Christiania uprostřed Kodaně měla být oázou svobody a volnosti. Tamní život ale narušil organizovaný zločin i drogové gangy. Na začátku dubna se proto rezidenti i kodaňské úřady rozhodli zakročit a nejznámější ulici, kde docházelo k prodeji drog, rozebrat do poslední dlažební kostky.
„Aby Christinia mohla dál žít, Pusher Street musí zemřít.“
Tato slova pronesla kodaňská starostka Sophie Hæstorp Andersen na začátku dubna při návštěvě Christianie. Komuny, která už více než pět dekád funguje do velké míry podle vlastních pravidel.
Hæstorp Andersen spolu s dánským ministrem spravedlnosti Peterem Hummelgaardem nenavštívila tuto oblast uprostřed Kodaně náhodou. Šestý duben značil významný den: právě tuto sobotu se místní po domluvě s policií i kodaňskými úřady rozhodli k velkému kroku.
Trh s návykovými látkami, který tyto gangy a zločinecké skupiny obstarávají, dalece překračuje představu „několika stánků s hašišem a trávou“.
Vzali do rukou krumpáče a další náčiní a začali – doslova – rozebírat ulici Pusher Street, jeden ze symbolů čtvrti, aby zabránili dalším zločinům na půdě Christianie. S jednou dlažební kostkou za druhou se rezidenti a rezidentky „Svobodného města“ začali přibližovat životu, kterému snad nebudou dominovat drogové gangy ani organizovaný zločin.
Velká proměna
Když z ulice Prinsessegade projdete pomalovanou bránou do Christianie, k Pusher Street se dostanete rychle, pěšky do dvou minut.
Visí tu barevné lampiony, ve větru povlávají tibetské modlitební praporky a zdi zdobí všudypřítomný street art. A ještě před pár týdny by na známé, nepříliš dlouhé ulici stála i její hlavní „atrakce“ – stánky, kde si příchozí mohli pořídit třeba hašiš, marihuanu nebo jiné látky.
Takový „byznys“ už ale v současnosti na Pusher Street nenajdete. Tu a tam se povalují kopy dlažebních kostek a místo dřevěných konstrukcí a bannerů lákajících na „cannabis“ a další produkty si tu můžete přečíst vyjádření Christianie k uzavření ulice pověšené na květinové bráně. „Celá oblast projde v následujícím období proměnou. Sníme o vytvoření živého kulturního prostředí, které bude prospívat dětem i dospělým.“
Residents of Copenhagen's famous hippie enclave Christiania cleared out its famous ‘Pusher Street’ known for its cannabis trade after multiple deadly shootings and an increase in gang violence linked to drug trafficking in the area https://t.co/ZTdoe4xBkK pic.twitter.com/UMcR4DmJBP
— Reuters (@Reuters) April 6, 2024
„Shodli jsme se na tom na jednom z komunitních jednání,“ řekla Voxpotu k rozhodnutí „rozebrat ulici“ mluvčí Christianie Hulda Mader. „V sobotu šestého pak v devět ráno přišla starostka Kodaně s ministrem spravedlnosti a vykopali první kostky. Ačkoliv to vlastně asi ne, ještě před nimi nějaké vyndaly místní děti,“ opravila se.
Podle Mader to byla hezká sobota. Někteří pomáhali s kostkami, další třeba malovali nebo uklízeli. Práce potom pokračovaly i v dalších dnech. I přes studený déšť – místní už prostě chtěli mít hotovo. Co dohnalo obyvatelstvo k tomu, aby uzavřelo jednu ze svých nejznámějších ulic?
Příliš syrového zločinu
„Po posledním zátahu na místní prodejce hašiše a dalších látek, k němuž došlo před pár lety, se na Pusher Street zabydlely drogové gangy. V oblasti se začalo rozmáhat tvrdé násilí, docházelo i vraždám,“ popsala situaci Hulda Mader z Christianie. Do jedné přestřelky se loni v létě přimotali i kolemjdoucí, jeden z nich na následky zranění zemřel. „V tu chvíli jsme si řekli, že s tím musíme něco udělat. Že takhle už žít nemůžeme.“
Obyvatelé komuny se proto spojili s dánskou vládou i kodaňským vedením a při několikaměsíčních jednáních došli k tomu, že je potřeba Pusher Street uzavřít.
Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?
„Časy, kdy tu veselí hippies s úsměvem prodávali tabák, jsou už opravdu pryč. Za poslední roky jsme byli svědky příliš mnoho syrového zločinu souvisejícího s těmi hašišovými stánky,“ vyjádřila se pro Voxpot starostka Sophie Hæstorp Andersen.
Pusher Street platila dlouhá léta za součást tradice Christianie – i kvůli ní do oblasti ve velkém přicházeli turisté. „Když to řeknu napřímo, příliš dlouho jsme akceptovali fakt, že tam lidé prodávají – i turistům – trávu a drogy způsobem, jako kdyby to byly jahody nebo hrášek na farmářském trhu,“ poznamenala starostka.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.