Příští týden se ve Washingtonu odehraje summit zemí NATO. Jednat se na něm bude o navýšení počtu jednotek v bojové pohotovosti, ale i o výrobních kapacitách zbrojovek, které bloku umožní připravit se na konflikt vysoké intenzity. O přípravách na akci i kondici aliance jsme se bavili s Jakubem Landovským, českým velvyslancem při NATO.
Severoatlantická aliance se podle něj dokázala za poslední roky rychle adaptovat na proměnu bezpečnostního prostředí ve světě. Tématem dne jsou dnes společné výrobní kapacity zbraní. Na jihu Německa tak například v blízké době vznikne nová továrna na americké rakety Patriot, velké příležitosti se ale otevírají i pro český zbrojní průmysl.
Kromě navýšení počtu vojáků v pohotovosti o 200 tisíc má dát aliance také dohromady 1440 bojových letounů a 250 hladinových lodí i ponorek, které budou schopny účastnit se boje za dobu kratší, než je měsíc.
Sledujte také: České tajné služby jsou mistry v improvizaci, spojenci to cení, říká Bagge
„Naši lidé mohou klidně spát, dokud je Rusko hluboko v konfliktu na Ukrajině a nevyhrává,“ říká Landovský s tím, že jaderné signály, které dnes vysílá Rusko jsou především ukázkou zoufalství země.
Rusko stále zkouší, kam až může zajít, nicméně když bude dál zkoušet například narušování vzdušného prostoru zemí NATO, může se mu snadno stát, že budou jeho stíhačky sestřeleny.
Jak se západní svět dívá na českou zbrojní iniciativu? A proč si je velvyslanec jistý brzkým rozpadem Ruska? To se dozvíte v novém díle podcastu Bulletproof!