Konflikty

03. 05. 2024, 06:23

„Munice bude, vojáci ne,“ říká analytik o ukrajinské armádě

Eva Čeplová

Vojáci na ukrajinské frontě / Foto: Flickr

Situace na ukrajinské frontě zůstává nadále kritická. Rusové si za poslední týdny připsali několik taktických úspěchů a ve svém svižném tempu kupředu nadále pokračují. O tom, kdy se na bojišti projeví americké dodávky pomoci, si Voxpot povídal s ruským vojenským expertem Dmitrijem Kuzněcem z nezávislého serveru Meduza.

Ukrajinské ozbrojené síly se nadále potácejí v krizi. Chybí jim nejen munice a další zbraně, ale rovněž lidské zdroje. Obrannou linii se jim sice dále daří držet, postup Rusů na některých úsecích ale zastavit nedovedou. Invazní armáda k tomu všemu navíc proměňuje v trosky další strategicky důležité město v doněcké oblasti, Časiv Jar.

To by Moskva ráda přidala na svůj seznam „osvobozených“ měst do 9. května – výročí konce druhé světové války. Obrat ve prospěch Ukrajiny by však měly přinést masivní dodávky americké vojenské pomoci. Ty by měli obránci obdržet v příštích týdnech. Budou stačit na zadržení ruského postupu? Má Moskva kapacity na to letos provést větší ofenzívu? Na tyto otázky Voxpotu odpovídal vojenský expert Dmitrij Kuzněc.

USA schválily velký vojenský balíček pro Ukrajinu. Začíná se avizovaná pomoc nějak projevovat na frontě?

Na Ukrajinu ve skutečnosti proudily dodávky munice od západoevropských zemí i dříve. Ne ovšem v takovém množství, aby země mohla celé své dělostřelectvo zapojit do boje bez ohraničení. Současný balík pomoci jí tedy bezpochyby pomůže nedostatky vyřešit. Víme, že část vojenských dodávek Američané na Ukrajinu posílají letadly, část putují loděmi, což může trvat i 70 dní.

V této chvíli nehrozí, že by Rusové prolomili obranné linie a dostali se dále na západ.

Bude tedy pravděpodobně několik týdnů trvat, než na Ukrajinu dorazí větší množství požadované munice. Ta však není to jediné, co nyní Kyjevu schází. Velký problém představuje chybějící lidská síla, z níž by se formovaly nové bojové jednotky. Současné kapacity ukrajinské armády nestačí na to, aby zastavily ruskou ofenzívu pod Avdijivkou.

Rychlý postup kupředu

Rozumím tomu, že je ještě brzy na to hodnotit, zda americký balík Ukrajině pomůže. Ukázal se však již efekt balistických raket ATACMS, které již Ukrajinci stihli použít?

Ty už ale země obdržela před oficiálním potvrzením pomoci. Některé z nich už navíc Ukrajinci používali minulý rok. Kyjev měl k dispozici třeba francouzské a britské rakety, jimiž mohl zasahovat cíle do vzdálenosti až 90 kilometrů. Útočil jimi například na aerodromy v takzvané Doněcké a Luhanské lidové republice a je třeba uznat, že šlo o úspěšné údery.

Rakety, které nyní dodá Washington, budou mít pro Ukrajinu jistě velký význam. Jednak jsou vysoce přesné, a jednak mohou letět až do vzdálenosti 300 kilometrů. Lze je taktéž vystřelit z raketometů HIMARS, které Kyjev už dávno má.

Je tu však jeden velký problém: západní země zatím nepovolily Kyjevu, aby jejich raketami útočil na území Ruska. Může jimi zasahovat jen cíle na okupovaných oblastech Ukrajiny včetně Krymu. To ovšem představuje komplikaci. Klíčové vojenské cíle se totiž nacházejí na území Ruska ve Voroněžské, Lipecké či Saratovské oblasti. Několik aerodromů sice nalezneme i na Krymu, kde se nachází rovněž hlavní letiště černomořské flotily, není to ale to, na co by Ukrajina chtěla primárně útočit. V tomto směru tedy nemohou nové dodávky změnit situaci, dokud USA nepovolí jejich používání na území Ruska.

Čtěte také: Na ukrajinské frontě je zle. Do 3 měsíců může přijít její prolomení, říká Jan Kofroň

Budou Ukrajině stačit síly na to, aby zabránila pod Avdijivkou ruskému průlomu?

Moskva do této oblasti přesunula značný počet brigád i oddělených pluků. Zajistila tu rovněž pro své jednotky zásobování. Během dvou dní na konci dubna dobyla důležitou pozici v ukrajinské obraně – vesnici Očeretyne, o níž si všichni mysleli, že je před útokem dobře chráněna, a postoupila tak za jeden den o sedm kilometrů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Armáda, Konflikty, Rusko, Ukrajina, Válka