Planeta

10. 10. 2024, 12:44

Legrace skončila. Nová klimatická studie přináší data, která nechceme vidět

Filip Brychta

Tornádo v USA | Foto: Lucian Coman/Shutterstock
Tornádo v USA | Foto: Lucian Coman/Shutterstock

Na planetě se odehrává něco, co lidstvo nikdy nezažilo. Nová vědecká studie konkrétně shrnuje míru a prudkost postupující změny klimatu. Strategie pro zvládání jejích dopadů mezitím česká vláda odkládá.

Česko zažilo historické povodně, při kterých umírali lidé a škoda se počítá v miliardách. Ničivě záplavy zasáhly i země nejen v našem okolí.

Jinde na planetě lidé prchají před hurikány – zároveň jeden takový míří do Evropy. „Stojíme na pokraji katastrofy,“ stojí hned v první větě nového klimatického reportu ve vědeckém časopisu BioScience.

Studie už přitom dávno nemluví o možnosti klimatickou změnu odvrátit, ale o šancích omezit rozsah jejích dopadů.

Čtěte také: Jižní Afriku drtí sucho i sníh. Jak se žije v přední linii klimatické krize?

Letošní rok bude podle všech ukazatelů nejteplejším v zaznamenané historii. Oceány se také stávají kyselejšími, což má za následek hromadný úhyn mořských živočichů. V důsledku toho se například komunity lidí závislých na rybolovu potýkají s nedostatkem potravy.

Na souši pak loňské lesní požáry způsobily rekordní ztráty stromového porostu. Úbytek lesů byl minulý rok třetí nejvyšší v historii měření.

Velmi znepokojivé je navíc tání permafrostu, ze kterého se uvolňuje oxid uhličitý a metan – oba skleníkové plyny dále přiživují oteplování. Právě o této smyčce se mluví jako o tikající uhlíkové bombě.

Mezitím česká vláda otálí se schválením klimatických strategií. Ty už jsou přitom podle vrchního ředitele sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Petra Holuba připravené a napsané. „Čekáme jen na to, až je vláda přijme za své,“ konstatuje.

Podle serveru Obnovitelně.cz se ale jejich vládní projednávání odsunulo na neurčito. „Vláda prokrastinuje a snaží se dokumenty vykostit,“ poznamenává analytik Asociace pro mezinárodní otázky Vojtěch Pecka na síti X.

Vědci a vědkyně stojící za novou studií chtějí podle svých slov „upozornit lidstvo na rostoucí nebezpečí tak jasně, jak jen to jde“.

Témata: Planeta, klimatická změna, Věda