Donald Trump se po druhém volebním vítězství rozhodl s nominacemi na klíčové posty příliš nemazat. Jakou zahraniční politiku vyznávají jeho oblíbenci a značí Trumpův výběr úkrok od předvolebních slibů?
Kde jsou ty časy. „Marco Rubio je naprostá lehká váha, nesvěřil bych mu vedení ani jedné ze svých menších firem – velmi přeceňovaný politik!“ tweetoval Donald Trump skoro přesně před devíti lety.
S floridským senátorem Rubiem tehdy soupeřili v republikánských primárkách. Ty vyústily až v to, že si oba muži vyměňovali posměšné narážky na velikosti svých penisů, načež Trump překřtil Rubia na „Marečka“.
Jestliže ale Trump v roce 2015 tvrdil, že by Rubiovi nesvěřil takřka nic, dnes mu nabízí jeden z významnějších postů ve svém kabinetu: ministra zahraničních věcí.
Rozhodně to není nejvíc šokující obrat v procesu sestavování vlády, který ve srovnání s Trumpovým prvním vítězstvím mnoho komentátorů hodnotí jako o poznání méně chaotické. „Je to velmi spořádaná operace,“ řekl nejmenovaný člověk z Trumpova týmu serveru Semafor.
Zatímco nominace etickým výborem vyšetřovaného kongresmana Matta Gaetze pobouřila především americký liberální tábor, volba Rubia zarazila některé z Trumpových nejskalnějších podporovatelů.
Čtěte také: Americký Senát se vzepřel trumpistům. Projde přes něj „nestoudný“ Gaetz?
Byť v úřadu je to s jeho počínáním složitější, Trump rád vede předvolební kampaně na slibech umenšení amerických vojenských angažmá ve světě. Oproti tomu Rubio má dlouhodobě pověst jestřába s mnohdy tvrdými intervencionistickými postoji.
Voliči, kteří k Trumpovi tíhnou kvůli jeho údajným „izolacionistickým“ tendencím, proto po oznámení Rubiovy nominace znervózněli.
„Jmenování Rubia ministrem zahraničních věcí by mohlo podrýt Trumpovo úsilí uhasit požár globálních konfliktů, který vypukl během prezidentství Joea Bidena,“ varoval William Upton na trumpistickém webu National Pulse.
Marnotratný Rubio
Je velmi pravděpodobné, že i proto trvalo Trumpovi rozhodování relativně dlouho. Zatímco smršť nominací na jiné posty začal jeho tým zveřejňovat bezprostředně po volbách, Rubio si stejně jako jeho floridský kolega Gaetz musel počkat až do druhého týdne.
Trumpovy případné obavy se tedy senátorovi zjevně podařilo nějakým způsobem utišit. Faktem je, že byť byl Rubio před dekádou ztělesněním tehdejšího republikánského establishmentu, na proměny své strany v trumpovské éře zareagoval velmi pružně.
Po nástupu Trumpa do úřadu se například stal jedním z prvních republikánských politiků, kteří alespoň v rétorické rovině koketují s odborářskými tématy. Pro aktuální nominaci jsou ale samozřejmě podstatnější Rubiovy zahraničněpolitické postoje.
Rubio zprvu velmi asertivně stál za Ukrajinou proti ruské invazi. Ve světle narůstajícího odporu v republikánské straně proti pokračování ukrajinské podpory ale začal své postoje mírnit. V uplynulém roce mluví o nutnosti válku ukončit, což je v souladu s Trumpovými sliby.
Čtěte také: Konec války za 24 hodin? Co bude s Ukrajinou za Trumpa
Podobným vývojem si Rubio prošel v otázce migrace. Dříve stál u zrodu návrhu na imigrační reformu, která by umožnila nezdokumentovaným imigrantům získat americké občanství. S postupující dobou se ale i v této otázce Rubio přimknul k tvrdému trumpistickému přístupu soustředěnému na uzavření hranice.
V jiných otázkách je ale Rubio dlouhodobě konzistentní. Do této množiny spadá jeho rezolutní podpora pro Izrael a odpor vůči Číně jak v diplomatické, tak obchodní rovině. A také pro floridského hispánského politika takřka nevyhnutelně tvrdé postoje vůči doleva politicky orientovaným zemím latinské Ameriky.
Na obranu se sekerou
Oproti Rubiovi je Trumpův nominant na taktéž klíčové ministerstvo obrany Pete Hegseth relativním politickým nováčkem. Hegseth strávil dlouhé roky v americké armádě a sloužil v Iráku, Afghánistánu i na Kubě na základně Guantánamo.
Posledních deset let pak strávil jako moderátor na konzervativní stanici Fox News. A hned zkraje svého angažmá se proslavil incidentem, kde během vysílání zranil bubeníka kapely z vojenské akademie West Point neopatrně hozenou sekerou.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.