberou své predikce úplně vážně (…) Nicméně pokud je předpověď dostatečně temná, veškerá tato distance mizí a nastupují instinkty, o nichž byla řeč výše. Najednou se předpověď počasí bere jako něco zcela nezpochybnitelného – jako fakt,“ diví se.

Na meteorologické modelování rozšiřuje hate adresovaný tradičně spíše klimatologii. Skutečnost je ovšem taková, že jak předpověď počasí, tak modelování klimatu dávají poměrně přesné a prakticky využitelné výsledky.

Právě schopnost meteorologických modelů předpovědět srážky několik dní dopředu výrazně pomohla se na současnou povodňovou krizi připravit a minimalizovat škody. Přípravu ovšem sabotovaly řady konspirátorů, podle kterých se jednalo o jakýsi manévr Fialovy vlády snažící se občany vyděsit. Stovky lidí navíc nařízenou evakuaci odmítly a vystavovaly sebe i záchranné složky zbytečnému riziku.

Čtěte také: Nestojíme o vaše plyšáky aneb Jak vypadá skutečná pomoc obětem přírodních katastrof

Klimatické modelování trefuje skutečný vývoj klimatu zhruba padesát let. Podobně jako nám dávají meteorologické modely možnost se dostatečně připravit na přicházející povodně, klimatické modely umožňují připravit se na důsledky klimatické změny.

Pokud bychom je brali dostatečně vážně včas, mohli jsme si řadu destruktivních projevů klimatické změny ušetřit. Dnes už se bohužel velmi závažným důsledkům oteplování vyhnout nejde, ale rozsah dopadů můžeme výrazně omezit – třeba modernizací ekonomiky na nízkouhlíkové zdroje a přípravou vhodných adaptačních programů.

Ačkoli však klimatické modely odvádějí velmi dobrou, empiricky potvrzenou práci, ze strany fosilního průmyslu vidíme dekády trvající kampaň, která se výsledky snaží zpochybnit.

Podle Ladislava Nagyho vás meteorologové straší povodněmi na základě modelování, kterému údajně sami nevěří

Zatímco se Nagy vysmál meteorologickému modelování, které velmi přesně předpovědělo katastrofální srážky, v jiném článku se jeho kolega Marek Kerles zamyslel, proč v posledních desetiletích přichází povodně tak často.

Velmi zkušeně se vyhnul jakékoliv zmínce o klimatické změně. Přesně před ní přitom varují klimatičtí vědci a vědkyně více než třicet let, když upozorňují na souvislost globálního oteplování s extrémními projevy počasí – ať už se jedná o sucho, nebo třeba extrémní srážky například i ve střední Evropě.

Kerles místo toho obšírně popsal okrajové a poněkud bizarní hypotézy vědkyně Ivanky Charvátové, podle nichž by za zvýšeným výskytem povodní ve střední Evropě v posledních desetiletích mohl být pohyb Slunce kolem těžiště sluneční soustavy.

Pro tuto hypotézu přitom neexistují relevantní důkazy a také ji nebere vážně nikdo mimo dezinformační mediální systém subjektů napojených na fosilní průmysl.

Marek Kerles se zkušeně vyhýbá problematice klimatické změny, ale obšírně se zamýšlí nad obskurní zombie teorií o příčinách vysoké povodňové aktivity v posledních desetiletích

Podivné informování o klimatu je na Info.cz dlouhodobě pravidlem. S filipikami proti klimatickému aktivismu ostatně v tamních podcastech vystupoval i Mirek Topolánek, fosilní lobbista Daniela Křetínského.

Topolánek za Křetínského a oddálení dekarbonizačního úsilí lobbuje v Teplárenském sdružení. Na Info.cz pak našel prostor i Topolánkův ghostwriter Martin Schmarcz, který o sobě dokonce tvrdí: „Já jsem skutečně milovník fosilu. My ty fosilní paliva musíme využít do mrtě.“

Schmarczův profil na síti X je plný groteskních fantazií typu vysazení dvou bilionů stromů na Sahaře jako řešení klimatické krize. Jindy zase neměl problém nepodloženě obviňovat vědce z falšování dat – třeba známého kognitivního psychologa Johna Cooka.

Sám přitom na svá absurdní tvrzení používá zmanipulované grafy. Když se například snažil doložit, že nárůst množství oxidu uhličitého v atmosféře není nijak významný, vytasil se s grafem, který byl „náhodou“ oříznut v roce 1950, aby zakryl bezprecedentní nárůst emisí v posledních desetiletích.

Schmarcz „dokládá“ údajně nevýznamnou hladinu oxidu uhličitého v atmosféře grafem nezobrazujícím současné úrovně – ty jsou pro srovnání v pravém grafu

Schmarcz si přitom dlouhodobě libuje v šíření konspirací, které zřejmě čerpá v krajně pravicovém prostředí. Například zelená dohoda je tak podle něj „nařízená genocida (…) Pol Pot na steroidech.

Odkud vane vítr?

