Politika

05. 06. 2024, 16:30

Jeho obličej viděli Indové všude. Teď Módí ve volbách ztratil většinu

Eva Čeplová

Indický premiér Nárendra Módí / Foto: Wikimedia Commons

Výsledky parlamentních voleb v nejlidnatější zemi světa jsou sečteny. A přinesly velké překvapení. Strana dosavadního premiéra Naréndry Módího sice vyhrála, ztratila ale v parlamentu většinu. Co Indii v následujících pěti letech čeká? Na otázky Voxpotu odpovídala Tereza Menšíková.

Modla, star, národem zbožňovaný lídr. Ale také hinduistický nacionalista s autoritářskými choutkami. Taková přirovnání se snášejí na hlavu třiasedmdesátiletého indického premiéra Naréndry Módího.

Už deset let drží jeho strana Indická lidová strana (BJP) otěže moci v nejlidnatější zemi světa pevně ve svých rukou. Za toto období se Indie zařadila mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa a posílila své postavení na poli globální politiky.

Čtěte také: Míří Módí k třetímu vítězství? V Indii začínají největší volby světa

Stala se ovšem také zemí, kde je systematicky umlčována a dokonce vězněna opozice. Vedle ní Módího vláda tvrdě zasahovala proti nezávislým médiím i neziskovým organizacím. Aby toho nebylo málo, protlačovala hinduistický nacionalismus a tiše tolerovala útoky na tamní muslimskou komunitu.

Nyní, po dekádě u moci, se zdá, že Módího jízda v čele vlády trochu zpomalí. Jeho strana BJP sice parlamentní volby vyhrála, ale zdaleka nedosáhla tak oslňujícího úspěchu, jaký předpovídaly průzkumy.

O tom, co volby pro Indii znamenají, si Voxpot povídal s religionistkou a socioložkou z Masarykovy univerzity v Brně Terezou Menšíkovou.

Výsledky voleb

Soupeřily spolu především dva bloky. Na jedné straně stála Národní demokratická aliance vedená BJP, která dohromady získala parlamentní většinu 294 křesel. K zisku většiny bylo zapotřebí mít alespoň 272 hlasů.

Proti ní se zformovala široká opoziční koalice INDIA vedená Indickým národním kongresem. Ta sesbírala rekordních 232 hlasů. Dohromady zasedá v indickém parlamentu 543 poslanců.

Volby vyhrála Národní demokratická aliance vedená stranou BJP. Dostala však překvapivě méně hlasů, než se očekávalo. Vypovídá to o tom, že Módí není ve skutečnosti tak nepřemožitelným vůdcem? Co to pro Módího stranu znamená?

Pro BJP jsou volby rozhodně nepříjemným překvapením. Chtěla získat až 400 křesel, místo toho jí voliči přisoudili v parlamentu jen 240 křesel. Většiny v něm tedy sama nedosáhla. Nyní strana bude muset v rámci Národní demokratické aliance začít vyjednávat a vytvářet koalice s dalšími subjekty. Jedině tak se stane opět vládní stranou. Aby sestavila většinu, bude potřebovat minimálně tři další strany.

Sám Módí například mluvil o tom, že muslimové jsou infiltrátoři – snaží se prý sebrat peníze jiným menšinám.

Těsně před zveřejněním definitivních výsledků vyšly exit polly, které BJP přisuzovaly dokonce i 380 křesel. Jak je možné, že se takto fatálně zmýlily?  

To nyní aktivně komentují indičtí novináři a analytici. Jedním z důvodů byl pravděpodobně podhodnocený vzorek respondentů, jenž vycházel z rurálních oblastí, ze slumů. Nejchudší populaci exit polly patrně špatně zařadily k BJP. Její hlavní elektorát přitom tvoří vyšší střední vrstva.

Výsledky průzkumů zřejmě ovlivnil i fakt, že řada lidí navenek nepřiznala, že se vládní BJP volit nechystá. To se stalo například v nejlidnatějším státě Uttarpradéš, který je považován za Módího baštu. Vládní strana si tam překvapivě pohoršila a vyhrál úplně jiný politický subjekt. To je velké překvapení.

Co stojí za horšími výsledky BJP? 

