Politika

07. 08. 2024, 17:23

Národní garda, fotbal a Středozápad: Kdo je viceprezident Kamaly Harris?

Matěj Schneider

Viceprezidentský kandidát demokratů Tim Walz. Foto: Lorie Shaul Zdroj: Flickr (CC BY-SA 2.0)
Viceprezidentský kandidát demokratů Tim Walz / Zdroj: Lorie Shaul / CC BY-SA 2.0

Před letošními prezidentskými volbami se v USA nekonaly příliš dramatické primárky – u demokratů ani republikánů. O to více strany prožívají výběr svých viceprezidentských kandidátů. Teď už známe obě jména.

Od počátku bylo jasné, že k sobě Kamala Harris vybere jako spolukandidáta nějakého bílého muže. Nejlépe aby to byl guvernér, tedy někdo prověřený většími volbami. Ideálně aby se těšil popularitě v takovém státu, který by v listopadu mohl demokratům pomoct.

Když Walze představovala Kamala Harris na mítinku v Pensylvánii, připomněla historku, jak v Mankatu v roce 1999 Walz pomohl založit spolek spolek na podporu studentů s odlišnou sexuální orientací.

Jako nejpravděpodobnější volba se proto rýsoval Josh Shapiro, mladý a oblíbený guvernér Pensylvánie. Státu, který byl klíčový pro minulé prezidentské volby, což se může zopakovat i letos.

Nasvědčovaly tomu i zvěsti, že Harris představí svého spolukandidáta na předvolebním mítinku právě v tomto státě. Pak ale přišlo překvapení: místo Shapira sáhla viceprezidentka po minnesotském Timu Walzovi. Ten je napříč Spojenými státy o něco méně známý a spousta lidí se proto okamžitě ptala: Kdo to je? Co jsou jeho silné stránky a jak by naopak mohl demokratické kandidátce uškodit?

Fotbal, ZSV a dělostřelci

Tim Walz je skoro přesně o půl roku starší než Kamala Harris, narodil se v Nebrasce a před třemi dekádami se přestěhoval do sousední Minnesoty, kde s přestávkami žije dodnes. V roce 1981 se přidal k Národní gardě, kde sloužil 24 let, a na přelomu 80. a 90. let strávil rok v Číně, kde učil angličtinu a americkou historii.

Postupně se usadil v 50tisícovém městečku Mankato v Minnesotě, kde začal na střední škole vyučovat sociální vědy a trénovat zdejší fotbalový tým. Když Walze představovala Kamala Harris na mítinku v Pensylvánii, připomněla historku, jak v Mankatu v roce 1999 Walz pomohl založit spolek spolek na podporu studentů s odlišnou sexuální orientací.

Poslechněte si také: Redneck | Kamala Harris je „brat“ a J. D. Vance „weird“

Je to historka, kterou Walz sám rád používal během svých politických kampaní. Podle budoucího guvernéra byl ideálním člověkem, který mohl studentům spolek zaštítit. „Musel jim pomoct někdo, kdo byl fotbalový trenér, voják a ženatý heterosexuál,“ řekl Walz před několika lety deníku Star Tribune.

V první půli nultých let sloužil v rámci Operace Trvalá svoboda v zámoří – byť nikoliv přímo v Agfhánistánu, ale na podpůrných misích v Itálii a Norsku. V roce 2005 ale Národní gardu opustil a vydal se na politickou dráhu.

Nejprve se dostal do federální Sněmovny reprezentantů v roce 2006. Během své první kampaně přitáhl mnoho pozornosti jeho rozhlasový spot, ve kterém volal po reformě zdravotního pojištění. Vypráví v něm příběh, jak kvůli službě u dělostřelecké jednotky postupně začal přicházet o sluch, ten mu zachránila operace a on tak poprvé slyšel ranní zpěv své tehdy čtyřleté dcery.

Zastupoval 1. minnesotský okrsek, ve kterém v dekádě před i po jeho mandátu v dolní komoře stabilně vyhrávali republikáni. Podle toho vypadala i Walzova kariéra v Kongresu. V něm hlasoval ze spíše středových pozic a sám se aktivně soustředil především na pomoc americkým válečným veteránům.

Walz byl jedním z hrstky demokratů, který se stavěl proti federální finanční pomoci bankám během americké hypoteční krize po roce 2007. Podobně jako další demokraté z rurálních, nepříliš liberálních okrsků ve Sněmovně reprezentantů také bojoval proti regulaci držení střelných zbraní. Od americké Národní střelecké asociace si proto vysloužil nejlepší možné hodnocení.

Odkud přijde kritika?

