Vražedná chapadla mexických drogových kartelů sahají až do Ekvádoru. Využívají tamní zločinecké gangy, na které přenáší vzájemné spory.
V největším ekvádorském přístavu Guayaquil souboje mezi zločineckými gangy a tamní pobřežní stráží připomínají hru kočky s myší. Gangy se snaží ovládnout ústí řeky, protkané stovkami ukrytých zátok a splatí mangrovů. Zatímco voda poklidně plyne do Tichého oceánu, kolem ní zuří nekonečné honičky. Jeden ze strážců se dokonce nechal slyšet, že pašeráci drog a členové gangů dokáží tak snadno zdolat velké nákladní lodě a tajně tam uložit balíčky s drogami až podle jeho slov připomínají „spidermany“.
Ve svých chapadlech Ekvádor nemilosrdně svírají hned dva nejmocnější mexické kartely.
Přístav Guayaquil je v centru současného výbuchu násilí v Ekvádoru. O něm Voxpot nedávno informoval. Hned 80 % ekvádorského vývozu, mimo ropu, přechází přes tento přístav, včetně hlavních vývozních komodit – banánů a krevet.
Přes Guayaquil se do světa vedle oblíbeného ovoce a mořských plodů dostává ale také kokain. „70 % kokainu, který připluje do Evropy, přichází z Ekvádoru. A z toho 80 % z Guayaquilu,“ řekl pro agenturu AFP velitel pobřežní stráže Fernando Alvarez.
Přes zhruba 17-ti milionový Ekvádor vedou klíčové tranzitní trasy pro bílý prášek. A na tom vydělávají především mocné drogové kartely z Mexika, jež dohlíží na celý spletitý řetězec. „Tyto kartely dnes ovládají všechno od pěstování lístků koky po prodej kokainu na rohu ulice v New Yorku,“ řekl v roce 2019 tehdejší senátor a nyní kolumbijský prezident Gustavo Petro.
Ve svých chapadlech Ekvádor nemilosrdně svírají hned dva nejmocnější mexické kartely, proslulé svou zarážející brutalitou – Sinaloa a Jalisco Nueva Generación, tedy v překladu Jalisco Nová Generace.
Čtěte také: Z Miss Universe symbolem protestů. Diktátor z Nikaragui podnikl zátah na soutěž krásy
Tato dvojice spolu soupeří už léta. A to nejen v Mexiku. Všude, kde působí, rozsévají své neshody a vražednou taktiku. „Spory a rivalita mezi mexickými kartely Sinaloa a Jalisco Nová Generace se přenesly také do Ekvádoru,“ řekla pro Voxpot odbornice na organizovaný zločin Vanda Felbab-Brown z amerického think-tanku Brookings Institution.
Oba kartely využívají své spojence – ekvádorské zločinecké gangy – aby jim pomáhaly zajistit přepravní řetězec. A společně roztáčí kola nevídaného násilí, které jeho oheň sežehlo kdysi relativně bezpečný Ekvádor.
Kokain v krabicích od banánů
Ekvádor podle odborníků doplácí na svou geografickou polohu. „Je vtěsnaný mezi Peru a Kolumbii, tedy mezi dva významné producenty kokainu,“ připomíná analytička Felbab-Brown.
Právě Kolumbie je vůbec největším producentem kokainu na světě. Tamní vládě se léta nedaří snižovat plochu, kde koka roste. Právě naopak. V roce 2022 vzrostla o 13 % na rekordních 2300 kilometrů čtverečních.
Jak ale zajistit přepravu bílého prášku z laboratoří roztříštěných po Kolumbii dál? Mexické kartely na tuto otázku našly snadnou odpověď. Stačí je propašovat přes hranice do sousedního Ekvádoru, a pak pokračovat do tamních přístavů. Tam jako mravenci pracují tisíce dělníků, aby do světa vypravily velké nákladní lodě plné kontejnerů. „V nich je velmi snadné schovat kontraband, jako je právě kokain,“ doplňuje expertka. Místo banánů tak v kontejnerech někdy skončí právě i omamné látky.
Oba mexické kartely mezi sebou bojují zejména o lukrativní trasy i odbytiště v Mexiku, odkud pašují do USA především fentanyl a metamfetamin.
Mexické kartely, které celý obchod ovládají, se ale neobejdou bez spolupracovníků přímo z Ekvádoru. Ti jim pomáhají udržet celý výrobní a distribuční řetězec pohromadě, a hrají tak klíčovou roli.
„Mexické kartely, především pak Sinaloa, využívají gangy nejen v Ekvádoru, ale po celém americkém kontinentu. Zajišťují pro ně bezpečnost pro náklad a převoz drog,“ popsala expertka z amerického think-tanku Brookings Institution.
Mají na starosti celou řadu od drobných úkolů po ty větší. Dohlíží třeba na ochranu tras, pašování přes hranice anebo pomáhají nakládat balíčky do kontejnerů v přístavech. „Během toho se gangy uchylují k násilí. Využívají také korupci,“ dodává expertka.
Do zahraničí tak kartely z Mexika vyváží svůj „byznysový model“, který se jim osvědčil už na domácí půdě. To znamená, že převezmou kontrolu nad danou oblastí tím, že využijí tamní zločinecké gangy. Nalákají je na dodávky zbraní, peněz a drog.
Z Mexika až do Ekvádoru
Oba mexické kartely, tedy Sinaloa a Jalisco Nová Generace, mezi sebou bojují zejména o lukrativní trasy i odbytiště v Mexiku, odkud pašují do USA především fentanyl a metamfetamin. Jejich rivalita za sebou zanechala za sebou tisíce obětí. Aktuálně se jejich spory vyhrotily například v nejchudším mexickém státě Chiapas, který leží na hranicích s Guatemalou.
Ozvěny jejich soubojů jsou však cítit také na vzdálených trzích, kam postupně expandují. Asie, Jižní Amerika, Austrálie nebo Afrika, tam všude se rozléhají výstřely z jejich pušek. Ještě nikdy ale kartely z Mexika nedovedly jinou zemi do takového napětí a výbuchu násilí, jako je tomu v Ekvádoru.
Svou animozitu přenesly totiž i na spřátelené zločinecké organizace z této země, která měla kdysi pověst klidného útočiště pro americké důchodce.
Pro kartel Sinaloa pracuje jeden z nejmocnějších ekvádorských gangů Los Choneros. Je pojmenovaný podle města Chone, kde tato zločinecká organizace před lety vznikla. V jeho čele stojí nechvalně proslulý zločinec José Adolfo Macías. Všichni tři si společně říkají Nueva Generación, což je odkaz právě na jejich partnery z Mexika.
Největší vliv na zhoršenou bezpečnost v zemi měl exprezident Correa, který se rozhodl ukončit spolupráci s USA.
Především kartel Jalisco, který přišel do Ekvádoru relativně nedávno, pak rozdmýchává boje mezi těmito zločineckými gangy. Tlačí na členy Los Choneros, aby ný Fito, jenž nedávno uprchl z vězení. Ekvádorská policie se ho zatím snaží vypátrat. Aktuálně ho hledá na tři tisíce mužů.
Znepřátelený mexický kartel Jalisco Nová Generace zase spolupracuje s ekvádorskými gangy jako jsou Los Lobos (Vlci), Chone Killers a Los Tiguerones. Tito přešli na jeho stranu, rozešli se s kartelem Sinaloa a pracovali už jen pro něj.
Kdo se nepodvolí, toho čeká trest. Mocní narkobaroni tak ze svých rozlehlých haciend ukrytých kdesi v Mexiku za nitky ovládají zločinecké gangy v Ekvádoru, které jejich jménem vedou boj na život a na smrt.
