S pádem Bašára Asada poklesla výroba drogy captagon. Syrský režim byl na jejím prodeji závislý a nyní se čeká, kdo lukrativní byznys převezme.
Jásir začal captagon brát v devatenácti. Nejprve se s lidmi, kteří drogu užívali, v Jordánsku pouze stýkal. Nakonec podlehl jejich přemlouvání a jednu pilulku zkusil. „Můj život se začal hroutit,“ vypráví.
„Nepotřebujete jíst, takže tělo je v hrozném stavu,“ popisuje Jásir jeden z dopadů drogy. Za dobu užívání zhubl padesát tři kilo. Nakonec ale začal se závislostí bojovat a reportérka BBC s ním mluvila na klinice, kde se dnes léčí.
Další závislý na droze založené na amfetaminu ale nepřežil. Byl jím syrský režim Bašára Asada. Ten padl o víkendu sedmého a osmého prosince, kdy tamní rebelové dobyli hlavní město Damašek.
„Trh s drogami tam ale pořád existuje, ten nezmizel. Poptávka po captagonu se nezměnila,“ komentuje situaci pro Voxpot odbornice na drogový byznys Chrissie Steenkamp z Oxford Brookes University.
Zapojeni byli i vyšší důstojníci.
V syrských drogách se točí obrovské množství peněz. Investigace deníku Der Spiegel odhaduje, že v roce 2021 získal Asadův režim z prodeje drog kolem 5,7 miliard dolarů, zatímco jiné zdroje uvádějí dokonce příjmy kolem 30 miliard.
Washington a Londýn pak tvrdí, že syrský captagonový trh je asi třikrát větší než obchod všech mexických kartelů.
Nyní nad syrským narkotickým impériem visí otazník. Bude captagonu nedostatek?
Všechno zdražuje
Droga populární zejména na Blízkém východě vznikla v 60. letech minulého století v Německu. Používala se k léčbě hyperaktivity, narkolepsie a deprese. V roce 1980 byl ale captagon celosvětově zakázán, protože vykazoval silné vedlejší účinky.
Jeho výroba v jistém objemu pokračovala v jihovýchodní Evropě, odkud se přes Turecko dostával na Arabský poloostrov. Následně se do výroby pustil libanonský Hizballáh a od vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011 se stal hlavním producentem drogy postupně Asadův režim.
Na Blízkém východě se captagonu říká „Abu Hilalain“ a už není tak čistý jako v minulém století. Výrobci do pilulek přimíchávají spoustu dalších látek a za captagon je tak označován jakýkoli stimulant na bázi amfetaminu.
V Sýrii stojí výroba jedné pilulky drogy několik centů. Jinde na Blízkém východě – například v Rijádu – se ale prodává až za dvacet pět dolarů. Přesto je pro místní obyvatele droga velmi dostupná a přezdívá se jí kokain chudých.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.