Byznys

20. 05. 2024, 06:03

Mafie mají nového rivala. Nigerijský gang Černá sekera se usídlil v Evropě

Filip Brychta

Ilustrační obrázek člena gangu / Shutterstock

V Německu proběhla razie proti členům nigerijského gangu Černá sekera. Ten je velmi aktivní také ve Francii nebo Itálii a jeho činnost se nejspíš nevyhýbá ani Česku. Mluví se o něm jako o „africké mafii“ – doma je brutální, v Evropě oběti spíše podvádí. Kde se vzali a kdo jsou sekerníci?

Při spojení Nigérie a kriminality se asi většině lidí vybaví takzvané Nigerijské dopisy. To je druh podvodu, kdy jsou z oběti vylákány peníze, aniž by se se zločincem osobně potkala. Velmi známá je například zpráva od „nigerijského prince“, který slibuje adresátovi odkázat peníze. Jenže organizovaný zločin z této západoafrické země má mnohem spletitější a krvavější aspekty, jeho aktivity se neomezují pouze na emaily a dopisy.

Bývalý člen gangu má pro vlastní ochranu ve své vycházkové holi schovanou mačetu.

Na konci minulého měsíce německá policie oznámila, že během celostátních razií zatkla jedenáct členů nigerijského gangu Černá sekera (Black Axe). U našeho západního souseda se kriminální skupina sice stále soustředí na rozsáhlé podvody, mezinárodně je ale známá obchodováním s lidmi, prostitucí nebo obchodem s drogami.

Celkový počet členů gangu se odhaduje na 30 tisíc. Podle německé policie jsou zatčení ve věku od 29 do 53 let. Všichni jsou nigerijští občané, ale v Německu většina žije již mnoho let. Jejich trik policisté popsali jako „moderní sňatkový podvod“.

Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?

Členové gangu vytvořili falešné profily na sociálních sítích a seznamkách, kde získali důvěru obětí a po žádosti o peníze slíbili manželství. Takto získané finance pak mířily Černé sekeře do Nigérie.

Podle vyjádření české Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) pro Voxpot se policisté trestnou činností „zahraničních zločineckých struktur“ zabývají. Více však podle Jaroslava Ibeheje z tohoto útvaru sdělit nemohou.

Nicméně podle výročních zpráv NCOZ se podobné aktivity dějí i v tuzemsku a nelze tedy vyloučit, že některé řídí nigerijské gangy.

Jejich aktivity jsou ale mnohdy mnohem brutálnější. Vlivem sahají do nejvyšších pater nigerijské politiky a na kontě mají nespočet obětí. O „sekernících“ – jak si členové gangu říkají – se mluví jako o kultu, protože prochází tajnými iniciačními rituály.

Než se z nich stala obávaná mafiánská skupina, jednalo se přitom o obyčejné studentské bratrstvo.

Za ctnostným cílem kriminalita

John Stone přednáší politologii na univerzitě v jižní Nigérii, ve volném čase ho ale pronásledují obrazy z jeho minulosti. „Je to bolestivé,“ popisuje pro BBC Africa. Nejvíce ho děsí vzpomínky na to, jak lidé prosí o život.

Stone po desetiletí figuroval jako vysoce postavený člen Černé sekery a přiznává, že se účastnil zvěrstev tohoto gangu. V hlavním městě nigerijského státu Edo, kde skupina vznikla, byl známý pod přezdívkou „řezník“.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.