V roce 2018 Walz nicméně úspěšně kandidoval na guvernéra Minnesoty a ve srovnání s jeho působením ve Sněmovně mnohé jeho guvernérské kroky překvapily. S jeho příchodem do guvernérského sídla v Saint Paul totiž souběžně demokraté získali i většinu v dolní komoře minnesotského sněmu a o několik let později rovněž ve zdejším Senátu.

Někteří republikánští politici a operativci se pak snaží zrelativizovat Walzovu službu v Národní gardě. A to s tím, že ze služby v roce 2005 odešel těsně před nasazením jeho jednotky v Iráku.

To umožnilo demokratům pod taktovkou Walze prosadit v Minnesotě celou řadu opatření, kterými se guvernérovi podporovatelé rádi chlubí. Zdejší demokraté schválili například daňové úlevy pro rodiny s dětmi nebo placenou rodičovskou dovolenou.

Demokraté také na místních školách v posledních letech spustili program bezplatných obědů, legalizovali konopí a vyztužili interrupční práva. Srazili i ceny léčiv v čele s inzulinem, zvýšili minimální mzdu a korporátní daně nebo zakázali konkurenční doložky. Oproti svému angažmá v Kongresu byl Walz coby guvernér daleko nakloněnější regulaci střelných zbraní.

A to se samozřejmě nelíbí americkým konzervativcům. Mezi další věci, za které bude od republikánů schytávat kritiku, patří jeho reakce na pandemii koronaviru, která patřila k těm striktnějším v USA.

Především je ale jeho jméno spojeno s protesty a násilnými nepokoji, které v roce 2020 zachvátily Spojené státy po policejní vraždě George Floyda právě v Minnesotě.

Walz byl v té době kritizován za pomalou reakci a otálení s povoláním Národní gardy. Ještě během nepokojů označil guvernér nedostatečnou reakci za „naprosté selhání“. Později však svůj postup obhajoval s tím, že s dostupnými informacemi a zdroji dělal, co mohl.

Někteří republikánští politici a operativci se pak snaží zrelativizovat Walzovu službu v Národní gardě. A to s tím, že ze služby v roce 2005 odešel těsně před nasazením jeho jednotky v Iráku. Jsou to zároveň nařčení, která se objevila už při Walzově první guvernérské kampani.

Rozkol se Shapirem

Během uplynulých týdnů, kdy Walz zápasil o nominaci s Joshem Shapirem, bylo mnoho pozornosti věnováno jejich postojům k otázce Izraele a Palestiny.

Na papíře názory Shapira a Walze nejsou až tak odlišné. Shapiro ale popudil některé demokraty ostrými výroky na účet propalestinských protestů na univerzitách, které nepřímo přirovnal k počínání Ku Klux Klanu. Přitáhl tak k sobě více pozornosti než Walz – podle jeho zastánců v tom ale hraje roli i to, že Shapiro je sám židovského původu.

Přímo pensylvánský guvernér minimálně veřejně viceprezidentce finální volbu Walze nezazlívá – na zmíněném mítinku ostatně oba kandidáty do listopadového boje nadšeně představil.

Podle serveru Bulwark teď hodlá Trumpův tým akcentovat volbu Walze namísto Shapira jako projev antisemitismu. Neshody ohledně postoje k Izraeli v uplynulém roce totiž rozdělují Demokratickou stranu a byly jedinou výraznější otázkou letošních symbolických primárek.

Nabízí se proto, že se tým Kamaly Harris mezi Shapirem a Walzem rozhodoval právě na základě potenciálu štěpit stranu na otázce podpory Izraele.

Dle zjištění serveru Politico i deníku New York Times se ale měl lámat chleba na jiných záležitostech. Harris si s Walzem prý velmi dobře sedla na osobní úrovni a imponovaly jí ekonomické programy, které minnesotští demokraté pod jeho vedením prosadili.

Současná viceprezidentka Harris také prý obdivuje Walzovu schopnost vyhrát v republikánům nakloněném okrsku. A věří taky v to, že jeho profil může přilákat bělošské pracující a nezávislé voliče nejen ze Středozápadu. Naopak Shapiro by dle těchto mediálních zvěstí v očích Harrisina týmu strhával příliš pozornosti na sebe.

Přímo pensylvánský guvernér minimálně veřejně viceprezidentce finální volbu Walze nezazlívá – na zmíněném mítinku ostatně oba kandidáty do listopadového boje nadšeně představil. Kdyby Harris její sázka na Walzův vliv na klíčové voliče nevyšla, bude Shapiro v dobré pozici na to, aby se stal kandidátem Demokratické strany v příštích volbách.

Matěj Schneider

Více článků od autora