Významnou roli v počátcích Info.cz sehrál novinář Michal Půr s Tomášem Jirsou, vlastníkem agentury C&B Reputation Management. Jirsa ze serveru odešel po odhalení, že C&B pracovalo na vylepšení tuzemského veřejného mínění ve prospěch Číny. Vše probíhalo na zadání Home Creditu z impéria tehdy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který do Číny expandoval.

Jirsa ani Půr už v Info.cz nepůsobí a server dnes provozuje společnost CMI News, kterou vlastní skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského. K dnešku má CMI podle obchodního rejstříku akumulovanou ztrátu 72 milionů korun a bez další finanční injekce by mohla brzo skončit bez prostředků.

Je tedy na místě se ptát, zda podivné klimatické informování Info.cz nesouvisí se skutečností, že EPH patří spolu s polskou PGE a německou RWE mezi tři největší znečišťovatele skleníkovými plyny v Evropě, s emisemi na úrovni celého energetického sektoru Itálie.

Byznysplán Daniela Křetínského stojí především na skupování nejšpinavějších uhelných zdrojů, které se staly pod tlakem klimatických prognóz pro etičtěji smýšlející korporace v podstatě neprovozovatelné. Ty se jich často zbavovaly z obavy, že jim zůstane v ruce černý Petr nejdestruktivnějšího průmyslu na planetě.

S přibývajícími důkazy závažnosti klimatické krize, rychlosti jejího průběhu i naléhavosti řešení roste jak veřejný, tak vnitřní tlak na opuštění fosilních paliv. Ten se stupňoval především po roce 2018, kdy zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) ukázala, že na udržení v relativně bezpečné hranici oteplení do 1,5 °C oproti předindustriálním teplotám je k dispozici extrémně málo času.

Uhlíkový rozpočet při konstantních emisích byl v roce 2019 odhadnut na zhruba dvanáct let a věda přináší další zneklidňující poznatky. Jinými slovy: pokud se rychle nezbavíme fosilní závislosti, riskujeme velmi nebezpečnou eskalaci.

Pro řadu energetických hráčů začalo být reputačně nepřijatelné, ale i investičně problematické držet aktiva, která klima ničí, a začali se jich zbavovat výrazně pod cenou. Někdy byli dokonce ochotni za zbavení se toxických aktiv v podstatě platit, což ovšem otevřelo prostor pro hráče, kterým destabilizace klimatu problémy nedělá.

Křetínskému se tak podařilo získat jednoho z největších energetických behemotů v Evropské unii produkujícího zároveň jeden z největších objemů emisí na kontinentu. Samotná EPH se přitom hlásí k dekarbonizaci do roku 2050 a snaží se předstírat, že se jedná o „lídra v dekarbonizaci v evropské energetice“.

Ve skutečnosti EPH svým skupováním zachraňovala nechtěné fosilní zdroje, které by jinak byly uzavírány. Investigativa Deníku Referendum navíc odhaluje, že EPH falšuje uhlíkové účetnictví, aby zakryla rozsah svého poškozování klimatu. Nezávislé analýzy ukazují, že nejen není lídrem dekarbonizace, ale naopak je tím, kdo ze srovnání energetických gigantů vychází nejhůř.

Byznys s fosilními palivy půjde provozovat jen tehdy, když veřejnost nebude chápat, jak velký problém znamenají pro její budoucnost.

Když ruský útok na Ukrajinu odstartoval energetickou krizi, na účty EPH nepřímo přesunul stovky miliard z kapes domácností. Jedním z bezprecedentních vítězů energetické krize se tak stal právě fosilní průmysl a řada fosilních korporací začala potichu škrtat svoje plány na omezování emisí, ke kterým byly těžce dotlačeny veřejným tlakem.

Laxnost české vlády bohužel nedokázala ochránit české spotřebitele včasným a dostatečným zdaněním mimořádných zisků, které by pak do napjatých rodinných rozpočtů vrátila. Ze skupiny EPH tak sázka na investici do špinavých zdrojů přinášejících klimatický rozvrat udělala jednoho z nejmocnějších hráčů evropské energetiky.

Zřejmě proto není náhodou, že Křetínský začíná pokukovat po dalších evropských médiích – byznys s fosilními palivy půjde provozovat jenom tehdy, když veřejnost nebude chápat, jak velký problém znamenají pro její budoucnost.

Jak ukázaly současné povodně, vynikající práce meteorologů a meteoroložek nám může za pomoci modelů nabídnout značný prostor k vyhnutí se ničivým dopadům extrémních srážek. Jde ve skutečnosti o práci zachraňující životy i majetek.

Podobnou možnost přináší také klimatické modelování a vědomosti klimatologů a klimatoložek. Pokrok v těchto disciplínách nám dává nevídané možnosti vyhnout se mnohým rizikům a nebezpečím.

Ale jenom za předpokladu, že si přestaneme nechat věšet bulíky na nos.

Zajímá vás téma klimatických dezinformací? Přijďte na akci Rave not lies: Zahájení investigace klimatických klamů proruské scény, kterou spolupořádáme tento pátek 20. září od 17:00 na pražském stadionu Strahov.

Vojtěch Pecka

Více článků od autora