Společnost

14. 04. 2025, 18:02

Maďarsko utáhlo šrouby nesvobody. Pochody Pride už zakazuje i ústava

Simone Radačičová

Pochod Pride v Budapešti | Foto: Shutterstock

Maďarsko odhlasovalo novelu, která kodifikuje zákaz veřejných akcí pořádaných na podporu LGBTQ+ lidí. Země pod vládou Viktora Orbána tak udělala další krok na cestě k autoritářství.

Maďarští poslanci a poslankyně v ostře sledovaném hlasování zvedli ruku pro ústavní novelu zakazující veřejné akce pořádané na podporu LGBTQ+ lidí.

Ochránci lidských práv označili zákaz za „významnou eskalaci“ ve snaze tamní vlády potlačit disent a omezit lidská práva. Novela zakazuje například takzvané pochody hrdosti a umožňuje dočasné odebrání maďarského občanství.

Už před měsícem maďarský parlament ve zrychleném řízení odhlasoval zákaz zmíněných akcí. Do ulic na protest vyrazily tisíce občanů a organizátoři pochodu Pride se nechali slyšet, že zákaz je nezastaví a další pochod proběhne podle plánu.

„Starosta důrazně odsuzuje plánované ústavní změny, které představují tvrdé omezení práva na shromažďování a jsou nástrojem na stigmatizaci LGBTQ+ lidí,“ uvedla pro Voxpot Zsófia Naszádos z tiskového oddělení budapešťského starosty Gergely Karácsonyho.

Čtěte také: Maďarsko zakázalo pochody Pride. Organizátoři je přesto chtějí uspořádat

„Každému demokraticky smýšlejícímu politikovi musí být jasné, že zákon nesmí po změně vlády zůstat v platnosti. A dokud k tomu nedojde, musíme najít způsob, jak pomoci maďarským občanům, kterým bude zákonem omezeno vykonávání základních práv,“ zdůraznila.

Podle jejích slov se starosta, zvolený do funkce v říjnu 2019 jako společný kandidát pěti maďarských opozičních stran, budapešťské Pride zúčastní i letos. „Občané města jsou odhodláni se zúčastnit nehledě na nový zákon, takže je samozřejmé, že starosta půjde s nimi,“ doplňuje Naszádos.

Novela, která má podporu premiéra Viktora Orbána a jeho populistické strany Fidesz, zahrnuje řadu dalších témat. Maďarským úřadům otevírá možnost použití softwaru na rozpoznávání obličejů a následného pokutování účastnictva pochodů. Pokuta se může vyšplhat až na částku dvou set tisíc forintů (v přepočtu zhruba třináct tisíc korun).

Novela, která podle maďarské vlády bojuje za ochranu dětí před „sexuální propagandou“, uznává pouze dvě pohlaví, čímž připravila ústavní základ pro popření genderových identit i vědeckého poznání jako takového.

Umožňuje také dočasné odebrání občanství těm, kdo mají občanství více. Fidesz naznačil, že krok cílí na „spekulanty“, financované údajně „falešnými nevládními organizacemi“.

Jak poznamenává agentura AFP, novela by mohla dopadnout například na finančníka George Sorose. Proti němu se premiér Orbán opakovaně vymezuje a pravidelně ho zmiňuje ve svých konspiračních obviněních.

Proti novele se minulý týden postavilo více než třicet předních maďarských právních expertů a expertek. Hodnotí ji jako „bezprecedentní konstrukci v mezinárodním právu“, která podle nich může být v rozporu se závaznými ustanoveními na ochranu lidských práv.

Putinismus nanečisto

Kritické hlasy tvrdí, že navrhované změny ještě více podkopávají práva a demokracii v Maďarsku a posouvají zhruba 9,6milionovou zemi o další krok blíž autoritářskému režimu po vzoru Ruska.

„Můžete to považovat za soft putinismus,“ komentoval vývoj Szabolcs Pek, hlavní analytik think tanku Iranytu Intezet.

„Lidé sice nepadají z oken, ale vláda stále více omezuje prostor pro opoziční politiky, novinářstvo i občanskou společnost,“ dodal v narážce na vládnutí Vladimira Putina.

Politické komentáře opatření považují za snahu navýšit pokulhávající podporu pro vládu, rozdělit opozici a získat populistické body před dalšími parlamentními volbami. Ty se konají už příští rok na jaře a Orbánovi tak nezbývá času nazbyt.

Premiér se proto snaží převzít iniciativu a odlákat pozornost od témat, jako je inflace nebo vývoj ekonomiky. „V tomto ohledu je úspěšný,“ dodává analytik Pek.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že výrazně posiluje Orbánův hlavní rival Péter Magyar se svou stranou Tisza. Nyní by získala 44 procent, zatímco Fidesz by skončil druhý s 36 procenty.

„Konečně dáme do pořádku společné věci. Naše vlast, Maďarsko, bude zase hrdým a spolehlivým spojencem NATO. A Maďarsko plnohodnotným členem Evropské unie,“ pronesl Magyar na nedávném mítinku v Budapešti.

Simone Radačičová

Více článků od autora