Dvě blízká města na konzervativním jihovýchodě Polska byla v minulých dnech svědky předvolebních setkání. Vládní lídr Jarosław Kaczyński i jeho oponent Donald Tusk se týden před hlasováním pokoušejí mobilizovat voliče. Tématy se příliš neliší, o to víc však svou prezentací.
V Polsku vrcholí kampaň před klíčovými parlamentními volbami. Všechny průzkumy veřejného mínění ukazují, že souboj mezi vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) a opozicí v čele s Občanskou koalicí Donalda Tuska bude velmi těsný.
Reálně je tak možné, že opozice po osmi letech odstaví PiS od vlády. Oba lídři, kteří už 20 let dominují tamní politice, se proto snaží na poslední chvíli získat na svou stranu co nejvíce voličů. Pouhý týden před volbami se oba vydali na konzervativní Podkarpatí na jihovýchodě Polska, které je dlouhodobě jednou z největších bašt PiS.
Donald Tusk, jenž se svým Tuskobusem objíždí zemi, se ve čtvrtek zúčastnil setkání s voliči v Řešově a v pátek přijel do Přemyšlu. Ten se stal loni uprchlíkům z Ukrajiny vstupní branou do Evropské unie.
Oni opravdu chtějí vyprovodit Polsko z EU. Oni už ten scénář mají připravený, to je plán Kaczyńského“, hřímá Tusk.
Lídr PiS Jarosław Kaczyński zase v neděli zamířil na stranické předvolební setkání v kongresové hale u řešovského letiště, které slouží coby logistická základna pro vojenskou pomoc Ukrajině. Ačkoliv tematicky se od sebe Tusk a Kaczyński moc nelišili a jejich vystoupení byla v první řadě plná útoků na oponenta, obě akce byly pojaté zcela odlišně.
O politice se nemluví
V Přemyšlu v minulých parlamentních volbách v roce 2019 jasně zvítězil PiS se ziskem 47,45 %. Až daleko za ním se umístila druhá Občanská koalice, kterou volilo jen 27,78 % voličů, což bylo necelých 7500 hlasů. Ve vedlejším okrese byl rozdíl ještě dramatičtější – 65,56 % oproti 11,87 %. Mohlo by se tedy zdát, že Donald Tusk právě zde nepřitáhne nadšené davy a setká se spíše s negativními reakcemi.
Už hodinu před zahájením akce se ale místní sportovní hala nedaleko nádraží plní lidmi, kteří přichází ve velkých houfech. V naprosté většině se ale jedná o lidi středního věku a důchodce, což potvrzuje, že strana Donalda Tuska má stejně jako PiS největší podporu mezi staršími voliči.
V rozhovorech většina lidí potvrzuje, že je přímo z města. Jejich „poznávacím znamením“ byly samolepky ve tvaru červenobílého srdce, které dobrovolníci rozdávali před vstupem. A které si Občanská koalice, sdružující opoziční skupiny kolem Občanské platformy, zvolila za svůj hlavní předvolební symbol.
Čtěte také: „LGBTQ, interrupce i Holland.“ Volební Slovensko a Polsko rezonují Českem
„Ano, jsem z Přemyšlu a bydlím tady, proto jsem přišla,“ říká dobrovolnice Aldona, jež u vchodu rozdává stranické propagační materiály. V podpoře jedné z kandidátek na poslankyni se angažuje až odnedávna, protože se osobně znají, ale dodává, že Občanskou koalici bude volit z přesvědčení, a ne kvůli známosti. Zároveň ale konstatuje, že i přes polarizaci společnosti není situace až tak vyhrocená.
„Mám pocit, že tu každý má své názory, hodně lidí je neutrálních a většinou se snaží nemluvit o politice, aby nedocházelo k hádkám,“ poznamená Aldona.
Lidé, kteří přicházejí na setkání, jsou často dlouhodobí voliči současné opozice. „Já vždycky volím Občanskou platformu, dříve dokonce Unii svobody (původní Tuskova strana, zastoupená v Sejmu v letech 1993–2001; pozn. autora),“ říká Jan, který je také z Přemyšlu.
Milujeme svobodu a zaženeme temnotu
V samotné hale panuje už dlouhé minuty před příchodem Donalda Tuska nadšená atmosféra. Nejdříve se představují kandidáti na poslance z místního volebního obvodu, jehož centrem je téměř 50tisícové město Krosno. Někteří z nich působí před publikem slabě, ale trojka na kandidátce Marcin Piotrowski voliče vyloženě nadchl.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.