„Oba mexické kartely tak využívají své spojence, aby bojovali proti jejich rivalům a zajistili si, že přepravní trasy budou patřit jen jim,“ doplňuje expertka. Boje mezi těmito skupinami se odehrávají nejen v zapadlých uličkách ekvádorských měst nebo v přístavech, ale také ve věznicích. I tam si jdou členové jednotlivých gangů po krku.
Čtěte také: „Vyhlásil jsi válku, dostaneš válku“. Ekvádorem otřásá násilí gangů
Násilí se ale přelévá ještě dál. Drogové gangy, které se obávají o svůj lukrativní byznys, útočí na všechny, kteří by chtěly proti nim zasáhnout. V první polovině ledna v několika žalářích vypukly nepokoje. Trestancům se podařilo dostat se ze svých cel a zajmout několik desítek dozorců jako rukojmí. Většinu se už podařilo ekvádorským bezpečnostním složkách osvobodit.
V srpnu byl ani ne dva týdny před prezidentskými volbami zabit jeden z kandidátů Fernando Villavicencio. Politikovi, jenž sliboval, že zasadí gangům ránu, vyhrožoval gang Los Choneros. O pár měsíců později, šest podezřelých Kolumbijců někdo zabil ve vězení. Kdo za tím stál, to není zatím jasné.
Gangy infiltrovaly klíčové složky
Analytička Felbab-Brown zdůrazňuje, že další důvody, proč Ekvádor sestoupil do pekla násilí, je třeba hledat v nedávné minulosti, kdy jeho instituce výrazně oslabily.
Na vině jsou kroky prezidentů Raffaela Correy (u moci v letech 2007 až 2017), jeho nástupců Lenína Moreny (2017 až 2021) a v neposlední řadě také Guillerma Lassy, kterému skončil mandát v listopadu 2023. Ti rozhodli například o snížení rozpočtu na obranu. Mezitím kartely a také kriminální skupiny do hloubky infiltrovaly všechny klíčové instituce. „Od výkonné moci přes věznice, po soudy,“ vyjmenovává expertka.
Podle jejích slov měl stát už tehdy vážné potíže, aby se mu podařilo plně ovládat tamní věznice. „Kvůli rozpočtovým škrtům to bylo takřka nemožné,“ dodává s tím, že až dosud je tak prakticky vedli sami zločinci.
Vůbec největší vliv na to měl zmíněný exprezident Correa. Levicový politik s antiamerickými postoji se rozhodl ukončit spolupráci s USA, které měly ve městě Manta svoji vojenskou základnu. Tento krok měl ovšem negativní dopad na bezpečnost v zemi a pomohl gangům rozšířit své působení. „Tamní americká základna monitorovala pobřeží a vedla námořní operace,“ vysvětluje Felbab-Brown. To jim usnadnilo cestu do přístavů.
Čtěte také: Vraždy politiků a drogy. Kdysi bezpečný Ekvádor sestupuje do zločinného pekla
Válku zločineckým gangům a kartelům ale vyhlásil prezident Daniel Noboa, který se ujal moci teprve loni v listopadu. „Na to gangy ale odpověděly násilím,“ doplňuje expertka.
Syn banánového magnáta druhý lednový týden vyhlásil výjimečný stav. Krátce poté označil celkem 22 kriminálních organizací, včetně Los Choneros, za teroristické. Tamním bezpečnostním složkám pak dal příkaz je „neutralizovat“. Ekvádor ještě čekají vypjaté týdny. Před několika dny tam neznámí ozbrojenci zavraždili prokurátora Césara Suáreze, který vyšetřoval útok gangu na tamní televizi v živém vysílání. Není jasné, zda jeho vražda souvisí s vyšetřováním tohoto případu. Gangy ale vysílají všem jasný signál, kdo se jim postaví, toho čeká odveta. Boj teprve začíná.