Byznys

08. 05. 2024, 14:20

Kebabová krize. Mladí Němci volají po zastropování cen oblíbeného streetfoodu

Jolana Humpálová

Kebabové bistro v Berlíně / Zdroj: Shutterstock/Sharkshock

Německo řeší krizi bydlení i růst preferencí krajní pravice. A také inflaci, která se podepsala na stoupající ceně oblíbeného pokrmu – döner kebabu. Tato otázka se dostala až do parlamentu, kde chce strana Die Linke představit návrh zastropování ceny sendviče s tureckými kořeny.

Nadýchanou placku napěchovanou kousky masa, zeleninou a omáčkami dle vlastního výběru pořídíte v Německu na každém rohu. Poptávka je totiž velká, ročně se v zemi podle The Guardian sní okolo 1,3 miliardy kebabů – roční tržby se pak pohybují okolo 7 miliard eur.

Podle průzkumu agentury YouGov z roku 2022 je döner kebab dokonce oblíbenější než tradiční currywurst, především mezi mladými lidmi. S rostoucími cenami si ale populární jídlo, dosud velmi dostupné, možná nebudou moci dovolit všichni.

Ačkoliv si lidé mohli luxusní hodinky v posledních dvou letech pořídit za méně peněz než předtím, cena potravin stoupla. A to citelně.

Časy, kdy kebab stál 3 eura, jsou dávno pryč. „Dönerpreis-Index“, s nímž přišla značka pánských oděvů AC&Co, sleduje ceny ve 20 německých městech – podle něj vystoupal nynější celostátní průměr na 6,14 eura. V Mnichově tento streetfood pořídíte za víc než 7 eur. Naopak v průměru nejlevnější (za 5,53 eura) najdete v Drážďanech a Wuppertalu.

Hodinky levnější, potraviny dražší

Zdražení kebabu souvisí s mírou inflace v Německu. V roce 2022 vyšplhala na 11,6 % – o rok později klesla na 6 % a letos v březnu se pohybovala na 2,2 %.

To sice naznačuje pozitivní trend, jenže podle Süddeutsche Zeitung je tento údaj poskládaný z cen různého zboží. Takže ačkoliv si lidé mohli luxusní hodinky v posledních dvou letech pořídit za méně peněz než předtím, cena potravin stoupla. A to citelně – mezi červencem 2021 a červencem 2023 skoro o třetinu.

Provozovatelé bister, streetfoodových stánků i restaurací jsou tak nuceni zvyšovat ceny. „Kdybychom chtěli prodávat kebab tak, abychom pokryli své náklady, museli bychom zvýšit ceny alespoň na devět eur,“ řekl televizní stanici Tagesschau Ömer Gülec, který se svým bratrem vede prodejnu kebabu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde v únoru zdražovali.

„Jen ceny rajčat vzrostly o 65 procent,“ upřesnil Gülec. To ale není všechno – údaje Spolkového statistického úřadu podle Tagesschau ukazují, že třeba ceny obilných výrobků byly v únoru 2023 o 24,3 % vyšší než o rok dříve.

Kebabové vouchery do každé domácnosti

Anketa

Byli byste pro zastropování cen kebabu?

Ano (Počet hlasů: 7 / 21 %)

Ne (Počet hlasů: 22 / 67 %)

Zamyslím se (Počet hlasů: 4 / 12 %)

Zatímco procenta a čísla, o nichž mluví média i politici, mohou působit abstraktně, ceny kebabu pociťují lidé v Německu přímo. Stalo se z nich proto regulérní politické téma.

Otázkám týkajícím se turecko-německého pokrmu čelí pravidelně rovněž Olaf Scholz, německý kancléř z SPD. Jeho tým ostatně v únoru zveřejnil na sociálních sítích příspěvek, ve kterém lídr zdražení vysvětluje. Na několika slidech stručně popisuje, jak se na hodnotě kebabu podepisují stoupající nájmy, ceny dodávek, potravin i energií.

„Je poměrně zarážející, že všude, kam přijdu, se mě – především mladí lidé – ptají, zda by neměl být zaveden cenový strop na döner,“ prohlásil podle The Guardian Scholz.

Čtěte také: Tři rostlinky a 25 gramů. Německo částečně legalizovalo marihuanu, coffee shopy ale nebudou

Levicová strana Die Linke se nyní tématu ujala a chce v Bundestagu představit návrh na zastropování cen kebabu. A to podle modelu zastropování nájmů v některých částech spolkové republiky.

Die Linke přichází s tím, aby se cena zastavila na 4,90 eur, přičemž studenti (zejména ti z nízkopříjmových skupin) by za kebab platili 2,90 eur. V návrhu stojí i to, že by domácnosti dostávaly kebabové vouchery. Dotační program by stát stál podle výpočtů strany 4 miliardy eur ročně.

„Merkel měla döner pod kontrolou“

Ke kebabové krizi se začátkem roku vyjádřila i Hanna Steinmüller, poslankyně za německé Zelené. „Pro mladé osoby jde v současnosti o stejně palčivou otázku jako to, kde budou bydlet, až se odstěhují z domova. Vím, že pro mnoho lidí to není problém, který by řešili na denní bázi, že je to otázka, kterou by mohli zesměšňovat,“ řekla osazenstvu parlamentu. „Ale jakožto zástupci voličstva jsme povinni na tyto různé pohledy (na věc) upozorňovat.“

Kancléř Scholz nicméně v březnu prohlásil, že cenová kontrola není na volném trhu aplikovatelná.

„Cenový strop nebude,“ objasnil a slíbil, že vzhledem ke klesající inflaci ceny döner kebabu neporostou. Mezitím na sociálních sítích lidé volají po návratu exkancléřky Angely Merkel s tím, že „Merkel měla döner pod kontrolou“.

Německo letos čekají unijní a zemské volby, v příštím roce pak i ty parlamentní. Otázka rostoucích cen populárního streetfoodu pravděpodobně nebude jednou z těch, které o výsledcích hlasování rozhodnou. Ukazuje ale na širší problém – tedy fakt, že se z dříve dostupných potravin a jídel pro mnohé Němce a Němky začíná stávat luxus, který si ne každý může dovolit.

Jolana Humpálová

Více článků od autora

Témata: Byznys, Ekonomika, Německo