Amerika vždycky milovala psance. Kdysi brázdili na koních prérie s revolvery a šátky na krku. O něco později se proháněli ve fordech ozbrojeni samopaly. Dnes poslouchají self-help podcasty a končí zadrženi v McDonaldu s 3D tištěnou zbraní a tlumičem.
Přesně takový osud potkal šestadvacetiletého muže, který na začátku prosince v New Yorku zastřelil šéfa největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, Briana Thompsona. Pachatel z místa činu uprchl na elektrokole a dopaden byl až tento týden, tou dobou už daleko v Pensylvánii.
Zajímavější než samotný údajný pachatel je ale reakce americké veřejnosti, která se přes zhrozené kárání mediálních komentátorů rozhodla do střelce kolektivně zamilovat. Stalo se tak ve chvíli, kdy o identitě střelce nebylo známo téměř nic.
Okolnosti střelby ale nasvědčují tomu, že Thompson byl zastřelen právě kvůli skutečnosti, že šéfoval UnitedHealthcare.
Střelec za sebou na místě činu zanechal nábojnice, které podle všeho odkazují ke knize profesora Jaye Feinmana o drastických zdržovacích praktikách amerických zdravotních pojišťoven. Zdrženími omezují pokrytí pro své klienty na minimum za účelem navýšení vlastního zisku.
Právě v tom je UnitedHealthcare „nejlepší“ na trhu a nově tak činí i za pomoci umělé inteligence.
Z dostupných informací o střelbě je zjevné, že pachatel chtěl vraždou vyslat vzkaz a pohrát si s úřady. Z místa činu utekl přes newyorský Central Park, kde zahodil svůj batoh. Když ho policie našla, objevila v něm peníze z deskové hry Monopoly.
People keep asking so: I haven’t published the alleged manifesto because I think it’s fake
— Ken Klippenstein (@kenklippenstein) December 10, 2024
Zadržený podezřelý u sebe měl mít dle úřadů několikastránkový ručně sepsaný manifest, ve kterém spílá zdravotním pojišťovnám. Po internetu kolují úryvky z textu, ale tak jako v mnohých podobných případech existují v tuto chvíli pádné pochybnosti o jejich autenticitě. (AKTUALIZACE po vydání: Ken Klippenstein získal skutečný střelcův manifest a publikoval ho)
Sympatie pro ďábla
Americká veřejnost na vyjasnění motivů nečekala. „Jeho společnost zadlužila několik členů mé rodiny, kteří budou platit do konce života, a odmítla péči o mého strýce, což vedlo k jeho smrti. Brian Thompson zabíjel lidi. Tečka,“ psal na Facebook jeden Američan – jeden z mnoha, kteří na vraždu reagovali podobně.
Logika většiny relativizace, či vyložené obhajoby Thompsonovy vraždy je vždy stejná: šéf firmy, která dennodenně odpírá pokrytí zdravotní péče a tudíž má na svědomí životy pojištěnců, jednoduše „dostal, co zasloužil“.
Šest z deseti nejvirálnějších postů vyjadřovalo pachateli podporu.
Někteří pachatele nejen oslavují, ale vyloženě sexualizují. „Vím přesně, kdo to udělal. Je favoritem na titul Osobnost roku časopisu Time a nejvíc sexy žijící muž podle časopisu People,“ psal jeden uživatel Redditu.
Tuto linku přiživuje i spekulace, jak vznikl jediný záznam pachatele bez pečlivě zamaskovaného obličeje – údajně měl v tu chvíli flirtovat s recepční hostelu, kde v New Yorku přebýval.
Today, we mourn the death of United Healthcare CEO Brian Thompson, gunned down…. wait, I'm sorry – today we mourn the deaths of the 68,000 Americans who needlessly die each year so that insurance company execs like Brian Thompson can become multimillionaires.
— Prof Zenkus (@anthonyzenkus) December 4, 2024
Nezůstalo jen u slov. Na internetu se začalo rychle prodávat zboží upomínající vraždu. Technologický gigant Amazon následně na své platformě zakázal prodej předmětů odkazujících ke slovům nalezeným na nábojnicích na místě činu.
Není jasné, kolik morbidního „merche“ se do té doby stihlo prodat. Deník The Washington Post ale uvádí, že vánočního svetru s podobným sloganem se skrze TikTok prodalo přes tisíc kusů.
Tiktokové písně o vraždě pak sbírají lajky po desetitisících. „Nikdy byste neměli čelit tomu, čemu čelí všichni vaši zákazníci. Takže pokud se vám nelíbí násilí, které na vás bylo dnes spácháno, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zde je dotazník, který můžete vyplnit,“ zpívá se sarkasticky v jedné z nich.
I hadn’t loaded up TikTok today, but the kids over there are writing folk songs about the UnitedHealthcare CEO assassination. pic.twitter.com/OVtbwMr1YL
— Richard Hall (@_RichardHall) December 6, 2024
Jakkoliv by se mohlo zdát logické, že podobné reakce na vraždu přicházejí spíše od Američanů tíhnoucí politicky doleva ke konceptům třídního boje, zjevně jde o fenomén napříč politickým spektrem.
Katherine Fung z časopisu Newsweek poukazuje, jak konzervativní influenceři jako Ben Shapiro a Matt Walsh dostali za videa odsuzující pachatele vraždy vynadáno od vlastního publika. „Jsem republikán. Volil jsem Trumpa. Odhlašuji se od Bena. Nejsou jako my,“ cituje Fung jednoho komentujícího pod Shapirovým videem, odkazujícího na hit Not Like Us.
