Planeta

04. 10. 2024, 06:00

Jižní Afriku drtí sucho i sníh. Jak se žije v přední linii klimatické krize?

Filip Brychta

Africké děvče u studny na vodu | Foto: Riccardo Mayer/Shutterstock
Africké děvče u studny na vodu | Foto: Riccardo Mayer/Shutterstock

Desítky milionů lidí v Africe sužuje extrémní počasí. Nemají dostatek jídla a některé země se rozhodly zabíjet pro maso slony. Co všechno zažívají země, kterým změna klimatu přináší nejostřejší dopady?

„Co se jako děje?“ rozhazuje rukama a kroutí hlavou zambijský student Pete Banda. „V Jihoafrické republice jsou sněhové bouře a my tu máme nezvyklé teplo a obří sucho,“ diví se.

V nejjižnějším státě kontinentu je sníh touto dobou celkem běžný, ale tentokrát v JAR sněžilo nezvykle moc. Závěje ochromily dopravu a dva lidé zemřeli podchlazením.

Naopak v zemích jako Zimbabwe, Zambie, Malawi nebo Namibie panuje kruté sucho, které dohromady ohrožuje asi 68 milionů lidí.

Turisty, přijíždějící do těchto zemí hlavně kvůli divoké přírodě, situace příliš nevzrušuje. Ba naopak – zvířata v parcích se stahují ke zdrojům vody, kterých je stále méně, a je proto snadnější na africkou faunu narazit.

Zároveň budou mít lehčí práci lovci. Situace je natolik vážná, že se Namibie a Zimbabwe rozhodli začít vybíjet divoká zvířata včetně hrochů a slonů, aby nakrmily své hladovějící občany.

Až po tomto rozhodnutí se začalo o problému více diskutovat. Mluvčí generálního tajemníka OSN situaci popsal jako „humanitární krizi o které jsme nikdy příliš nemluvili“.

Čtěte také: Mimo zájem. Co se děje stranou světové pozornosti v Súdánu?

Mnoho lidí s vybíjením slonů nesouhlasí, ale jak poukazuje i Banda, „ti nejspíš hlad nemají“. „Je to nezbytné a v souladu s naším ústavním mandátem, kdy jsou naše přírodní zdroje využívány ve prospěch namibijských občanů,“ komentovalo rozhodnutí ministerstvo životního prostředí ve Windhoeku.

Zvířata k odstřelu v Namibii

Profesionální lovci a provozovatelé safari jsou podle úřadů nyní v Namibii najati na zabití celkem 723 zvířat. Mezi zvířaty identifikovanými k utracení je 30 hrochů, 60 buvolů, 50 impal, 100 pakoňů modrých, 300 zeber, 83 slonů a 100 antilop losích. Podle vládního prohlášení již bylo získáno 56 875 kg masa ze 157 divokých zvířat. Není jasné, která zvířata byla dosud utracena a v jakém období.

Zimbabwe pak povolilo odstřel dvou set slonů a obě země se hájí tím, že jich mají stejně až moc. „Zimbabwe má skutečně více slonů, než potřebujeme,“ tvrdí tamní ministryně životního prostředí Sithembiso Nyoni.

Jednu z velkých sloních populací v Africe má i Zambie: odhaduje se, že je domovem pro 22 tisíc jedinců. K jejich střílení se ale vláda zatím neuchýlila, přestože i tento stát se potýká se zničujícím hladem.

Vážnému nedostatku potravin čelí v zemi 9,9 milionu lidí a míra podvýživy zůstává jednou z nejvyšších na světě. Skoro polovina populace pak není schopna splnit své minimální kalorické požadavky. Více než třetina dětí mladších pěti let je kvůli nedostatečné výživě zakrnělá.

Kvůli suchu pak Zambie čelí také energetické krizi. Lidé zavírají podniky a shání všemožné způsoby, jak si nabít alespoň telefony. 

Čekání na elektřinu

Lazarous sedí se svým kolegou u rozestavěného domu v zambijském hlavním městě Lusace a nohou ryje ve vyprahlé zemi. Zrovna potřebují uvnitř něco svařit a vlastní pouze elektrickou svářečku. To znamená, že práce stojí. Čeká se na proud.

Kdy bude? Nikdo neví.

„Zaplaceno dostáváme, jen když pracujeme. A pracovat teď můžeme jen s elektřinou,“ vysvětluje mi. „Šéf nás sem poslal prostě čekat,“ říká a dodává, že rozvrh státní energetické společnosti ZESCO funguje jen na papíře.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Planeta, Afrika, klimatická změna