Politika

11. 01. 2025, 16:24

Návrat tvrdé ruky. Pákistánská vláda nestrpí odpor

Marianna Klimundová

Protesty v pákistánském Láhauru | Foto: Murtaza Ali / Shutterstock
Protesty v pákistánském Láhauru | Foto: Murtaza Ali / Shutterstock

Koncem loňského roku demonstrovaly za propuštění expremiéra Imrana Chána desítky tisíc Pákistánců. Tamní bezpečnostní složky protest násilně potlačily. Schyluje se v zemi k větším společenským bouřím?

„V ulicích je momentálně úplně jiná atmosféra, než byla před pár dny. Je tady klid a ticho. Lidé se bojí a čekají, co bude dál,“ vypráví pákistánský blogger a podcaster Ali Tahir Mughees.

„Společnost se cítí potlačená. Ví, že situace je na hraně a může to být ještě mnohem horší, než to bylo doposud,“ přibližuje pro Voxpot nálady v závěru uplynulého roku.

V ulicích už nastal klid, ale na sociálních sítích a internetu nadále kolují videa z protestů, na kterých bezpečnostní složky útočily na demonstranty. Videa a informace o střílení na demonstranty přitom vláda označila za podvržené.

„Těla jsou k dohledání pouze na TikToku, Facebooku a WhatsAppu. Dělají si z národa legraci a lžou,“ tvrdil ministr informací Attaullah Tarar na síti X.

Vláda i dvě hlavní nemocnice popřely smrt jakýchkoli protestujících. Stanice Al Jazeera se však spojila s rodinami zastřelených demonstrantů, podle nichž nemocnice odmítly vydat těla mrtvých a donutily je podepsat prohlášení, že nepodají stížnost.

Vzhůru na Islámábád

Protestní pochod na konci listopadu svolal bývalý premiér Imran Chán, který je od 9. května 2023 zadržován a čelí řadě obvinění. Demonstranti z vícero pákistánských měst vyrazili do Islámábádu, kde došli až na Náměstí demokracie známé jako D-Chowk.

Náměstí je politicky významným místem: v jeho blízkosti se nachází řada důležitých institucí, jako například Národní shromáždění, nejvyšší soud, sídlo premiéra nebo prezidentský palác.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Marianna Klimundová

Více článků od autora