O kokainu se v našich končinách mluví různě – třeba jako o ilegální zábavě nebo nebezpečném stimulantu, na němž vzniká silná závislost. Záleží, s kým se dáte do řeči. V Evropě každopádně platí za jednu z nejužívanějších drog, jejíž obliba stále stoupá. Podívejme se na ni nyní z perspektivy Kolumbie a Mexika, kterým kokain krvavě vládne. A to doslova.
Blíží se víkend a Tereza (jmenuje se ve skutečnosti jinak) přemýšlí, co se sebou. Žije v Praze, pracuje v kreativním prostředí a přemýšlí, jestli pro tentokrát zůstat doma, nebo jít na akci. Kamarádi jí totiž po zprávách píšou, aby dorazila – a ona ví, že tam najde zdroj zábavy. Nejen hudbu, ale i kokain.
„Nechodím na akce proto, abych si dala čáru. Jdu si prostě zatancovat, pobavit se, nemám jasný plán. Potom v určitý moment, když mi ‚coke‘ někdo nabídne, což je ve většině případů, neodmítnu,“ popisuje dvacátnice. Takových „čar“ si dá klidně několik za večer.
Před akcí obvykle dostaneme jméno, fotku a adresu. Přicházejí sem ale i polovojenské skupiny rekrutující nezletilé na zabíjení nepřátel.
Její příběh není ničím výjimečný, takových jako je ona – „rekreačních uživatelů“, jak o sobě sama mluví – je spousta. V Tereziných kruzích je kokain vcelku samozřejmou součástí (nejen) nočního života. „Vydržím na party déle, mám větší chuť se bavit s lidmi, větší energii tancovat. Cítím se líp ve svém těle, jistěji, šťastnější,“ vyjmenovává. „Zároveň o tom tolik nepřemýšlím, kokain prostě kolem mě je. A já mám ráda pocit, co mi dává,“ uzavírá s tím, že na to, odkud se bílý prášek bere, se neptá.
Peníze, drogy, násilí
Brian (i on se jmenuje jinak) také užívá kokain. Žije v Cali na jihozápadě Kolumbie a je na bílém prášku závislý. Ve svém životě tak dělá kroky podle toho, aby se nejen uživil, ale také ukojil svou závislost a touhu po droze. V oblasti nic neobvyklého.
V loňské fotoreportáži Madse Nissena pro list The Financial Times Brian popisuje, jak vypadá život dvacátníků v Cali. „Není tu pro nás žádná práce. Předáte jim svůj životopis, ale nikdo se neozve. Pak vás někdo osloví s tím, že když uděláte jednu věc, dostanete za to motorku. Tak do toho jdete,“ vysvětluje mladý muž – na fotce se zahalenou tváří – jak se dostal k tomu, že zabíjel lidi na zakázku.
Každou vraždou si vydělal v přepočtu nějakých 15 tisíc korun: „Obvykle dostaneme jméno, fotku a adresu. Zároveň sem přicházejí i polovojenské skupiny, které rekrutují nezletilé a nabízí jim práci – likvidování nepřátel. Všechno je to propojené: peníze, přepadení a drogy.“
Čtěte také: „Philly už je ztracená, zachraňme další města.“ Drogový upír fentanyl má ale před Američany náskok
Kokain pro Kolumbijce nebo i Mexičany neznamená příslovečné „zakázané ovoce, co chutná nejlíp“ – tedy to, čeho si na něm nejspíš mohou cenit „rekreační uživatelé“ třeba v Evropě. Jde o látku, která smýká tamní společností, někdy funguje i jako platidlo a vždycky je spojená s aktivitou gangů a s organizovaným zločinem. A tedy i s krveprolitím.
Kokain nasáklý kolumbijskou krví
Každý gram kokainu, který se objeví na nějaké party, akci, kdekoliv, za sebou táhne krvavou stopu. „Na pozadí se dějí zvěrstva – jakéhokoli typu, zkrátka na co si vzpomenete. Od sexualizovaného násilí přes zabíjení nevinných mužů, žen i dětí až po nábor nezletilých do ozbrojených skupin. Zdrojem drogy jsou země, které evidují jedny z nejvyšších počtů vražd na obyvatele,“ říká mi Yulia Vorobyeva z Floridské univerzity, kterou jsem k tomuto tématu oslovila. Ne jako nějakou svou domněnku nebo hypotézu – takhle to prostě je.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.