Šéf automobilky Tesla a současný majitel sociální sítě X vehementně podporuje kandidaturu Donalda Trumpa. Mezi technologickými magnáty a miliardáři není jediný, kdo se do politiky míchá. Bere si ale menší servítky.
Pokud sledujete vrchol americké předvolební sezóny jen letmo, mohli byste si klidně myslet, že spolukandidátem Donalda Trumpa není J. D. Vance, ale nejbohatší člověk světa Elon Musk.
Jako nerodilý Američan na prezidenta ani viceprezidenta kandidovat nemůže, ale stal se jedním z nejskalnějších Trumpových podporovatelů. Nejen slovy, ale i činy – a především pak penězi.
Mezi nejviditelnější projevy patří Muskovo nadšené skákání na volebních mítincích Donalda Trumpa.
Od spolukandidáta Kamaly Harris si za to vysloužil posměch. „Podívejte se na Elona, jak na tom pódiu skáče jako hňup,“ řekl Tim Walz na demokratickém mítinku ve Wisconsinu.
Musk už do America PAC nalil přes 100 milionů dolarů.
Musk v urážkách nezůstává pozadu. S ním spojená organizace před několika dny vydala reklamu, ve kterém Kamalu Harris častuje „slůvkem začínajícím na c“. Pod tímto termínem si většina Američanů vybaví dost možná nejtvrdší nadávku značící ženské genitálie.
Reklama končí zvratem: ve skutečnosti označuje Harris za komunistku, ale právě snaha evokovat sprostou nadávku je způsob, jakým tvůrci chtějí přitáhnout pozornost diváků.
Spíše než lascivní slovní hříčky je ale zajímavý samotný zadavatel reklamy. Tím je America PAC, který Musk pomáhal založit a nalil do něj už přes 100 milionů dolarů.
Political Action Committee (PAC)
Typ organizace, skrze které američtí politici a především jejich velcí dárci legálně obchází regulace financování kampaní. Mohou skrze ně do politiky nalévat daleko větší částky, než by jinak zákony dovolovaly.
Oficiálně sice nesmí PACy přímo koordinovat svou činnost s kandidátem a jeho týmem, ale poradci politiků mají k dispozici velký arzenál triků, jak se vetché regulaci vyhnout. S opakovaným posvěcením Nejvyššího soudu tak do americké politiky prostřednictvím PACů proudí miliardy dolarů.
Po samotném založení se Musk od PACu formálně distancoval. Je to drobná úlitba americkým regulacím – dle tamních zákonů by PACy měly fungovat zcela nezávisle na týmu prezidentských kandidátů.
Kdyby Musk v America PACu držel nějakou funkci, jeho řečnická účast na Trumpových předvolebních mítincích by přitáhla další pozornost federálních úřadů.
Tu už si Musk vysloužil programem, skrze který America PAC nezasypává penězi přímo Trumpa, ale jeho potenciální voliče.
(Ne)legální loterie
Americké zákony regulující financování politických kampaní jsou velmi laxní, nicméně přímé uplácení voličů za odvolení není legální ani v USA. Muskova politická organizace ale vymyslela kličku.
Na svém webu uveřejnil American PAC petici na podporu prvních dvou dodatků americké ústavy, které chrání především svobodu projevu a právo na držení zbraní. Některým lidem, kteří ji podepsali, pak začala organizace nabízet peníze.
A právě klíč, podle kterého America PAC vybírá, komu zaplatí, jasně ukazuje, že petice je jen záminka.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.