
Přestěhovali se do Ruska a nyní ho idealizují na sociálních sítích. Počet i zásah zahraničních influencerů šířících kremelskou propagandu je na vzestupu – a zaměřují se i na české publikum.
„Na Západě nechtějí, aby lidé viděli, jak se ve skutečnosti žije v Rusku, protože by se pak ptali: proč se nemáme taky tak,“ vypráví zaníceně mladá žena s dlouhými hnědými vlasy a nepatrným americkým přízvukem.
„Můžu tu jít v klidu po ulici a neohlížet se pořád za sebe, jestli mi někdo neukradne kabelku,“ pokračuje dále v rozhovoru pro server Vmjeste. Kamera mezitím zachycuje, jak se s úsměvem na rtech prochází v letních šatech po moskevských bulvárech.
Seznamte se, Alexandra Jost. Sedmadvacetiletá občanka Spojených států se narodila do americko-ruské rodiny, žila podle svých slov v Hongkongu, USA i Bruselu, nic z toho se prý ale ani vzdáleně nevyrovná její nynější domovině: Moskvě.
Zde zakotvila před třemi lety a z místních poměrů je natolik nadšená, že se rozhodla největší zemi světa zasvětit svůj instagramový blog Sasha Meets Russia.
Skutečnou lásku našla až v Rusku.
V krátkých videopříspěvcích líčí Rusko jako zemi zalitou sluncem, v níž je svět ještě „v pořádku“. Prohání se na saních arktickou oblastí, objevuje sibiřský venkov, vychutnává si procházky po malých ruských maloměstech i kulturní život v Moskvě.
Všude je čisto, bezpečno, všichni jsou tu milí, přátelští a hlavně: vyznávají oproti „prohnilému“ Západu tradiční rodinné hodnoty. Právě ty Alexandru podle jejích slov do země přivedly.
Čtěte také: Stalin, opričníci a čistý genofond: Z ruské Vologdy má být vzor pro celou zemi
„Zde je žena ženou a muž mužem,“ míní Američanka a vzpomíná v rozhovoru na okamžiky, kdy jí v Belgii nikdo nekoupil ani květinu.
Nakonec tu skutečnou lásku našla až v Rusku a svou mezinárodní svatbu v duchu pravoslavných rituálů nedávno hrdě sdílela se svými sledujícími.
Boj proti mainstreamu
Nyní se však nad její „osvětovou“ tvorbou stáhly mračna. Nejprve jí na konci března zrušil účet Instagram, teď už není dohledatelná ani na TikToku.
Právě na těchto dvou platformách si přitom vybudovala značnou základnu sledujících, dohromady okolo půl milionu.
Úspěch si vydobyla zejména na první zmíněné síti, kde její kanál odebíralo téměř 300 tisíc fanoušků a více než sto milionům byl zobrazen. „Proč? Protože jsem dělala to, čeho se bojí nejvíc. Dokázala jsem to, že si svět zamiloval Rusko. A takové věci se neodpouštějí,“ reagovala bloggerka na rozhodnutí Instagramu.
Dodala zároveň, že vždy bránila Rusko“ a „stála za pravdou“. Následně své sledující vyzvala, aby se přihlásili k jejímu nově vytvořenému profilu. O den později už však psala, že byl také zablokován a stejně dopadl i její účet na YouTube.
Proč se všechny tři sociální sítě k takovému kroku uchýlily, není přesně zřejmé. Dá se ale předpokládat, že se na zákazu velkou měrou podepsal právě antiukrajinsky laděný obsah Alexandřiných videí, který sítě vyhodnotily jako porušující jejich pravidla.
„Tady končí peníze amerických daňových poplatníků,“ říká Jost na jednom z videí, zatímco ukazuje na zničený tank Abrams vystavený jako válečnou kořist v moskevském parku Pobědy. V jiném videu zase zdůrazňuje, že Rusko na rozdíl od Ukrajiny netvrdí, že bude bojovat do posledního vojáka.
Jost zdůrazňuje, že boj proti západnímu mainstreamu vzdávat nehodlá a život v největší zemi nadále propaguje na Telegramu a novém youtubovém kanálu. Má k tomu ostatně dobrou motivaci.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.