Záběry štěnic ve vlacích nebo třeba v hromadné dopravě zaplavily francouzské sociální sítě a média. Tamní vláda tvrdí, že k žádnému skokovému nárůstu nedošlo. Přibývá opravdu štěnic? Nebo je to jen panika?
Před několika dny francouzská krajně levicová poslankyně Mathilde Panot ze strany La France Insoumise, tedy Nepoddajná Francie, vystoupila v Národním shromáždění s nečekaným projevem.
Před dalšími poslanci u řečnického pultu vytáhla malou lahvičku, ve které podle jejích slov byly štěnice. „Paní premiérko, tento malý hmyz šíří v naší zemi zoufalství. Musíme počkat až zamoří Matignonský palác (sídlo francouzských premiérů, pozn. red), než budete jednat?“ obrátila se na překvapenou Élisabeth Borne.
Štěnice si také postupně vybudovaly odolnost proti různým levnějším přípravkům na jejich hubení.
V posledních dnech a týdnech francouzské sociální sítě a média zahltily zprávy o výskytu drobného hmyzu, který saje lidskou krev. Tamní vláda se snaží občany uklidnit tím, že se spíše jedná o mediální bublinu. „Není žádný důvod k panice,“ prohlásila nedávno ministryně zdravotnictví Aurélien Rousseau s tím, že Francie „žádné invazi štěnic“ nečelí.
Přesto jsou francouzské úřady pod tlakem, aby zasáhly. Do začátku ostře sledovaných olympijských her zbývá zhruba devět měsíců a celá Paříž se na ně dlouhodobě připravuje. Pařížané se obávají, že zprávy o punaises de lit mohou odradit návštěvníky a poškodit image města. Do města nad Seinou by přitom podle odhadů mělo dorazit až 16 milionů návštěvníků a sportovních fanoušků.
Même dans le TGV y’a des punaises purée @OUIGO pensez a désinfecter vos trains, merci pic.twitter.com/PG72erKWLV
— NaNa Afi (@_LaTogolaise) September 22, 2023
Na vině je cestování i oblečení z druhé ruky
Ještě před několika lety by bylo nemyslitelné, aby se štěnicím podařilo zabrat tak velký mediální prostor.
Lidé na sociálních sítích ale v posledních týdnech tvrdí, že drobného hmyzu výrazně přibylo. Přidávají fotky a videa z pařížského metra nebo třeba z vlaků. Někteří Francouzi jsou také přesvědčeni, že je zahlédli na sedačkách v kině nebo dokonce ve školách. Do dnešního dne kvůli tomu muselo minimálně 17 z nich dočasně zavřít své brány. „Je pravda, že případů přibývá. Ale máme téměř 60 tisíc škol a nyní mluvíme jen o několika z nich,“ poznamenal k tomu ministr školství Gabriel Attal.
Čtěte také: Lupič se závislostí na svobodě. Francie miluje i soudí „krále útěků“
Francouzská vláda odmítá mluvit o tom, že by se země potýkala se skokovým nárůstem. Ministr dopravy a jeden z nejvýraznějších zástupců nastupující generace politiků Clément Beaune vyzval Francouze, aby zachovali chladnou hlavu. Tvrdí, že k žádnému výraznému nárůstu štěnic ve veřejné dopravě nedošlo.
Ministr se kvůli záležitosti setkal se zástupci společnosti RATP, jež v hlavním městě provozuje metro, autobusy nebo tramvaje. „Je to záležitost, kterou je třeba brát vážně, bez psychózy, ale i bez toho, abychom ji popírali,“ řekl k tomu ministr s tím, že se prověřují všechny případy, kdy lidé výskyt hmyzu nahlásí. Beaune také vyzval provozovatele MHD i další dopravce, aby čtvrtletně zveřejňovali počty potvrzených výskytů.
Zprávy expertů mluví o tom, že podobně jako v dalších západních zemích, také ve Francii se tento drobný hmyz nyní vyskytuje častěji. Důvodem je narůstající obliba předmětů z druhé ruky, hlavně pak oblečení nebo nábytku.
Štěnice si také postupně vybudovaly odolnost proti různým levnějším přípravkům na jejich hubení. Dříve se proti nim používaly insekticidy s látkou DDT. Ta je ale toxická, a proto je její použití zakázané.
V šíření tomuto hmyzu pomáhá i rostoucí turismus. Po konci koronavirové pandemie totiž lidé znovu objevily touhu cestovat po celém světě. Jeden den v Lisabonu, další v Madridu a pak víkend v Paříži. Z rozmachu cestovního ruchu těží právě i štěnice, které se mohou ukrývat v kufrech nebo třeba v oděvech.
