Po zabití šéfa Hamásu Jahjá Sinvára se objevily naděje na ukončení války. Ty jsou ale nejspíš plané, protože izraelští politici jasně deklarují závazek pokračovat. Co znamená smrt architekta říjnového masakru?
Lídr hnutí Hamás Jahjá Sinvár byl ve středu zabit ve městě Rafáh na jihu pásma Gazy. Sinvár byl podle všech informací architektem a jedním z mozků útoku na Izrael 7. října minulého roku, kdy bojovníci Hamásu zmasakrovali 1163 lidí, z toho 767 civilistů. Okolo 250 lidí bylo zajato jako rukojmí.
V následné odvetě izraelská armáda (IDF) zabila v Gaze přes čtyřicet tisíc Palestinců, přičemž po roce bojů vojáci narazili na pozici předáka Hamásu nahodile. Armáda měla mít už nějakou dobu informace, že je „tvář zla“, jak Sinvárovi říkali izraelští vrcholní politici, někde v Rafáhu.
Podle BBC došlo k přestřelce, do které se dostala hlídka IDF se třemi ozbrojenci Hamásu. Vojáci se na místo boje vrátili ve čtvrtek ráno a všimli si, že jedno z těl připomíná šéfa Hamásu. Následně byla jeho smrt potvrzena.
Další zdroje doplňují, že v rámci přestřelky Sinvár prchl do budovy, kterou pak zasáhla izraelská tanková střela. Záběry z izraelského dronu pak ukazují těžce zraněného muže, který po dronu mrští trám.
Ministr zahraničí Izraele Jisra’el Katz označil Sinvárovo zabití za „významný vojenský a morální úspěch pro Izrael a vítězství pro celý svobodný svět“.
Premiér Benjamin Netanjahu použil slova o „začátku konce“ války, ale zdůraznil, že konflikt ještě nekončí a Izrael bude „pokračovat v boji“.
Podle některých komentátorů i sentimentu na sociálních sítích však Sinvárova smrt posílí odpor. V prohlášení íránské mise u OSN stojí, že se zabitý šéf Hamásu „stane vzorem pro mládež a děti, které ponesou jeho vizi osvobození Palestiny“.
Naděje, že by likvidace předáků Hamásu mohla ukončit více než rok trvající utrpení civilistů v Gaze a zmírnit napětí v regionu, tedy nejspíš zůstane nevyslyšena. Hlásil se k ní přitom americký prezident Joe Biden, který vyzval izraelského premiéra aby „pokročil“ směrem k příměří.
Čtěte také: USA opět vyhrožují, že Izraeli přestanou posílat zbraně
„Konec Sinvára mění tvář Hamásu,“ komentuje situaci odborník na Blízký východ Ian Parmeter z Australské národní univerzity. Na webu The Conversation však konstatuje, že k zásadnímu obratu dojde jen v případě, že Hamás nedokáže Sinvára nahradit stejně silným vůdcem.
Navíc se Parmeter také přiklání k závěru, že válka neskončí. Netanjahuovy válečné cíle totiž nebyly naplněny: Hamás jakožto bojová síla nebyl eliminován, izraelští rukojmí nebyli osvobozeni a libanonský Hizballáh pokračuje v útocích na Izrael. Opět se navíc vynořují tendence prosadit znovuosídlení pásma Izraelci.
Odborník proto předpokládá, že Netanjahu se bude držet rad extrémně pravicových členů jeho vlády, jako je ministr financí Becal’el Smotrič a ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir. Na naléhání Spojených států nebo rodin rukojmích tak nebude brát zřetel.
Ministr Smotrič po Sinvárově smrti jasně řekl, že IDF „musí zvýšit intenzivní vojenský tlak v pásmu“, zatímco Ben Gvir vyzval Izraelce, aby „pokračovali se vší silou až do absolutního vítězství“.