Konflikty

09. 09. 2024, 06:00

Návrat Jediho. Proč se velitel ruských žoldáků stahuje se svou brigádou z Afriky?

Filip Brychta

Ibrahim Traoré a Viktor Jermolajev | Foto Telegram
Ibrahim Traoré a Viktor Jermolajev | Foto Telegram

Ukrajinský vpád na ruské území donutil Kreml povolat ruské žoldáky z Afriky. Stažení Medvědí brigády z Burkiny Faso je ale spíše marketingový tah. Jak vypadala „medvědí“ africká mise a kdo je muž, který brigádě velí?

Říkají mu „Jedi“. Za ctnostného rytíře by ho však považoval málokdo. Po harmonii a míru rozhodně netouží a v předaleké galaxii by spíše sloužil autokratickému Impériu.

Přesto Viktoru Jermolajevovi žoldáci z ruské Medvědí brigády přezdívají právě podle fiktivního rytířského řádu z filmové ságy Hvězdné války, jehož zástupce Luke Skywalker krutovládu diktátora paradoxně svrhne.

Oni sami se pak nazývají Medvědi a světelný meč byste u nich hledali marně. Používají spíše střelné zbraně a motivuje je zisk. Jde o paramilitární jednotku následující rozkazy z Kremlu.

Naposledy je Medvědi s Jermolajevem v čele plnili v Burkině Faso, kam dorazili letos v květnu. V západoafrické zemi se však sotva rozkoukali a už začali balit – přesouvají se bránit svou vlast proti ukrajinské ofenzivě v Kurské oblasti.

Jermolajev deníku Le Monde stažení potvrdil a napsal, že „když nepřítel dorazí na naše území, všichni ruští vojáci zapomenou na vnitřní problémy a spojí se proti společnému protivníkovi“.

Později ale Medvědí brigáda na svém telegramovém kanále uvedla, že se „ve světle nedávných událostí vrací na Krym“, kde mají žoldáci základnu ve vesnici Perevalne.

Až vykopeme nepřítele, určitě se vrátíme, bratři.

Že by dostali rozkaz od matky medvědice, přitom Jermolajev popírá. Podle vyjádření pro Le Monde nemají „žádné kontakty s ruským ministerstvem obrany“.

Tomu se však dá jen těžko věřit – vloni 5. srpna navštívil základnu Medvědů náměstek ruského ministra obrany Junus-bek Jevkurov, který dohlíží na celou ruskou vojenskou přítomnost na africkém kontinentu.

Do Afriky se pak Medvědi chtějí podívat znovu. „Až vykopeme nepřítele z naší země, určitě se vrátíme, bratři,“ napsal „Jedi“ na Telegram k fotce s vůdcem vojenské junty Burkiny Faso Ibrahimem Traorém.

Co ale dělali Medvědi v západní Africe? A je jejich odchod ranou pro záměry Kremlu na kontinentu?

Prodloužená hlaveň Kremlu

Spolu se stohlavou Medvědí brigádou mělo v Burkině Faso pracovat asi tři sta ruských žoldáků. Podle politického geografa Bohumila Doboše z Univerzity Karlovy mělo jít hlavně o instruktory.

„Jejich odhadovaný počet byl příliš nízký, aby měli mimo velmi specifické operace zásadní dopad přímo na bojišti,“ říká Voxpotu. Šlo tedy o lidi udržující vazby na tamní režim.

Medvědí brigáda vznikla v březnu 2023 na Krymu. Nyní jsou Medvědi rozděleni do různých jednotek a slouží po boku pravidelné armády ve válce na Ukrajině.

Dva měsíce po svém založení se ze skupiny podle jejího vyjádření na Telegramu oficiálně stala „81. specializovaná dobrovolnická brigáda“. Právě v tu chvíli se sblížila s pseudosoukromou vojenskou společností Redut.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.