Budoucí prezident Donald Trump chystá nový poradní úřad, který se má zabývat „vládní efektivitou“. Co přesně bude mít na starosti a jak má vlastně fungovat?
Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral dvojici miliardářů Elona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela nového úřadu, který bude mít na starosti „vládní efektivitu“.
„Hrozba pro demokracii? Ne, hrozba pro byrokracii,“ napsal na své sociální síti X nejbohatší člověk světa Musk, který za Trumpovo znovuzvolení čile agitoval.
Oba miliardáři mají pracovat společně s Trumpem a s Úřadem pro řízení a rozpočet až do 4. července 2026. Datum není vybráno náhodně: připadá na něj 250. výročí podepsání Deklarace nezávislosti.
„Menší vláda s vyšší efektivitou a menší byrokracií bude perfektním dárkem k výročí Deklarace nezávislosti. Jsem přesvědčen, že se jim to podaří,“ věří Trump.
Čtěte také: Zrodil se mini Trump? Nový republikánský oblíbenec Vivek Ramaswamy má mnoho tváří
Budoucí prezident pojmenoval nový úřad jako „Department of Government Efficiency“, což v překladu znamená „ministerstvo pro vládní efektivitu“. V USA navíc bude známé pod zkratkou DOGE, což je narážka na kryptoměnu Dogecoin, kterou Musk dlouhodobě propaguje.
Navzdory názvu se však nejedná o ministerstvo ani o vládní agenturu – Musk a Ramaswamy mají dle Trumpových slov pracovat mimo vládu.
Nově vytvořený poradní úřad má podle Trumpova prohlášení „poskytovat rady“ a hledat cesty, jak odbourat regulace, snížit výdaje nebo restrukturalizovat federální agentury.
Prezidentovo prohlášení nezodpovědělo na celou řadu otázek: zatím není jasné, jaký bude vliv nového „úřadu“, kdo ho bude financovat ani zda bude hledat další zaměstnance.
Otazníky se vznášejí také nad jeho konkrétním fungováním. Britský deník The Guardian popisuje, že by mohl spadat pod Federální zákon o poradních výborech, který upravuje fungování a veřejnou zodpovědnost externích poradních orgánů.
Co se týká federálních zaměstnanců, ti musí zveřejňovat, jaký mají majetek a vazby, aby se vyhnuli případnému střetu zájmů. Jenže Musk a Ramaswamy nebudou formálně federální zaměstnanci. A to znamená, že tato pravidla by se na ně neměla vztahovat.
Zejména u Muska přitom hrozí, že se dostane do střetu zájmů – jeho společnost SpaceX těží z vládních zakázek za více než deset miliard dolarů.
Ramaswamy má pak významný podíl ve farmaceutické firmě Roviant Sciences, jejíž podnikání nevyhnutelně spoléhá na schvalovací proces federálního Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
Elon Musk už dříve prohlásil, že chce snížit federální výdaje o nejméně dva biliony dolarů. Podle hlasů z oboru jsou však takové cíle obtížně dosažitelné, protože ve fiskálním roce 2024 americká vláda přišla o zhruba 6,8 bilionu dolarů.