Svátek voleb, pýcha země. Tak zní oficiální slogan letošních parlamentních voleb v Indii. Vybere si téměř miliarda voličů i do třetice vládu hinduistického populisty Naréndry Módího? Anebo se po deseti letech opět dočkáme výměny stráží? Čtěte v našem explaineru.
Mimořádně populární premiér, který si pečlivě buduje kult osobnosti a netají se ambicemi na změnu ústavy. Na druhé straně roztříštěná opozice, která ani po roce vyjednávání nedokázala sestavit jednotnou kandidátku. V Indii začínají největší volby světa, v nichž se hraje i o to, zda nejlidnatější země dostojí své pověsti největší světové demokracie. O co v nich jde?
Kdo a koho bude volit?
Čekají nás osmnácté volby do Sněmovny lidu, tedy dolní komory indického parlamentu. K urnám se letos může dostavit až 969 milionů oprávněných voličů, kteří budou vybírat 543 poslanců z téměř 2700 registrovaných politických stran.
Čtěte také: Indie v počtu obyvatel předhání Čínu. Jak zkrotí svoji demografickou dividendu?
Vedle šesti partají s celostátním statusem hrají ve volbách velkou roli také regionální strany. Přestože jejich potenciál na národní úrovni je omezený, mají často důležité slovo v předvolebních i povolebních vyjednáváních o možných koalicích.
Jak komplikované je uspořádat volby v tak obrovské zemi?
Samotné hlasování i sčítání je vcelku jednoduché, neboť již od roku 2004 probíhá prostřednictvím elektronických hlasovacích přístrojů. Těch letos bude v akci zhruba 5,5 milionu. Problém však spočívá v nedostatku kvalifikovaného personálu.
Ve více než miliardové zemi s milionem volebních místností se zkrátka nenajde tolik volebních komisařů ani členů bezpečnostních složek, aby bylo možné zajistit řádný průběh hlasování ve všech obvodech najednou. I tak bude na volby letos dohlížet zhruba 15 milionů úředníků, policistů i vojáků.
Čtěte také: Namísto mešity hinduistický chrám: Indie pokračuje na cestě k teokracii
V tomto ohledu je zajímavé, že ačkoli by vláda Naréndry Módího chtěla hlasování vměstnat do kratšího období a sloučit jej i s volbami do zákonodárných shromáždění svazových států, reálný trend za jejího působení je přesně opačný. Od otevření volebních místností do sečtení hlasů letos uplyne 47 dní, zatímco před pěti lety to bylo 43 dní a před deseti lety volby trvaly jen 39 dní.
Kdo proti sobě stojí?
Půjde především o souboj dvou volebních bloků. Na jedné straně stojí Národní demokratická aliance vedená národně a nábožensky populistickou Indickou lidovou stranou (BJP), která usiluje o třetí vítězství v řadě.
Proti ní se zformovala široká opoziční koalice s akronymem INDIA. Aliance vedená Indickým národním kongresem si klade za cíl odstavit od moci premiéra Naréndru Módího a omezit tak jeho autokratické tendence.
Obavy o stav indické demokracie ještě zesílily poté, co byl na konci března kvůli údajným korupčním praktikám zatčen a uvězněn významný opoziční politik a dillíský hlavní ministr Arvind Kédžrívál. Navzdory společným zájmům se však aliance nedokázala domluvit na jednotné kandidátce a zhruba ve čtvrtině obvodů si tak opoziční předáci budou konkurovat.
Co říkají předvolební průzkumy?
Zatímco ještě na konci loňského roku to vypadalo na vyrovnaný souboj mezi oběma bloky, těsně před začátkem hlasování všechny průzkumy předpověděly vítězství BJP a jasnou většinu pro NDA.
Jenže pozor: tím, že volby mají sedm fází a trvají šest týdnů, zbývá ještě dost času, kdy se veřejné mínění může proměnit. Z historie ostatně známe spoustu případů, kdy průzkumy nedokázaly správně předpovědět podíly získaných křesel. V roce 2004 dokonce netrefily ani vítěze.
Čtěte také: „Nemáme krizi demokracie, ale krizi liberalismu.“ Indický politolog o hinduistickém populismu
Podobně je třeba brát s rezervou i popularitu premiéra Módího. Ta je opravdu bezprecedentní a hraničí už s kultem osobnosti, ale například známé žebříčky společnosti Morning Consult nelze brát za zcela reprezentativní. V jiných zemích než v USA totiž operují s relativně malým vzorkem respondentů, který je v případě Indie navíc omezen pouze na gramotnou populaci.
Jaká jsou nejvýraznější předvolební témata?
Když premiér Naréndra Módí na konci ledna slavnostně otevíral rozestavěný Rámův chrám v Ajódhje, zdálo se, že se až do voleb nebude mluvit o ničem jiném než o návratu hinduismu do veřejného života.
Přísliby hospodářského rozvoje a efektivního vládnutí, které tvoří důležitou součást volebních úspěchů BJP, dostávají další povážlivé trhliny.
Všechno ale brzy změnil indický Nejvyšší soud, který v půli února nařídil zrušit financování politických stran prostřednictvím takzvaných volebních dluhopisů. Ze zveřejněných seznamů dárců a příjemců následně vyplynulo nejen to, že zhruba polovinu všech příspěvků obdržela vládní BJP, ale také že celý systém zřejmě podněcuje korupční jednání při rozdělování státních zakázek.
Čtěte také: Indičtí farmáři vyhráli bitvu s vládou. Nyní je však čeká válka s celým zemědělstvím
Volebním evergreenem nicméně i letos zůstává stav indického hospodářství. Přestože HDP stabilně roste a v absolutních číslech se Indie brzy stane třetí největší světovou ekonomikou, zemi sužuje nárůst cen základních potravin a především bezprecedentní nezaměstnanost mezi mladými. Přísliby hospodářského rozvoje a efektivního vládnutí, které tvoří důležitou součást volebních úspěchů BJP, tak dostávají další povážlivé trhliny.
Kam se od minulých voleb Indie posunula?
Indická lidová strana sice ve volebním manifestu slibuje „rozvinutou Indii“ do roku 2047, jenže cesta k ní je mnohem delší, než by se mohlo zdát. Indické HDP sice v absolutních číslech stabilně roste a vláda BJP také v rámci sociálních programů například rozšířila systém potravinových přídělů pro nejchudší obyvatele, jenže v zemi s více než 1,4 miliardy obyvatel to k významnějšímu pozvednutí životní úrovně pořád nestačí.
Mnohé ukazatele navíc naznačují, že v mezinárodním srovnání si Indie naopak pohoršuje. V HDP na hlavu během Módího vlády poprvé klesla za sousední Bangladéš.
V Globálním indexu hladu za rok 2023 Indie spadla až na 111. místo ze 125 hodnocených zemí a vede si hůř než všichni sousedé, přičemž u dětí vykazuje nejvyšší míru podváhy na světě. V Environmental Performance Index je dokonce úplně poslední.
Samostatnou kapitolou je stav indické demokracie. Index časopisu The Economist ji charakterizuje jako „vadnou“ s podobnými výsledky jako Polsko nebo Slovensko, organizace Freedom House od roku 2021 řadí Indii mezi země svobodné pouze částečně.
Společnost V-Dem letos dokonce již Indii degradovala mezi volební autokracie a řadí ji k nejvíce se autokratizujícím zemím světa. Módího vláda proto zvažuje přípravu vlastní metodologie, která by lépe zohlednila specifika rozvojové země a posunula Indii v žebříčcích o něco výše.
Kdy se očekávají výsledky?
Volby do Sněmovny lidu letos mají sedm fází, z nichž ta poslední proběhne až 1. června. Výsledky budeme znát v úterý 4. června, kdy volební komisaři sečtou hlasy z volebních přístrojů.
Jak můžou volby dopadnout?
BJP si dělá zálusk na 370 nebo dokonce 400 poslaneckých křesel, což by znamenalo ústavní většinu. Úplně jednoduché to ale mít nebude. Strana Naréndry Módího sice ze všech předvolebních průzkumů vychází jako největší favorit, jenže k vylepšení stávajících 303 mandátů už bude nejspíš potřebovat prorazit i v jižní a východní Indii, kde nikdy příliš nevynikala.
Poslechněte si také: PULS | Z mešity chrám. Indie přepisuje svou historii
V mnoha klíčových státech jako Uttarpradéš, Bihár, Karnátaka nebo Rádžasthán naopak BJP obhajuje téměř maximální počty křesel, a může zde tedy jen ztrácet. Indie navíc volí v jednomandátových obvodech s prostou většinou, kde vítěz bere vše. O konečném výsledku tak mohou rozhodovat maličkosti, kterých se v následujících šesti týdnech určitě přihodí více než dost.