Kam přijde, tam budí emoce. Argentinský prezident Javier Milei po Španělsku a Německu v pondělí 24. června zavítal také do České republiky. Kromě setkání s prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Petrem Fialou proslovil Milei také přednášku o své politice.
Už půl roku zapřisáhlý anarchokapitalista léčí Argentinu „šokovou terapií“. V čem léčba spočívá, přijel představit Javier Milei rovněž i do Prahy. Samotné přednášce v prostoru paláce Žofín s názvem Jak na neefektivní vládu ale předcházelo ještě předání ceny od Liberálního institutu (byť předávání v Liberálním institutu provázely výrazné interní boje, pozn. red.).
Jihoamerického lídra zde čekalo podobné přivítání jako v sousedním Německu. Zatímco v Hamburku předseda Nadace Friedricha Augusta von Hayeka Stefan Kooth řekl, že díky Mileiovi „kapitalismus přechází z defenzivy do ofenzivy“, v Praze byl argentinský prezident označen za „pravého revolucionáře“ a „zářnou budoucnost kapitalismu“.
Místo zábavy se posluchači dočkali spíše přednášky z ekonomie.
Pořadatelé pražské přednášky si dokonce pro „El Loca“ (blázen), jak se prezidentovi přezdívá, připravili symbolický dárek a doprovodili ho na pódium metalovou hymnou jeho volební kampaně.
„Prosím vás, neutíkejte přede mnou, jsem král ztraceného světa. Jsem král a zničím tě,“ zněl Mileiův zpěv Žofínem, než se sám prezident za mohutného potlesku objevil na pódiu.
Neřízená střela, nebo univerzitní profesor?
Zatímco Mileiovo přivítání za zvuků metalu naprosto odpovídalo jeho mezinárodní image, samotné vystoupení mělo značně odlišnou podobu. Argentinský prezident totiž více než hudební hvězdu na turné připomínal univerzitního profesora ekonomie.
Svou řeč Milei zahájil anekdotou s aktuálně nejznámějším argentinským rodákem. „Pokud se v Argentině půjdete podívat na fotbal, uvidíte stadion plný šťastných lidí, je to velmi barevná podívaná,“ řekl. „Ale dokud se na hřišti neobjeví (Lionel) Messi a nekopne do míče, míč se nepohne,“ vysvětlil prezident podle svých slov fungování ekonomiky i řízení státu.
Čtěte také: Drogy, útoky na manželku a slzy socialistů. Argentina a Španělsko se hádají
Dále už se publikum ale dočkalo převážně výčtu ekonomických vzorů hlavy státu, od Hayeka po Friedmana, přičemž ve svém monologu neopomenul zmínit jednoho ze svých ekonomických poradců, a to svého psa Conana.
Mimo to Milei vyzdvihnul ekonomické znovuzrození Argentiny za jeho vlády. Latinskoamerická země postupně snižovala inflaci (v květnu byla poprvé za půl roku jednociferná) a také po dlouhé době hospodařila s přebytkovým rozpočtem.
Milei taktéž představil svůj plán dostat Argentinu mezi nejbohatší státy světa a udělat z ní „nejsvobodnější zemi“, jejímž základem bude jak jinak než „volný trh“. Kdo ale očekával výbuchy vzteku známé z předvolebních vystoupení nebo zmínění českého kontextu, byl zklamán.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.