Odbory Cs3d sdružující firmy, které podnikají v oblasti deratizace a dezinfekce, tvrdí, že počet zásahů proti štěnicím ve Francii skutečně roste. Jedná se ale o setrvalý a postupný nárůst, ne o žádný skok ve výskytu tohoto škůdce. „Není tu žádná náhlá exploze,“ doplňuje mluvčí těchto odborů Stéphane Bras.
Výskyt tohoto hmyzu může přivodit také psychické potíže.
Ještě v roce 2017 firmy na likvidaci štěnic zaznamenaly na 200 tisíc zásahů, o rok později to bylo 400 tisíc a v roce 2019 už 540 tisíc.
A podobně to pokračovalo i v dalších letech. Loni se číslo vyhouplo na 1,1 milionu, ukazují data odborového sdružení Cs3d. To zahrnuje asi 80 procent podniků, které se zabývají bojem proti škůdcům ve Francii.
Samotná organizace ale poukazuje na to, že její data rozšíření štěnic po Francii plně nepokryjí – někteří lidé se jich zbavují sami, aniž by požádali o pomoc specialisty.
Na to, že zemi chybí detailní údaje, poukazuje také francouzský parazitolog a entomolog Pascal Delaunay. Přesto podle něj nelze popřít, že případů zasažených domácností přibývá.
Často se jedná o planý poplach
Lidé ve Francii se tak stále častěji obracejí na podniky, které se na likvidaci hmyzu specializují. Některé z nich dokonce zaměstnávají psy, kteří umí štěnice najít. Často se ale jedná o planý poplach a lidé doma žádné škůdce nemají.
„Je to opravdová psychóza,“ poznamenal k tomu přední francouzský entomolog Jean-Michel Bérenger, který se štěnicemi zabývá zhruba deset let. „Je to vůbec poprvé, co mi lidé volají a žádají mě, abych přišel k nim domů a zkontroloval, zda jsou tam štěnice. A přitom tito lidé nejsou pokousaní ani nikam necestovali. Jen mají strach, že je mají, protože je viděli na internetu,“ dodává. Mnozí lidé podle něj ani štěnici nepoznají a zamění ji za jiný hmyz.
Čtěte také: „Velký Napoleon tě sleduje.“ Jak Francie buduje aparát na špehování občanů
Odborníci připomínají, že štěnice nepředstavují žádný zásadní problém pro lidské zdraví, protože nepřenáší nemoci.
Jejich kousance jsou ale nepříjemné a někteří lidé na ně mohou být alergičtí. Výskyt tohoto hmyzu může přivodit také psychické potíže.
Není ani snadné se jich zbavit, a navíc je to nákladné. Ve Francii vyčištění jednoho bytu od štěnic stojí až několik stovek eur.
Parazitolog a entomolog Delaunay tvrdí, že tito škůdci vyvolávají takové obavy, protože „tento problém se dotýká všech bez ohledu na věk nebo sociální status. Dopadá to na bohaté stejně jako chudé“.
Štěnice cestují dál
Někteří lidé se obávají, že by se štěnice mohly ve velkém rozšířit i do dalších zemí. Ve Francii se nedávno konal Fashion Week a nyní tam probíhá Mistrovství světa v ragby. Je tak možné, že někteří návštěvníci si je přivezou domů jako nechtěný suvenýr.
Paříž a celkově Francie tak není jedinou zemí, kde štěnice opanují titulky novin. Dění na druhé straně Lamanšského průlivu si všímá také londýnský starosta Sadiq Khan. „Přijali jsme kroky, abychom neměli podobné problémy v Londýně,“ řekl k tomu s tím, že vozy metra a autobusy v hlavním městě jsou už nyní pravidelně čištěny.
Společnost Eurostar, která provozuje mimo jiné železniční spojení mezi Paříží a Londýnem, se své zákazníky snažila uklidnit, že výskyt podobných živočichů v jejích vlacích je „velmi vzácný“.
Případy zamoření přibývají také ve Španělsku. Tamní společnost Anticimex, která se specializuje na likvidaci štěnic, tvrdí, že v období od ledna do září meziročně počet zásahů vzrostl o více než 70 %. Nejvíce v Madridu, pak v Katalánsku a regionu Aragón.
Podobně je na tom také Belgie. Přední společnost Rentokill zaznamenala v létě nárůst případů o 30 %. Přibývá jich jak v lidských domovech, tak v hotelech, ve věznicích nebo také pečovatelských domech.