Nenajdete mnoho Američanů, kteří by si mysleli, že současná viceprezidentka Kamala Harris odvádí dobrou práci. Vzhledem k věku Joea Bidena (81) je přitom její post důležitější než u předchozích prezidentů. Zvládne svoje slabiny obrátit v překvapivou přednost?
Když v roce 2019 Joe Biden zahajoval prezidentskou kampaň, tvářil se, že nehodlá strávit v úřadě více než jedno volební období. Snažil se tak uklidnit obavy ohledně svého vysokého věku. Ty se ukázaly být naprosto odůvodněné. Z aktuálních průzkumů veřejného mínění vyplývá, že si drtivá většina Američanů nemyslí, že by Biden byl schopný dosloužit druhé volební období.
„Podle čtyř lidí, kteří s Bidenem pravidelně hovoří a jež požádali o zachování anonymity, aby mohli mluvit o interních záležitostech kampaně, je prakticky nemyslitelné, že by se v roce 2024 ucházel o znovuzvolení,“ napsal v roce 2019 Ryan Lizza pro web Politico.
Vnímání Harris jako součást Bidenovy administrativy jen těžko může být horší, ale to také znamená, že jakékoli drobné zlepšení jejího obrazu v očích americké veřejnosti může být podstatné.
Biden ale teď přesto kandiduje znovu. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí očekává, že by se konce druhého čtyřletého mandátu nemusel dožít, je o to důležitější, koho má po svém boku jako viceprezidentku. A tou je Kamala Harris. Představa jejího případného převzetí moci však také nenaplňuje mnoho lidí klidem.
Poslouchejte také: Redneck & Beneš | Bidenovy patálie – co všechno může zhatit jeho znovuzvolení?
„Ve skutečnosti se výběr Harris ukazuje jako to nejlepší, co kdy Biden udělal – pro sebe, ne-li pro Demokratickou stranu. Dokud bude v Bílém domě ona, s Bidenem nikdo nepohne,“ vtipkoval nedávno cynicky komentátor deníku Wall Street Journal William McGurn o neoblíbenosti viceprezidentky. Jak se do takové pozice Spojené státy vůbec dostaly a může Kamala Harris tento nepříznivý obraz ještě otočit?
Nešťastný start
Když Harris začínala jako viceprezidentka, bylo záhy jasné, že její roky v Bidenově administrativě pro ni nebudou lehké. Prezident ji pověřil tím, aby se zabývala politikou migrace a řešením bujícího problému na jižní hranici s Mexikem. A to je zapeklité téma, se kterým se washingtonským politikům nedaří smysluplně pohnout celé dekády. Vylámal by si na něm zuby i zkušenější politik, než Kamala Harris, která v té době byla v DC jen několik let.
Faktem totiž je, že předtím, než se Harris v roce 2017 stala senátorkou, nestihla nabrat moc vyloženě politických zkušeností. V letech předtím sloužila jako vrchní prokurátorka v San Francisku a následně v celé Kalifornii. Během čtyř let v Senátu pak nejvíce zazářila několikrát při slyšení výborů, kde byla schopná zúročit právě své schopnosti prokurátorky s nabroušeným jazykem.
V roce 2019 se ale rozhodla kandidovat na prezidentku. V létě toho roku prožila svou chvilku slávy. Paradoxně si ji vysloužila díky konfliktům právě s Joem Bidenem. Během jedné debaty ostře kritizovala svého demokratického rivala kvůli jeho dávnému odporu k desegregační praxi převážení studentů autobusy do různých okrsků proto, aby bylo dosaženo rovnovážnějšího rasového mixu na jednotlivých školách.
https://www.youtube.com/watch?v=6vG1Tnuvo78
Mladá Kamala Harris přitom z této praxe těžila a měla s ním osobní zkušenost. Joe Biden takzvaný „busing“ naopak kritizoval a to mu před celou Amerikou Harris vyčítala na pódiu.
Po zářné chvilce ale její kampaň ztroskotala. Pro nezájem voličů ji byla dokonce donucena ukončit už několik týdnů předtím, než proběhly primárky v prvních státech.
V Bílém domě se po nevděčně hozené rukavici s imigrací měla věnovat také reformě volebních zákonů. I ta ale byla v Kongresu odsouzena k pomalé smrti. Kamala Harris tak brzy spadla do klasické viceprezidentské rutiny ceremoniálních proslovů.
https://www.youtube.com/shorts/yVDODNVh0Do
A jestliže Joe Biden má v očích americké veřejnosti velký problém kvůli svým častým přeřekům, Harris si ve své funkci také nepočíná rétoricky nejobratněji. Navíc se nemůže vymlouvat na pokročilý věk a celoživotní zápolení s koktáním, jak je tomu v případě Bidena.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.