Poslouchejte také: Drake versus Kendrick. Bahenní bitva o duši hiphopu
Věrohodné průzkumy veřejného mínění ohledně vraždy ředitele v tuto chvíli neexistují. Deník The New York Times se odkazuje k reportu analytické firmy Network Contagion Research Institute, podle kterého šest z deseti nejvirálnějších postů vyjadřovalo pachateli nějakým způsobem podporu.
„Označují ho za roztomilého, oslavují to… Je to chorobné, je to upřímně velké zklamání, ale asi by nás to nemělo překvapovat,“ znechucovala se moderátorka Fox News Laura Ingraham. Těsně poté přitom sama mluvila jako o hrdinovi o soudem čerstvě osvobozeném Danielu Pennym, který loni udusil muže bez domova děsícího v newyorském metru své okolí.
Ingraham: The instagram posts from nut bag people ..people celebrating. This this is a sickness, honestly, it's so disappointing, but I guess we shouldn't be surprised.. up next, the other big news out of New York, Daniel Penny, a lot of people think he is a hero. pic.twitter.com/DRi5d1QNTv
— Acyn (@Acyn) December 10, 2024
Diváci Fox News to na sociálních sítích ale opět viděli jinak. Facebookový post stanice o vraždě Thompsona nasbíral za krátkou chvíli přes 77 tisíc výsměšných reakcí.
Politický pat
Jakkoliv je zděšení částí amerických mediálních špiček z glorifikace střelce pochopitelné, stejně tak je pochopitelný hněv, který Američané cítí kvůli nefunkčnímu systému zdravotnictví. V uplynulých dvou dekádách byla jeho reforma jedním z nejpropíranějších témat americké politiky.
Barackem Obamou prosazené změny sice umožnily, že zdravotní pojištění nově získaly desítky milionů Američanů, jenže další desítky milionů ho nemají dodnes. Kvalita stávajících pojistek je navíc nevalná.
Obě politické strany se dostaly ve věci zdravotnictví do patu. Republikáni se v době první vlády Donalda Trumpa pokusili Obamovy reformy zrušit. Neúspěšně.
Takzvaný „Obamacare“ je sice nedokonalou záplatou, ale stále relativně populární. K hlasování pro zrušení se tak neodhodlal ani dostatečný počet republikánů.
Socialistický senátor Bernie Sanders vnesl koncept státem hrazeného jednotného pojištění do demokratických primárek v letech 2016 a 2020, ale po jeho porážce a nástupu Joe Bidena do úřadu se téma z americké vrcholné politiky de facto vytratilo.
Rozhodně ale nevymizelo z povědomí řadových Američanů. Úhrnem je tíží přes 220 miliard dolarů ve zdravotních dluzích – v nějaké podobě jsou zadluženy více než dvě pětiny Američanů. Náklady na zdravotní péči tak stále patří mezi nejčastější důvody osobních bankrotů v USA.
Nenajdete tak mnoho Američanů, kteří s náklady na zdravotnictví nemají buďto vlastní potíže, nebo jimi netrpí někdo z jejich bezprostředního okolí. V tuto chvíli jsou to samozřejmě jen spekulace, ale některá média dokonce dávají aktuální vraždu do souvislosti se zdravotními potížemi údajného pachatele.
Podle The New York Times měl před několika měsíci po operaci zad přerušit kontakt se svými blízkými, kteří jsou teď z jeho zločinu v šoku.
Násilí z jiné éry
Spojené státy v posledních několika dekádách trpí pod vlnou masových střeleb, ale nejen tato vražda ředitele zdravotní pojišťovny a její oslavování vyvolává vzpomínky na dávnější éru političtěji motivovaného násilí.
Maybe CEOs should buy bullet proof backpacks and have shooter drills at work. Just a thought
— 𝕬𝖑𝖊𝖝 💎 (@r8dr4lfe75) December 8, 2024
Donald Trump se rád přirovnává k prezidentu Williamu McKinleymu, především pro jejich sdílenou lásku k vysokým clům. Paralely lze ale hledat i ve skutečnosti, že na oba prezidenty byl spáchán atentát – byť jen na jednoho z nich úspěšný.
Zatímco Trump v létě v Pensylvánii z atentátu vyvázl jen s poraněným uchem, McKinleyho v New Yorku v roce 1901 postřelil anarchista Leon Czolgosz. Prezident následně v nemocnici podlehl infekci.
Czolgosz byl na místě zadržen a setkal se s daleko menším pochopením veřejnosti. Hájila ho především anarchistická intelektuálka Emma Goldman, která za to byla značně ostrakizována.
Étos, se kterým se Czolgosz ke svému činu odhodlal, ale v mnohém připomíná aktuální reakce na vraždu Briana Thompsona. „Zabil jsem prezidenta, protože byl nepřítelem dobrých lidí – dobrých pracujících lidí. Svého činu nelituji,“ prohlásil atentátník.
Slova pronesl jako svá poslední, na elektrickém křesle ve věznici v západním New Yorku. Takový osud vrahovi ředitele pojišťovny nehrozí – stát New York před dvaceti lety postavil trest smrti mimo zákon.
Bůhví, co všechno se ale v následujících letech může do Spojených států vrátit…
OPRAVA: Původní verze textu zadrženého označovala za „pachatele“. Omlouváme se za nepřesnost.