Princ Harry tohle, princ Harry támhleto... V týdnech před úterním vydáním jeho memoáru s názvem „Spare“ britská média dávkovala šokující detaily ze života vévody ze Sussexu i královské rodiny. Britové je hltali – a my tady v Česku také. Stejně jako reality show.
„Princ Harry vyzkoušel kokain a houbičky.“
„Princ Harry v Afghánistánu zabil 25 bojovníků radikálního hnutí Tálibán.“
„Princ Harry čelil fyzickému napadení ze strany svého bratra Williama.“
„Princ Harry a William si nepřáli, aby si jejich otec, nynější král Karel III., vzal svou druhou choť Camillu.“
„Princ Harry si na sebe vzal kostým nacisty, protože mu to řekli princ William s vévodkyní Kate.“
Princ Harry napsal tohle.
Princ Harry napsal támhleto.
Nový rok nezačal pro britskou královskou rodinu příliš šťastně. Na dynastii s králem Karlem III. v čele se od prvních dnů roku 2023 sypou výbušné zmínky z memoáru prince Harryho – úryvky místy šokující, místy skandální. Anebo všechno dohromady.
Na královskou rodinu, pro mnohé nejvyšší symbol britských hodnot, kniha jednoduše nevrhá příliš lichotivé světlo. Ačkoliv ještě není v Česku k dostání, představu o jejím obsahu díky médii propíraným úryvkům máme.
Princ Harry jde v memoáru za pomoci ghostwritera a novináře J. R. Moehringera na dřeň nejen svého života, ale i dynamiky uvnitř nejsledovanější rodiny světa. A současně jedné z nejsilnějších světových značek, která má pro drtivou většinu událostí scénář předem jasně stanovený a na veřejně projevované upřímnosti si opravdu nezakládá.
Je to perverzní, lidé z Ostrovů i světa se ale nemohou přestat dívat.
I přesto, nebo možná právě proto je dynastie Windsor oblíbeným předmětem zájmu (nejen) britských tabloidů. Bulvární novináři čekají na senzaci, veřejnost zase na to, až jim královská rodina nechá alespoň maličko nakouknout do svého uzavřeného, pravidly sešněrovaného světa. Nebo až snad klopýtne a ukáže, že jsou její členové „také pouze lidi“.
Stěžovat si a vysvětlovat
Neoficiálním mottem zesnulé královny Alžběty II. a potažmo celé rodiny bylo dlouhá léta „Na nic si nestěžovat, nic nevysvětlovat“. Vévoda ze Sussexu se očividně rozhodl jít spolu se svou chotí Meghan Markle přímo proti této strategii.
Působí to, jako kdyby najednou roztáhli závěsy spolehlivě zatemněných oken Buckinghamského paláce a lačné široké veřejnosti nechali nahlédnout dovnitř. Je to perverzní, lidé z Ostrovů i světa se ale nemohou přestat dívat.
I sám král Karel III. koneckonců před lety, tehdy ještě jako princ Charles, o své rodině prohlásil, že je jako telenovela. Přirozeně věděl, o čem mluví – obrovská masa lidí má pod drobnohledem pár vybraných jedinců a vyhlíží drama. Tedy romantické momenty, chvíle štěstí. A především přešlapy a půtky, které mají nejvyšší hodnotu a jsou okořeněné životem v královských kulisách.
V kontextu současného světa a popkultury existuje pro královskou rodinu ještě lepší příměr než „telenovela“. Jde totiž o unikátní reality show, s jejímiž členy Britové vyrůstají a stárnou, jejichž životy vysloveně hltají a jimž z daní vyplácejí přes sto milionů liber za rok.
Kam se hrabou prefabrikované reality show na Netflixu nebo scenáristicky jasně vystavěný vhled do života celebrit – třeba The Kardashians. Královská rodina nabízí dramata, o jakých tvůrci těchto spotřebních sérií ani nesní.
This windows arrangement looks hilarious: pic.twitter.com/Bnm6YgHlWb
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) January 10, 2023
Jen velkou namátkou: vzpomeňte si na 90. léta a veřejně propírané zálety nynějšího panovníka, rozvod s jeho chotí a matkou dvou synů Dianou i nečekanou smrt této lidem, méně už královskou institucí milované princezny. Na kauzu prince Andrewa, který se ještě nedávno potýkal mimo jiné s obviněním ze sexuálního napadení nezletilé. A nakonec na prince Harryho a vévodkyni Meghan, kteří královskou mašinérii před dvěma lety – ne zrovna v dobrém – opustili.
Bořit rekordy i tabu
Právě poslední situaci veřejnost ještě nestihla strávit. Ani nemohla, dvojice v americkém královském exilu jí do chřtánu vsouvá další a další informace. Obecně přijímaný obrázek monarchie jakožto nositelky britské tradice, který rodina stihla od 90. let a smrti princezny Diany sotva slepit, se tak zase tříští.
Čtěte také: Heslo „nehas, co tě nepálí“ přestává v Commonwealthu platit. Kolik států v něm zůstane?
Princ Harry i jeho choť Meghan se poslední dva roky až s brutální vervou snaží vymanit ze zaběhlého vnímání členů dynastie. Mluví dopodrobna o svých emocích i mentálním zdraví a rozbíjejí iluzi soudržné rodiny. Ta se ale možná s úmrtím královny Alžběty II. rozplynula sama – dlouholetá panovnice se u veřejnosti těšila zdaleka největší oblibě a v „rodinné firmě“ měla autoritu.
Zpět k reality show. Otevřené rozhovory a dokumenty, které princ Harry a Meghan natáčejí a vynášejí jim vysoké částky, působí jako typická návštěva zpovědnice protagonisty v podobném televizním pořadu. Zpověď působí intimně a upřímně, sleduje ji ale doslova celý svět.
A to s obrovskou chutí. Superkritický memoár „Spare“ zbořil hned v první den prodeje rekordy – originální anglickou verzi si jen za úterý pořídilo přes 1,4 milionu lidí. Nakladatelé jim slíbili „syrovou, neochvějnou upřímnost“ na 410 stránkách, a je namístě se ptát, jak právě ta děj nekonečné reality show z královského prostředí ovlivní. Z Buckinghamského paláce zatím žádná reakce nepřišla.
Královská rodina nezhubne
Nynější turbulence uvnitř britské monarchie jsou o to zajímavější, připočteme-li k nim fakt, že u mladších generací už není pozice rodiny tak skálopevná jako u těch starších. Dokládá to i loňský průzkum agentury YouGov: zatímco 77 % Britů nad 65 let chce v monarchii setrvat, generace Z (ve věku 18–24 let) pro zachování statu quo hlasovala jen v 33 % případů.
Osmihodinový speciál k pohřbu královny Alžběty II. si na dvou programech České televize pustilo 2,14 milionu Čechů.
S nástupem panovníka Karla III. to vypadalo, že královskou rodinu čekají výrazné změny. V plánu bylo původně její zúžení jakožto “firmy”, což by třeba znamenalo, že by nejstarší královská generace – třeba bratranci a sestřenice zesnulé Alžběty II. – odešla do důchodu.
Nyní je už ale jasné, že Karel III. a jeho poradci rodinný podnik zhubnout nenechají, královská rodina si tak ponechá nejvíce pracujících členů ze všech evropských monarchií. Na druhou stranu, počet seniorních „Royals“ se za poslední roky zúžil i tak. A to i dobrovolným odchodem prince Harryho a Meghan a stažením prince Andrewa z veřejného života.
Změní princ Harry monarchii?
Na evropském kontinentu sice funguje dvanáct monarchií, ta britská je ale zdaleka nejsledovanější. A to i v Česku. Ačkoliv historicky s britskou královskou rodinou mnoho společného nemáme, pro eskapády uvnitř královského establišmentu máme evidentně slabost.
Čtěte také: Stávkující Británie: Lidé řekli dost, protestují železničáři i zdravotníci
Jak jinak vysvětlit, že česká média včetně těch veřejnoprávních vysílají mnohohodinové speciály a živé přenosy ze zásadních momentů života královské rodiny. Dobře ví proč – Češi je sledují rádi a skutečně ve velkém. Doslova v milionech.
Třeba jen osmihodinový speciál k pohřbu královny Alžběty II. si na dvou programech České televize pustilo 2,14 milionu lidí. Pro srovnání, rozloučení s prvním českým prezidentem Václavem Havlem k obrazovkám přitáhlo alespoň na chvíli 2,3 milionu diváků.
Královská rodina nabízí svému publiku jako správná reality show všechno. Příběhy plné lásky, zvraty, které „napsal sám život“. Tedy pokud jste se narodili do multimiliardové firmy, která žije na hradech a zámcích a jejím krokům přihlíží celý svět.
Jaký vliv budou mít nejnovější skandální odhalení prince Harryho na budoucnost monarchie? V dlouhodobém měřítku pravděpodobně nijak velký – královská rodina platí za symbol, který ustojí leccos. Nabídl ale bulváru potravu na dlouhé týdny, možná měsíce. I přesto, jak moc ho nenávidí.
Kniha „Spare“ tak možná znamená v historii dynastie Windsor novou, pořádně třaskavou epizodu. A podle dosavadního vývoje to vypadá, že bude zábavné ji – z povzdálí a pohodlí gauče – sledovat.