Administrativa Joea Bidena v uplynulých letech v tichosti překopala na první pohled nezáživnou sféru regulace: antimonopolní politiku. Doposud se jí nedařilo své úspěchy v této sféře příliš prodat. Teď ale dostala jedinečnou příležitost.
Na začátku dubna se na amerických obrazovkách protnuly osudy dvou lidí, kteří oba určitým způsobem představují návrat. „Chtěl jsem tě pozvat do podcastu, ale Apple nás požádal, abychom to nedělali,“ říkal moderátor The Daily Show Jon Stewart předsedkyni Federální obchodní komise (FTC) Lině Khan.
FTC je částečnou obdobou českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a hlavním cílem této komise je chránit americké spotřebitele před zneužíváním dominantní tržní síly korporacemi. To není sféra politiky, ze které byste se v poslední době dočkali příliš třaskavých citátů. Ale to se může do budoucna změnit.
Jon Stewart je dnes už legendární moderátor zmíněného pořadu stanice Comedy Central a jeden z nejvýraznějších hlasů amerických liberálních médií. Původně z něj po téměř dvou dekádách odcházel v roce 2015. Během pandemie pak chvíli působil na streamovací službě Apple TV+, kde měl pořad The Problem with Jon Stewart.
Tam také v souvislosti doprovodným podcastem zažil zmíněný incident: vedení Applu na něj nejen u Liny Khan cenzorsky tlačilo. Po odchodu z platformy technologického giganta letos zamířil zpátky do kolébky svého úspěchu v The Daily Show.
Lina Khan pak představuje návrat v trochu symboličtější rovině. 35letá předsedkyně FTC byla do čela komise dosazená Joem Bidenem hned několik týdnů poté, co se chopil moci. Khan patří mezi nejviditelnější zástupkyně nové generace antimonopolních akademiků, právníků a úředníků, kteří usilují o robustnější a asertivnější postup proti dominantním firmám.
Čtěte také: „Nechte vládnout lid“: Jak američtí demokraté opustili své voliče
Takové pojetí bylo pro americkou politiku typické po většinu 20. století – včetně tří bájných zlatých dekád po druhé světové válce. S nástupem Ronalda Reagana ale převládly ve Washingtonu DC názory, že byznys by se měl regulovat a obecně hlídat co nejméně. Na přelomu 70. a 80. let tak začala éra benevolentního přístupu, kdy bylo korporacím dovoleno ledacos.
Čerstvá krev
Bidenova administrativa v tomto ohledu představuje výrazný zlom. Není přitom příliš pravděpodobné, že návrat k silnější antimonopolní tradici vychází přímo od prezidenta – Biden byl po většinu své kariéry velmi v míru s postreaganovským konsenzem, který nahrával velkým firmám. Hned v počátku svého vládnutí ale dosadil na klíčové pozice hrstku nových a ostrých antimonopolních kádrů – podle všeho na popud velmi antimonopolně zaměřených demokratů jako například senátorky Elizabeth Warren.
Začali chystat celou řadu antimonopolních žalob na technologické giganty.
Kromě Liny Khan šlo třeba o právníka Jonathana Kantera, jenž se stal šéfem antimonopolní divize ministerstva spravedlnosti, nebo také profesora Tima Wu, který působí jako poradce Bílého domu v této sféře. Antimonopolní „geekové“ jejich nástup dokonce oslavovali tematickými hrníčky.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.