Hovoří se o tom, že straně velmi uškodila současná ekonomická situace v zemi. Módí hodně hrál na strunu hospodářského vývoje, na to, že tamní HDP neustále roste. Běžní Indové ale pociťují něco jiného – vysokou nezaměstnanost, která u mladých lidí dosahuje až k 45 procentům. Obyvatelstvo dále sužuje vysoká inflace, zvyšující se ceny potravin a stále více se rozevírající nůžky mezi střední třídou a chudší vrstvou.

Řada Indů už se rovněž nechtěla dál dívat na to, jak kolem sebe Módí koncentruje veškerou moc. Vidí ho úplně všude, jeho obličej dokonce zdobí i pytle s rýží, které se dovážejí do nejzaostalejších oblastí. Sázka BJP na jednu politickou figuru už mohla být pro některé voliče zkrátka za hranou.

Ještě bych dodala, že toto hlasování doprovází jedno specifikum: velkou část voličů tvořily tentokrát ženy. Řekla bych, že tento fenomén bude následně předmětem zkoumání.

Budoucí globální mocnost?

Ve volbách si naopak polepšila opozice reprezentovaná koalicí INDIA. Co svým voličům nabízela a jaké má teď plány?

Opoziční strany šly do voleb s tím, že Módí a jeho strana představují riziko pro demokratické instituce v zemi. Poukazovaly například na silnou antimuslimskou rétoriku, kterou BJP pronášelo během kampaně.

Sám Módí například mluvil o tom, že muslimové jsou infiltrátoři – snaží se prý sebrat peníze jiným menšinám. Opozice naopak vyzdvihovala nutnost různých finančních benefitů. Zaměřila se hodně na to, jak pomoci nejchudším i národnostním menšinám. Zatím je ale příliš brzy na zhodnocení, jaké voliče koalice oslovila.

Očekává se však jedno: opoziční strany posílily, budou proto v následujících letech daleko více slyšet. A budou mít větší prostor se vymezovat proti kontroverzním návrhům BJP.

Poslechněte si také: PULS | Z mešity chrám. Indie přepisuje svou historii

Módí pravděpodobně zasedne v čele vlády už potřetí. Viděli jsme, že zemi pomalu přibližoval k autoritativnímu systému. Proslýchalo se dokonce, že chce změnit ústavu. Co od jeho třetího volebního období můžeme očekávat?

Hovoří se o tom, že Pyrrhovým vítězstvím ve volbách BJP ztrácí svou auru neporazitelnosti. Tu měla strana celých deset let. Mohla proto nerušeně prosazovat zákony, které chtěla. Jednou z obav bylo, že by dokonce mohla zasáhnout do indické ústavy. Teď se ale situace mění a takto kontroverzní kroky už budou mnohem hůře proveditelné.

Módího BJP v tomto ohledu mohou činit potíže i další strany v koalici. I ony chtějí mít větší hlas. Na to Módí vůbec není zvyklý, ba naopak. Je známý svými dominantními vztahy s ostatními politickými subjekty.

Očekáváte, že ve svém třetím období bude sázet na nacionalistickou rétoriku ještě více?

Jedním z hlavním prvků Módího kampaně bylo otevírání nových hinduistických chrámů, a to často na místech bývalých mešit. To jsou přesně kroky, které se mu budou nyní hůře prosazovat – nejen v rámci koalice, ale i kvůli dohledu silnější opozice.

To hlavní, s čím se však bude muset vládní kabinet vyrovnat, je ekonomická situace, zejména pak zvyšující se inflace a cena potravin. Právě její zlepšení očekávají voliči BJP. Rovněž chtějí, aby Módí dále budoval obraz Indie jako lídra mezinárodních vztahů. S tím šel ostatně do voleb a výrazně to propaguje ve své agendě.

Od chvíle, kdy zemi vládne BJP, je Indie na mezinárodním poli stále aktivnější. Jak se dá Módího zahraniční politika definovat? Čeho by rád dosáhl do roku 2029?

Módí se hodně angažuje ve formování a rozšiřování skupiny BRICS, která usiluje o vytvoření protiváhy západnímu světu. Na druhou stranu se však snaží udržovat dobré vztahy se Západem i Ruskem, které je považováno za dlouhodobého přítele Indie už od dob SSSR.

Indii tíží, že se málokdy zdůrazňuje, že se jedná o jadernou velmoc. Módího vláda by ráda docílila toho, že Indie bude konečně brána stejně vážně jako ostatní velké země –  jako třeba Rusko nebo Čína.

Témata: Parlament, Demokracie, Indie, Politika, Volby