Politika

29. 05. 2024, 06:10

Kolonialismus, nerosty a zakázaný TikTok. Udrží Macron Novou Kaledonii?

Simone Radačičová

Demonstrace Kanaků požadujících nezávislost v Paříži 1. 5. 2024. Foto: Shutterstock

Novou Kaledonii, která patří mezi francouzská zámořská území, zasáhly největší protesty a nepokoje za posledních 40 let. Vyvolala je reforma volebního zákona, jež by podle kritiků zmenšila vliv původních obyvatel na dění v zemi. Situaci zatím neuklidnil ani prezident Emmanuel Macron.

O Nové Kaledonii se někdy říká, že by se díky svým rozsáhlým nalezištím niklu mohla stát eldoradem.

Souostrovím v Tichomoří dnes místo toho otřásají bouřlivé nepokoje a protesty proti plánované reformě volebního zákona, která by podle kritiků – především z řad tamních původních obyvatel Kanaků – upozadila jejich hlasy. Doprovázely je také případy rabování nebo blokády silnic, třeba té vedoucí na letiště v hlavním městě Nouméa. Odhaduje se, že nepokoje si vyžádaly škody až ve výši jedné miliardy eur.

Kvůli nim se zastavila i těžba niklu, jenž se používá třeba v elektromobilech.

Francie reagovala tím, že dočasně vyhlásila výjimečný stav a povolala elitní policejní jednotky. Během divokých protestů zemřelo sedm lidí a několik stovek jich skončilo v nemocnicích se zraněními.

Prezident Emmanuel Macron se minulý týden vydal do Nouméa osobně. Slíbil, že spornou reformu nebude prosazovat „na sílu“ a vyzval k dialogu. To ale Kanakům nestačí a upozorňují na to, že nůžky mezi původními obyvateli a dalšími, tedy především Francouzi, se stále více rozevírají. To přitom platí v různých oblastech od přístupu ke vzdělání přes zaměstnání až po zdravotní péči. Napětí tak na souostroví stále doutná pod povrchem.

Evropská většina v Pacifiku

Francie jej ovládá už od roku 1853. Původní obyvatelé se dlouhá léta potýkali se segregační politikou, kterou koloniální Francouzi přinesli. Její dopady mnozí z nich pociťují až do dnešních dnů.

Historik Adrian Muckle z Victoria University of Wellington, jenž se dění na Nové Kaledonii dlouhodobě věnuje, připomíná, že až do roku 1946 nemohli získat francouzské občanství. Všeobecné volební právo pak získali až o 11 let později.

Kanakové se stali na Nové Kaledonii poprvé menšinou během 50. až 60. let.

„Kanakové jsou na tom ve většině sociálních, ekonomických a vzdělávacích ukazatelů hůře než potomci Evropanů. Jde o důsledek dědictví ekonomické marginalizace v rámci koloniálního hospodářství a vzdělávání,“ vysvětlil Muckle pro Voxpot.

Podle něj se to ale mění. „Situace se postupně zlepšuje až v posledních 35 letech. Během těchto let se ale Kanakové stále více stěhovali do oblasti Nouméa a jejího okolí, kde však žijí v marginalizovaných podmínkách, a to včetně různých squatterských komunit,“ doplňuje.

Čtěte také: Proč odchází Francie ze Sahelu s tichou potupou? Stručná historie francouzského kolonialismu 

Kvůli rostoucímu příchodu osadníků, především tedy z Francie, se Kanakové stali na Nové Kaledonii poprvé menšinou během 50. až 60. let.

Aktuálně tvoří okolo 40 procent z téměř 250tisícové populace, dalších 25 procent připadá na Evropany a jejich potomky. Zbytek jsou další původní obyvatelé či lidé, kteří pocházejí ze smíšených svazků a hlásí se současně ke Kanakům i Evropanům.

Čtvrté referendum za šest let?

Na souostroví je silně cítit touha po nezávislosti. Naplno se konflikt mezi jejími zastánci a Paříží rozhořel už v 80. letech. Vyvrcholil v roce 1988, kdy separatisté zabili čtyři četníky a vzali si na 27 rukojmích, které ukryli do jeskyně. Francouzské bezpečnostní složky následně rukojmí osvobodily, zabily přitom 22 separatistů z řad Kanaků.

Ve stejném roce obě strany podepsaly dohody z Matignonu, pojmenované podle tradičního sídla francouzských premiérů v Paříži. Nová Kaledonie na jejich základě získala značnou dávku autonomie.

O deset let později Paříž v rámci dohod z Nouméa souhlasila s tím, že se na Nové Kaledonii postupně budou konat hned tři referenda. V nich se obyvatelé měli vyjádřit, zda si přejí oddělit se od Francie a vydat se vlastní cestou.

Všechna tři pak proběhla během Macronova mandátu. Novozélandský historik Muckle se ale domnívá, že právě s Macronovým příchodem do Elysejského paláce v roce 2017 je patrný obrat ve francouzské politice.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora