Politika

19. 08. 2024, 13:41

„Mám strach.“ Indií po znásilnění a vraždě medičky zmítají protesty zdravotníků

Simone Radačičová

Protesty zdravotníků v Indii. Foto: Shutterstock

Indií otřásly znásilnění a vražda medičky v nemocnici. Tamní zdravotníci stávkují proti nevyhovujícím pracovním podmínkám a nedostatku bezpečnosti v nemocnicích.

„Pokaždé, když mám službu, přistihnu se, že se dívám přes rameno. Očima projíždím pokoj a hledám podezřelé tváře nebo se snažím zachytit hlasy. Nevím, co hledám, mám ale strach“. 

Tak popsala pro britskou BBC své obavy sedmadvacetiletá Devalina Bose, medička, která pracuje ve 140 let staré nemocnici RG Kar v Kalkatě. 

Devalina Bose nijak nezakrývá, jak velký má strach. Jen před několika málo dny v této nemocnici pachatel brutálně znásilnil a zavraždil její kolegyni. Tento zločin otřásl nejen lékaři, mediky a dalším zdravotnickým personálem v celé Indii.

Čtěte také: Splaskla Módího bublina? Co všechno můžeme vyčíst z indických voleb

Už několik dní proto zdravotníci protestují a stávkují. Chtějí upozornit nejen na sexualizované násilí, kterému čelí, ale také na nevhodné pracovní podmínky.

Lékaři a lékařky často v nemocnici tráví dlouhé hodiny, aniž by měli k dispozici zvláštní pokoje, kde by si mohli na chvilku odpočinout nebo se prospat. Hledají proto různé místnosti, kde by mohli aspoň na pár hodin složit hlavu.

Tak to před pár dny udělala i jednatřicetiletá medička, která se šla prospat do konferenční místnosti. Překvapil ji tam ale útočník – policejní dobrovolník působící v nemocnici.

Měl za úkol pomáhat policistům a jejich rodinám v případě, že by skončili ve zdravotnickém zařízení. Nyní je vazbě a čelí obvinění z vraždy a znásilnění – rodina oběti však tvrdí, že ženu znásilnilo více pachatelů. Vyšetřování stále ještě probíhá.

Část protestů se odehrává v noci, aby protestující poukázali na nebezpečí, kterému ženy čelí, když zajde slunce a vše se ponoří do tmy.

„Pořád myslím na to, jak jsem si jen před třemi týdny krátce pospala v pokoji, který je jen kousek od místnosti, kde došlo k tomu znásilnění a vraždě,“ svěřila se Devalina Bose. Dodala, že byla velmi unavená, protože stála na nohou dlouhé hodiny a prostě si potřebovala odpočinout. „Pokoj ale neměl zámek, takže jsem nemohla zamknout,“ dodala.

Čtěte také: Jeho obličej viděli Indové všude. Teď Módí ve volbách ztratil většinu

I ona je jednou z mnoha lékařů a lékařek, kteří se zapojili do protestů. Část z nich se odehrává v noci, aby protestující poukázali na nebezpečí, kterému ženy čelí, když zajde slunce a vše se ponoří do tmy.

„Viděla jsem tolik lidí všech věků. Bylo tam několik generací žen – babičky, matky, dcery – v rukách držely transparenty, svíčky a provolávaly hesla volající po spravedlnosti a změně. Přišly i moje profesorky a personál z nemocnice,“ popsala Devalina Bose.

Zavřené nemocnice a kliniky

Minulou sobotu se konala národní stávka. Nemocnice a kliniky po celé zemi se na 24 hodin uzavřely a tamní personál posílal pacienty pryč. Jedinou výjimku měly urgentní případy. Jak popsal britský deník The Guardian, nemocnice RG Kar v Kalkatě byla opuštěná, zatímco na prostranství před ní hlídali policisté.

Do ulic v různých indických městech, třeba v Bombaji nebo Haidarábádu, vyšly tisíce lidí. Požadovaly jak spravedlnost pro oběť, tak lepší bezpečnost pro zdravotníky v nemocnicích a na klinikách.

Čtěte také: Namísto mešity hinduistický chrám: Indie pokračuje na cestě k teokracii

V Kalkatě skandovali hesla jako „Chceme spravedlnost“, v rukou pak měli transparenty s nápisy „Žádná bezpečnost, žádné služby“ a podobně.

Jak píše agentura Reuters, tisíce mladých mediků ze Západního Bengálska – kde leží i Kalkata – v pondělí odmítly ukončit protesty, což nadále narušuje fungování indických nemocnic. Ze solidarity se k nim přidali i zdravotníci z dalších států v Indii, například Urísy. V pondělí se také stovky lékařů sešly před ministerstvem zdravotnictví.

Tamní vláda vedená premiérem Naréndrou Módím všechny vyzvala, aby se vrátili do práce. Mezitím vytvořila výbor, který by měl připravit konkrétní opatření na zlepšení jejich bezpečnosti.

Násilná smrt mladé medičky znovu otevřela bolestivou kapitolu sexuálního násilí v zemi. Demonstranti připomínají, že ženy nadále nejsou v bezpečí, a to navzdory přísnějším postihům. Ty země prosadila po hromadném znásilnění a vraždě třiadvacetileté studentky v autobuse v Dillí, k němuž došlo před 12 lety.

Simone Radačičová

Více článků od autora