Konflikty

05. 03. 2024, 16:31

Kdo má peníze, nemusí na frontu. Ukrajina chystá nový zákon o odvodech

Eva Čeplová

Ukrajinští vojáci. Foto: Shutterstock

Ukrajinský parlament by tento týden měl hlasovat o mobilizačním zákoně, který by mimo jiné mohl osvobodit od vojenského odvodu muže, kteří přispívají na daních do rozpočtu více, než je obvyklé. Nová právní norma má dále upravovat tresty za vyhýbání se vojenské službě.

Vysoký plat a s ním spojené vyšší odvedené daně z příjmu jako možnost vykoupit se z mobilizace? I to je jedna z variant, o níž se v kyjevských kuloárech živě diskutuje. S kontroverzním návrhem přišel v pondělí na tiskové konferenci ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Podle něj jsou již nyní do určité míry odvodu ušetřeni lidé, jež zajišťují životaschopnost země a kriticky důležitou infrastrukturu. To však v horizontu dalších měsíců nebude stačit. Státní pokladna totiž potřebuje příliv peněz.

Čtěte také: „Kdybys protestoval, skončíš spoutaný někde ve sklepě.“ Jak Ukrajina soudí kolaboranty

Přihlížet by se proto v budoucnu rovněž mělo ke mzdě, výši zaplacených daní nebo vlivu dané firmy a jejích zaměstnanců na ekonomiku země. „Osm pracujících musí zajistit jednoho člověka, který brání zemi a riskuje život na frontě. Pokud je tento poměr menší, ztrácí se efektivita,“ vysvětlil Šmyhal s tím, že v takovém případě by už Kyjev mohl mít potíže, jak zajistit a ufinancovat své bezpečnostní a obranné síly.

Vedle pracovníků kriticky důležitých podniků by si tak mohli oddechnout i zaměstnanci firem, které naplňují díky vyšší daňové zátěži státní rozpočet více, než je v daném odvětví obvyklé.

Ozbrojené složky si totiž oproti jiným státním výdajům, na něž přispívá Evropská unie, Ukrajina platí z vlastní kapsy. Vedle pracovníků kriticky důležitých podniků by si tak mohli oddechnout i zaměstnanci firem, které naplňují díky vyšší daňové zátěži státní rozpočet více, než je v daném odvětví obvyklé. Nad přesným zněním podmínek se nyní podle premiéra usilovně pracuje.

Ukrajina vyhlásila všeobecnou mobilizaci hned v den vpádu ruských vojsk 24. února 2022. V důsledku toho nesmějí zemi až na výjimky opustit muži ve věku 18–60 let.

Současné podmínky upravující odvod do přední linie už však nejsou dostačující. Napadená země se po více jak dvou letech vyčerpávající agrese potýká s nedostatkem bojové síly. Jestliže se v prvních dnech války tvořily před odvodovými středisky dlouhé fronty, tak nyní Kyjev řeší opačný problém. Únava a frustrace z vleklého konfliktu narůstají, ochota vstupovat do armády naopak klesá.

Mobilizace na spadnutí?

Řadu překážek by ovšem do jisté míry mohl zahladit nový mobilizační zákon. O jeho finální podobě se ovšem stále vedou na půdě parlamentu diskuze. Dokladem toho je ostatně i to, že v návrhu zákona bylo provedeno více jak 4200 změn.

Některé body přitom vyvolaly takovou nevoli, že je zákonodárci raději vyškrtli. Týkaly se například potrestání osob, jež se vyhýbají vojenské službě. První verze právní normy počítala s tím, že tito lidé by nemohli provádět transakce s nemovitostmi nebo by jim úřady nechaly zablokovat bankovních účty.

Ukrajinští vojáci. Foto: Shutterstock

Po sérii kritických ohlasů se ale následně tresty zmírnily. Podle slov místopředsedy Výboru Nejvyšší rady pro národní bezpečnost, obranu a rozvědku Jehora Černěva tak nyní mají muži vyhýbající se službě počítat se zákazem vycestování do zahraničí i zákazem řízení.

A kdy tedy bude nově předělaný mobilizační zákon předložen parlamentu k hlasování? „Doufáme, že se s návrhem vypořádáme do konce tohoto týdne. Nemyslíme si, že to bude trvat týdny, ale dny určitě,“ podělil se Černěv o svou optimistickou prognózu pro server Unian. Dodal, že v následujících dvou dnech se jeho parlamentní výbor ještě bude aktivně zabývat pozměňovacími návrhy.

Čtěte také: Za kritiku povolávací rozkaz? Jak je to se svobodou slova na Ukrajině

Vedle úpravy podmínek pro zaměstnavatele a zpřísnění trestů by očekávaná norma měla přinést také snížení minimálního odvodového věku z 27 na 25 let. Zda se tentokrát setká v parlamentu s úspěchem, se teprve ukáže. 

Bez náboru nových vojáků se ovšem země jen stěží obejde. Podle majora ukrajinské armády Jehora Čečerindy by země potřebovala v řádu nejbližších měsíců zmobilizovat zhruba čtvrt milionu nových vojáků. Major si myslí, že to nebude problém, v zemi údajně zůstává nadále plno vlastenecky smýšlejících lidí. Zdůrazňuje, že hlavní je dále s novými odvody nevyčkávat a neposkytovat tak nepříteli časový prostor.

Témata: Mobilizace, Armáda, Konflikty, Ukrajina