Politika

28. 06. 2024, 09:16

„Je to válka za svobodu všech.“ Ruská agrese očima queer bojovníků

Adam Sybera

Jeden z queer vojáků se symbolem jednorožce. Foto: Evelyn/Voxpot

Zatímco Kreml mluví o svém tažení na Ukrajinu jako o boji za tradiční hodnoty, Ukrajina mezi dopady bomb otevírá otázky genderu a rovnoprávností sexuálních menšin.

„Je to lepší, společnost už se tolik nepohoršuje, když se maluju, nemusím tolik svojí identitu skrývat,“ říká 21 letý Andrij P., něžný muž ze Lvova s tenkým černým piercingem v nose.

„Doma před tátou ho stále schovávám, je to jiná generace. Vyrůstal v Sovětském svazu a nechápe to,“ povzdychne si a elegantně kroužek v nosní přepážce pootočí dovnitř. Ozdoba vzápětí není vůbec vidět.

Že je gay, Andrij vnímá od svých 13ti let. Na dotaz, jestli se někdy musel schovávat, reaguje vzpomínkou na konfrontaci, kterou zažil v centru rodného Lvova. Skupinka kluků ho hlasitě urážela, když šel s namalovanými linkami kolem očí.

Důstojnost je vnímána jako ochota bojovat za svůj původ i hodnoty a bránit je před každým, kdo na ně agresivně útočí

„Jeden z nich se přede mě dokonce postavil a asi mě chtěl zmlátit. Měl jsem ale štěstí, že nedaleko byli strážníci a zakročili,“ popisuje. Podle Andrije nejsou podobné případy výjimkou. Na základě vlastních zkušeností ale soudí, že jich ubývá.

„Postupně se vše mění. Dnes hodně lidí z queer komunit bojuje na frontě a lidé si uvědomují, že tato válka je za svobodu všech,“ dodává.

Queer bojovníci na Ukrajině Foto: Evelyn/Voxpot

Důstojnost pro všechny

Stejně to vnímá i samotná armáda, která se v posledních měsících nepotýká pouze s nedostatkem munice, ale právě i s nedostatkem lidí.

Od roku 2018 v Ukrajině existuje svaz “LGBT military” hájící zájmy queer veteránů, dobrovolníků i sloužících vojáků. Mimo všechny ostatní aktivity svaz distribuuje nášivky s jednorožcem na pozadí plamenů ve tvaru ukrajinského trojzubce. Má motivovat LGBTQ+ vojáky k hrdosti vůči sobě a své orientaci.

Hrdost je důležitým leitmotivem ukrajinského boje za nezávislost. O událostech okolo Euromajdanu se mluví jako o revoluci důstojnosti. V tomto kontextu je důstojnost vnímána jako ochota bojovat za svůj původ i hodnoty a bránit je před každým, kdo na ně agresivně útočí.

Čtěte také: „Potrvá to dekády.” Vstup Ukrajiny do EU je zatím v nedohlednu

Svaz LGBT military původně založil Viktor Pylypenko, medik a veterán slavného dobrovolnického praporu Donbas. Prapor byl původně tvořen rusky mluvícími obyvateli Donbasu, kteří se vymezovali proti proruským separatistům. Kromě vysoké efektivity na bojišti se proslavil také používáním kukel ke skrývání identity a vytváření pocitu tajemna a strachu.

Děkujeme vojákovi za jeho vojenské zásluhy, ale nesdílíme jeho hříšné preference.

O Pylypenkovi se veřejnost nejdříve dozvěděla díky jeho hrdinství při bojích na Donbase. Zářila kolem něho aura statečných tajemných lidí, kteří se nebojí ruské přesily. Teprve později se přidal ještě coming out na výstavě ukrajinského queer umělce Antona Šebetka.

Pro společnost, kde je bojová zkušenost z doby před únorem 2022 vnímána jako kultová záležitost a cejch skutečného patriota, to možná bylo šokující odhalení hrdiny. Zcela určitě to bolelo Kyjevský patriarchát, který vzápětí stáhnul ocenění Za oběť a lásku k Ukrajině, jenž Pylypenkovi nejdříve sám udělil.

„Děkujeme vojákovi za jeho vojenské zásluhy, ale nesdílíme jeho hříšné preference a LGBT agitaci,“ stojí v prohlášení Pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu jako odůvodnění, proč ocenění zrušili.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Queer, Náboženství, Ukrajina, Válka