Politika

16. 08. 2024, 06:00

AI na argentinský způsob. Zabrání budoucím zločinům, nebo potrestá nevinné?

Simone Radačičová

Protesty v centru Buenos Aires. Foto: Shutterstock

Argentina vytvoří novou jednotku, která chce používat umělou inteligenci mimo jiné k předvídání budoucích zločinů. Proti se ale postavili experti i nevládní organizace, u dalších obavy z přílišného státního dozoru opět probudily vzpomínky na temnou minulost.

„A pak začala ta noční můra“. Tato slova pronesl na začátku svého vyprávění Argentinec Guillermo Ibarrola, který se na okamžik přenesl do chvíle, kdy ho před několika lety na přeplněném vlakovém nádraží v centru Buenos Aires zadržela policie. Ukázal přitom na kamery, které jsou rozmístěny na konci kolejí, a pak postupně prstem přejel směrem k velké nádražní hale.

„Tam mě drželi šest dní,“ dodal pro server Wired s tím, že spal na betonu v malé cele. „Systém na rozpoznávání obličejů mě identifikoval jako pachatele,“ vysvětluje.

Čtěte také: Šoková terapie je tu. Milei v Argentině narazí na protesty

Jenže zločin, ze kterého byl podezřelý – ozbrojená loupež v argentinském městě Bahía Blanca asi čtyři a půl hodiny jízdy od hlavního města – Ibarrola nespáchal. Přesto mu hrozilo až 15 let za mřížemi. A to vše kvůli jedné chybě.

Poté, co strávil téměř týden ve vazbě, se Ibarrola dostal před soud v Bahía Blance, kde byl zločin spáchán. A pak se to konečně stalo. Žalobce si všiml, že došlo k záměně – zločin totiž spáchal muž stejného jména. „Někdo zadal do systému číslo mého občanského průkazu, a ne toho muže, po kterém pátrali. Systém na rozpoznávání obličejů fungoval správně,“ vysvětlil Guillermo Ibarrola s tím, že chyba byla tedy v databázi.

Jak nahlédnout do budoucnosti

Buenos Aires zavedlo v roce 2019 systém na rozpoznávání obličejů, aby mohlo identifikovat hledané osoby pomocí fotek. Tamní policii se na jednu stranu podařilo zatknout řadu podezřelých, po kterých pátrala třeba i několik let. Na druhou stranu se ale objevilo zhruba 140 případů, kdy kvůli chybám v databázi prověřovala nebo rovnou zatkla nevinné.

Kvůli sílící kritice tamní radnice musela systém na rozpoznávání obličejů vypnout společně s příchodem koronavirových karantén v roce 2020. V březnu 2022 ho pak na základě rozhodnutí soudu odstavila trvale.

Čtěte také: Drogy, útoky na manželku a slzy socialistů. Argentina a Španělsko se hádají

Brzy se ale systém v hlavním městě Argentiny zřejmě zase rozběhne. Alespoň to slibuje tamní prezident Javier Milei, který se dostal k moci loni v prosinci.

Jeho plány možná na první pohled vzdáleně připomínají americký sci-fi film Minority Report. Jaký by byl život ve světě, ve kterém technologie umí předpovědět zločiny a policisté dokáží zatknout „vrahy“ nebo jiné temné síly ještě předtím, než něco spáchají?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora