Politika

16. 09. 2024, 16:25

Místo střelby útěk z křoví. Co víme o dalším atentátu na Trumpa?

Matěj Schneider

Donald Trump na golfu | Foto L.E.MORMILE/Shutterstock
Donald Trump na golfu | Foto L.E.MORMILE / Shutterstock

O víkendu byl na Floridě zadržen muž po dalším zjevném pokusu o atentát na Donalda Trumpa. Exprezident je v pořádku a dopad na kampaň má incident prozatím minimální. Profil údajného střelce ale bude přitahovat pozornost.

Pokud jste se do nového týdne a čerstvých novinových titulků probudili s pocitem lehkého déjà vu, nikdo se na vás nemůže zlobit. Dle amerických úřadů se měl v neděli na Floridě americký útočník pokusit spáchat atentát na Donalda Trumpa. Ano, další.

Ve srovnání s atentátem z letošního června měl v neděli exprezident větší štěstí. Zatímco hrál golf s realitním makléřem, donorem a blízkým přítelem Stevem Witkoffem nedaleko svého sídla v Mar-a-Lago, měla si dle amerických médií Trumpova ochranka všimnout hlavně střelné zbraně čouhající z přilehlého křoví.

Následovala krátká přestřelka zahájená agenty tajné služby. Ti z nich, kteří mají na starosti Trumpovu bezprostřední fyzickou bezpečnosti, exprezidenta měli okamžitě krýt vlastními těly. Jestliže kvůli červencovému neúspěšném atentátu je celý úřad Tajné služby pod drobnohledem kvůli možným pochybením, tentokrát jejich práci přímo Trump bezprostředně po incidentu chválil a děkoval za ni.

Digitální stopa zadrženého útočníka je velmi výrazná.

Základních faktů o neúspěšném atentátu v tuto chvíli nevíme mnoho. Trump je tentokrát plně v pořádku, útočník ani nestihl na prezidenta vystřelit. Dostal se do blízkosti asi čtvrt až půl kilometru od Trumpa, než ho zahnala střelba ochranky. Dle místního šerifa nalezli policisté na místě dvě tašky, kameru a pušku typu SKS.

Útočník z místa uprchl, ale byl zadržen policisty v sousedním okrsku v černém Nissanu. O jeho motivech není v tuto chvíli příliš známo, a tak zbývají spekulace, což samozřejmě okamžitě dělá velké množství lidí na sociálních sítích. Pomáhá jim v tom digitální stopa zadrženého muže, která je na rozdíl od červencového atentátníka velmi výrazná.

Posty na atentátníkových sociálních sítích naznačují velmi chaotický politický profil. Najdete mezi nimi například podporu pro bývalou demokratickou kongresmanku Tulsi Gabbard.

Ta se vždy profilovala jako velmi izolacionistická politička stavící se proti zavedeným pořádkům americké intervenční politiky. V uplynulých letech mimo jiné kvůli těmto postojům opustila Demokratickou stranu a v letošních volbách podporuje Trumpa.

V rozporu se sympatiemi pro Gabbard je nejvýraznější linka digitální stopy zadrženého muže: silná podpora Ukrajiny proti ruské invazi. The New York Times uvádějí, že Ukrajinu navštívil a chtěl verbovat afghánské vojáky, aby jeli zemi bránit. Dotyčného přitom nebrzdila ani minimální vlastní vojenská zkušenost.

Vloni pak dokonce vydal knihu o válce na Ukrajině, ve které podle AP vzkazoval íránskému režimu, že mají Trumpa zabít.

Zadržený nemá problémy se zákonem poprvé. V roce 2002 byl ve své domovské Severní Karolíně dle agentury AP zatčen pro držení „zbraně hromadného ničení“, což zní velmi děsivě, ale dle stanice NBC šlo „pouze“ o plně automatickou zbraň, která dle severokarolínských zákonů do této kategorie spadá.

Trumpova volební rivalka a současná viceprezidentka Kamala Harris druhý pokus o atentát odsoudila s konstatováním, že „násilí nemá v Americe své místo“.

Čtěte také: Znovuzrození exprezidenta: podaří se Trumpovi přesvědčit i zbytek Ameriky?

Na velmi tenký konspirační led se pustil whistleblower Edward Snowden, který se skrývá před americkými úřady v Rusku. Na sítí X (dříve Twitter) spekuloval o možném zapojení amerických tajných služeb. „Zavání to podobně jako Oswald (muž, který zastřelil Johna. F. Kennedyho, pozn. red.),“ tweetoval Snowden.

Sám vlastník sítě Elon Musk zavtipkoval, že demokratické kandidáty se nikdo zabíjet nepokouší. Po ostrých reakcích, že jde o nevhodnou poznámku, svůj tweet smazal.

Dopad na prezidentskou kampaň jako takovou je zatím minimální. Agentura AP uvádí, že Donald Trump v tuto chvíli nemění své plány na předvolební mítinky. Jak republikánští, tak demokratičtí kandidáti do Bílého domu od prvního atentátu na Trumpa pro jistotu na mítincích vystupují za neprůstřelným sklem.

I druhý pokus o ukončení Trumpova života je tak dalším řadovým dnem vyhroceného předvolebního období. Ostatně když Trump v debatě na televizní stanici ABC zkusil připomínat první atentát, moderátoři ho zarazili s tím, že je na čase se přesunout k jiným, dle nich zjevně důležitějším tématům.

AKTUALIZACE: Starší verze tohoto textu na základě brzkých zvěstí z amerických médií uváděla zbraň zadrženého muže jako AK-47. Ve skutečnosti mělo jít o pušku typu SKS. Za nepřesnost se omlouváme.

Matěj Schneider

Více článků od autora