Maledivám hrozí výpadek příjmů z cestovního ruchu poté, co se tři jejich představitelé vysmáli indickému premiérovi Naréndrovi Módímu. Bitva o turisty je však součástí širší geopolitické hry v Indickém oceánu.
Mají rozlohu jen necelých 33 čtverečních kilometrů a počet obyvatel zhruba jako Kladno. Na rozdíl od jiných ostrovů je na satelitních snímcích člověk snadno přehlédne. Přesto v uplynulém týdnu způsobily diplomatickou roztržku mezi dvěma jihoasijskými zeměmi. Řeč je o souostroví Lakadivy, neboli indickém svazovém teritoriu Lakšadvíp.
„Kromě malebné krásy je na Lakšadvípu okouzlující také klid. Dalo mi to příležitost zamyslet se nad tím, jak ještě usilovněji pracovat pro blaho 1,4 miliardy Indů,“ napsal indický premiér Naréndra Módí 4. ledna na sociální síť X. Pečlivě naaranžované fotky s hloubajícím státníkem zahleděným do moře odstartovaly neuvěřitelnou sérii událostí, která se z virtuálního světa brzy přelila i do toho reálného.
Hojně lajkovaný a komentovaný příspěvek okamžitě rozpoutal doslova šílenství. Premiérovi příznivci se předháněli, kdo více vychválí přírodní krásy dosud opomíjeného souostroví, jméno Lakadivy se během víkendu stalo nejvyhledávanějším výrazem na indickém googlu a indická střední třída začala osnovat plány na příští dovolenou.
Na celý humbuk však náhle zareagoval někdo, od koho se to v tu chvíli čekalo nejméně. Náměstkyně a náměstci tří ministerstev ze sousedních Malediv postupně označili Módího za klauna, teroristu a loutku Izraele. Indická vláda na urážky odpověděla již mnohokrát prověřeným způsobem: oslovila prorežimní celebrity, aby na sociálních sítích vyzvaly své publikum k bojkotu Malediv a návštěvě Lakadiv.
Vyhrocenou situaci nakonec uklidňoval přímo úřad maledivské vlády, který všechny tři úředníky suspendoval. Souostroví v Indickém oceánu je totiž značně závislé na indických turistech, kteří pro tamní ekonomiku představují významný zdroj příjmů. Cestovní ruch přímo generuje zhruba čtvrtinu maledivského HDP, z toho více než 11 procent přinesou návštěvníci z Indie a tento podíl rychle roste.
Pozor na přání, která se mohou splnit
Pokud by indičtí turisté dodrželi svá předsevzetí a Maledivy už nikdo z nich nikdy nenavštívil, mohlo by to vést k paradoxním důsledkům: bojkot Malediv by zřejmě mnohem víc poškodil Lakadivy. Skupina 36 ostrůvků vzdálených 200–440 kilometrů od indické pevniny totiž na takový nápor návštěvníků není v tuhle chvíli vůbec vybavena.
V současné době je přístup na souostroví komplikovaný, a to i pro indické občany. Společnost Air India provozuje z Kočči do Agatti jen jeden let denně, alternativní cesta výletní lodí trvá zhruba 18 hodin. Pro vstup turisté potřebují zvláštní povolení, jejich pobyt na ostrovech je obvykle omezen na 7 dní a musí se pohybovat v doprovodu místních zřízenců. Zdejší oblast korálových útesů totiž podléhá zvláštní ochraně.
Internetové připojení je omezené, funguje zde jen jedna mobilní síť a digitální platební metody jsou nepraktické. Vlastnictví nemovitostí je omezeno na místní obyvatele, takže na deseti obydlených ostrovech prakticky neexistují standardní turistická letoviska. Lakadivy jsou navíc svou rozlohou oproti Maledivám zhruba devětkrát menší, a tak je zřejmé, že jen těžko zde bude někdy možné vybudovat srovnatelné kapacity.
Čtěte také: Jak střední třída zabila písečnou kosu na jihu Indie a já na tom nesu svůj podíl
Souostroví se zhruba 65 tisíci obyvateli navíc negativním důsledkům turistického průmyslu čelí už dnes. Lakadivský úřad pro místní rozvoj už v roce 2021 zahájil výběrová řízení na stavbu několika turistických resortů. Na třech ostrovech by mělo v nejbližších letech vyrůst přibližně 230 plážových vil, 140 vodních vil a hotel o 370 pokojích.
Projekt, který obchází stávající indickou legislativu, vyvolal odpor mezi ekology i dalšími vědci, podle nichž bude mít budování turistických resortů zničující vliv na korálové ekosystémy i tradiční zdroje obživy. Místní obyvatelé zase upozorňují, že už dnes se ostrovy potýkají s nedostatkem pitné vody a špatnou likvidací odpadu.
Pomsta za Čínu?
Roztržka mezi Indií a Maledivami nevisí ve vzduchoprázdnu. Maledivský prezident Mohamed Muizzu je od pondělí 8. ledna na pětidenní návštěvě Číny, kde hodlá posílit vzájemnou ekonomickou spolupráci. Už po svém zvolení v říjnu 2023 se také nechal slyšet, že ukončí jednostrannou orientaci na Indii a vzápětí požádal indickou posádku, aby se stáhla z teprve nedávno vybudované vojenské základny.
Ačkoli maledivský prezident všechny tyto kroky rámuje jako snahu o větší suverenitu a spolupráci s více zeměmi, malé souostroví v Indickém oceánu bez svého tradičního partnera jen těžko přežije. Je tedy pravděpodobné, že celý shitstorm na sociálních sítích indická vláda pečlivě naplánovala a načasovala, aby se svému menšímu sousedovi důkladně pomstila a ukázala, kdo je v regionu pánem. Pro premiéra Módího navíc Lakadivy můžou být důležitou základnou pro posílení vlivu v jižní Indii.
Žárlivá aféra mezi Indií a Maledivami jistě bude ještě nějakou dobu doutnat. Některé její bizarní zvraty ale vyhrály internet už nyní. Například když se ukázalo, že provládní trollové, kteří vybízejí indické turisty k bojkotu Malediv, používají k lákání na krásy Lakadiv fotky – ano, Malediv. Raději nechtějme vědět, co se stane, až vášniví nacionalisté z řad hinduistů zjistí, že 97 procent obyvatel Lakadiv tvoří muslimové.