Příznivci prezidenta Donalda Trumpa ve středu násilím vnikli do budovy amerického Kongresu, kde měli zákonodárci formálně potvrdit výsledek loňských prezidentských voleb. Při střetu uvnitř Kapitolu bylo zraněno několik policistů a zákonodárci obou komor museli být evakuováni. Násilným střetem tak prozatím vyvrcholil spor o platnost loňských voleb – ale i sílícího vliv konspirací na podobu americké politiky a demokracie.
Na fotografiích Trumpových příznivců pohybujících se po Kapitolu můžeme najít nemálo zástupců krajní pravice a konspiračních proudů. Mezi nimi vyčnívá muž s hlavou pokrytou kožešinou, rohy a pomalovaným obličejem. Jde o prominentního šiřitele konspirační teorie QAnon, který vystupuje pod jménem Q-Šaman. Ve chvíli, pro kterou můžeme v americké demokracii jen těžko hledat precedens, se právě on postavil do čela Senátu se zaťatou pěstí, zatímco v druhé ruce svíral Americkou vlajkou upevněnou na kopí.
Skutečným jménem Q-Šamana je Jake Angeli. Dvaatřicetiletý muž pochází z Arizony a v minulosti se snažil prorazit jako herec, zpěvák a dabér. Poté, co se v roce 2019 přidal ke skupině konspirátorů, ale tráví čas především šířením QAnon před Arizonským státním kongresem a natáčení podcastů. Kostýmem šamana, kterým je už v Arizoně notoricky známý, se Angeli podle svých slov pouze snaží přilákat pozornost k tomu, co říká.
Co je ale QAnon? Jádrem této konspirační teorie je přesvědčení, že svět je ovládaný tajným společenstvím pedofilů a uctívačů satana, kteří jej řídí skrze Demokratickou stranu, mainstreamová média a Hollywood. Proti nim pak stojí Donald Trump, který se snaží nadvládu satanistů ukončit. Tento souboj však probíhal v přísném utajení, odkud jej na světlo světa nevynesl neznámý whistleblower, anonymní internetový uživatel s přezdívkou Q.
„Je důležité, aby prezident věděl, že jej lidé podporují. Že tu nejsou jen média a ti ostatní, ale také dobří vlastenečtí Američané, kteří vědí, čím si prochází,“ uvedl v květnu 2020 Angeli v rozhovoru při účasti na Trumpově předvolebním meetingu. Ve středeční odpoledne už jako lídr Trumpových příznivců megafonem vyzýval skupinu, aby před policií ustoupila z budovy Kongresu, kde právě narušila demokratický proces předání moci.
This @itvnews report shows some shocking scenes from inside the Capitol – haven’t seen this footage on any American news network pic.twitter.com/bZoZxg3Dhp
— Cyrus Sanati (@BeyondBlunt) January 7, 2021
Polovina republikánů QAnonu věří
Byť se QAnon může zdát přehnaná, podle zářijového průzkumu společnosti Coviqs této teorii věří až 56 procent republikánů. Ve srovnání s jinými konspiracemi je totiž v lecčems inovativní. Především je úzce spojená se současnou politickou situací, kdy interpretuje znovuzvolení Donalda Trumpa jako vítězství dobra na absolutním zlem, a zároveň lidem umožňuje se na tomto fatálním boji „o duši národa“ podílet, a to skrze podporu Trumpa při volbách nebo při protestech.
Jak v rozhovoru pro Respekt popsal politolog Jan Charvát, QAnon navazuje na náboženské představy části Američanů, které dozrály a vzájemně se propojily v období pandemie, kdy jsou lidé vůči konspiracím senzitivnější. Své publikum si pak nachází především u krajní pravice, která pracuje s různými rasistickými a antisemitskými teoriemi dlouhodobě . Nepřekvapí proto, že se uvnitř Kapitolu po boku Angeliho objevili neo-nacisté šířící antisemitské názory, jako například Tim Gionet (online vystupující jako „Baked Alaska“) nebo členové skupiny NSC 131.
Jak poznamenal novinář Kevin Rose, ačkoliv ne všichni účastníci středečního útoku na Kapitol jsou stoupenci QAnon, bez této konspirační teorie – a její dlouhodobé podpory ze strany některých politiků – by Amerika nezažívala situaci, v jaké je nyní. QAnon a další dezinformace americkou společnost rozdělily a viditelně podryly základy její demokracie. Joe Biden stanovil jako jeden z hlavních cílů svého prezidentství opětovné spojení americké společnosti. Šlo by o náročný, ale aspoň základně realistický úkol, kdyby různé části společnosti zastávaly pouze odlišné názory. Ve chvíli, kdy důležitá část společnosti staví své názory na odlišných faktech, je tento úkol téměř nemožný.